Chlpatý darček slávi prvé narodeniny

Do syrovej kocky prizdobenej pásikmi šunky zapichujem sviečku. Pre nášho oslávenca, pre Benyho, ktorý dnes slávi prvý rok svojho života a deväť mesiacov, čo je u nás. Neviem, či sviečku sfúkne sám, asi mu s tým pomôžeme. Poradím mu, nech si niečo pekné praje, no neviem, či ma pochopí. Ale ak by si mal niečo pekné priať, myslím, že by to ako u ľudí bolo zdravie a potom veľa lásky, veľa šantenia, dlhé prechádzky,  pridal by dobré papaníčko a občas aj nejaký mls. Myslím, že jemu toto k jeho psiemu šťastiu stačí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (61)
Obrázok blogu

Už som sa na blogu zmienila, že začiatky spolužitia boli náročné. Myslím, že pre obidvoch. Z tohto darčeka som sa dlho spamätávala.

Narodil sa na južnom Slovensku. Sudičky mu však nadelili do vienka bydlisko v inej časti Slovenska a tak sa v jeden neskorý augustový večer ocitol v srdci Turca. Bol to pre neho iste veľký šok, ktorý ho dosť poznačil. Doteraz sa veľmi bojí cestovať v aute, trasie sa ako osika a nič nepomáha, hoci sme už skúsili kadečo.

S odstupom času si dovolím tvrdiť, že Beny to vo svojom rodisku nemal na ružiach ustlané. Usudzujeme, že ide o kríženca a nakoľko bol kupovaný v chovnej stanici, je predpoklad, že jej majitelia prikladali väčšiu starostlivosť práve čistokrvným vrhom. Benyho vyslali na púť k novým majiteľom totálne zaroztočovaného, tým pádom smradľavučkého. Odchádzal na dlhú cestu, odtrhli ho od mamy, súrodencov a nedali mu na cestu nič, čo by mu pachom pripomínalo známe prostredie. Tak isto s odstupom času vieme posúdiť, že s najväčšou pravdepodobnosťou poznal ľudskú ruku skôr na iný účel ako na pohladkanie. Trvalo dlhé týždne, než sa nám dal po hlavičke pohladkať. Akonáhle videl, že naša ruka sa k nemu blíži, okamžite vystrašene cúval a snažil sa ujsť. Dnes to už neplatí a blížiacej sa ruky sa neľaká, dôveruje a vie, že mu neublíži. Naše zoznamovanie bolo o to náročnejšie, že sme často museli parkovať pred veterinárnou ambulanciou. Na to naše psíča sa lepilo všetko možné. Keď sme ho zbavili roztočov, nastúpili opakované črevné problémy, ktoré vždy riešili antibiotiká, injekcie. Na šťastie, Beny je pokojný psík a každé vyšetrenie, či injekciu zvládal pokojne a trpezlivo. Neraz si vyslúžil od pani doktorky pochvalu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Beny si ťažko zvykal aj na zvuky, ktoré sprevádzajú život v byte. Na všetko štekal, šiel si vypľuť dušu. Teraz už so smiechom (vtedy mi do smiechu nebolo ani náhodou), spomínam, keď som sa raz vytiahla žehliacu dosku, s ušľachtilým zámerom - žehliť. Už pri jej chystaní Beny zlostne štekal, no verila som, že sa utíši, keď zistí, že mu nič zlé nehrozí. Zapla som žehličku. Akonáhle zašumela a vypustila obláčik pary, to moje čudo sa vyrútilo proti mne ako proti triednemu nepriateľovi, cerilo na mňa zubiská a ja len nerada priznávam, že som sa normálne bála. V sekunde som plán zmenila. Žehlenie sa odkladalo na neurčito. Nie raz mi nemohúcnosť vykotúľala slzu z oka.

SkryťVypnúť reklamu

To už je minulosťou. Už sme zohratí. Ja, manžel, Beny. Dokonca Beny uzatvoril priateľstvo aj s morčiatkom Moruškom, čo je dosť zaujímavá kombinácia. Často sa na ich "kontaktoch" nasmejeme. Nejeden večer sa telka stáva len nepodstatnou kulisou a nás zabáva náš zverinec.

Beny má výborné pozorovacie schopnosti. Netrvalo mu dlho a pochopil, že ak ak sa dlhšie zdržiavam v kúpeľni a nebodaj započuje aj sykot laku na vlasy, tak sa nabudí do najvyššieho stavu pohotovosti. Dobehne za mnou a snaží sa ma jemne "hryzkať" do lýtka, začne kňučať, upiera na mňa tie jeho čučoriedkové okále, akoby chcel zdôrazniť: "Aj ja som tu, dúfam, že ma berieš so sebou!". Je pravdou, že doma sám zostáva málokedy.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je Beny oslávenec. Čas naozaj letí akosi prirýchlo. Máme za sebou prvú jeseň, prvé Vianoce, prvé vítanie nového roka, prvú Veľkú noc... Keď som bezradná hľadala pomoc u internetových priateľov (všetkým veľmi pekne ďakujem), tak mi raz priateľka Helenka napísala: "Život so psom už nebude nikdy taký ako predtým, bez neho". Význam tejto vety som už pochopila. Skutočne sa náš život zmenil a nabral iný rozmer. Kto má doma psíka, tak rozumie, kto nie... možno len pokrúti hlavou. Ono, aby som bola úprimná, pribudli aj starosti aj povinnosti. Tie sú však spravodlivo vyvážené radosťou a láskou, ktorou nás Beny denno-denne obdarúva.

SkryťVypnúť reklamu

Milý Beny,

srdečne ti blahoželáme k tvojim prvým narodeninám. Prajeme Ti dobré zdravie, veľa radosti a huncútstiev pri spoznávaní tajomstiev psieho aj nášho života. Veríme, že sa máš u nás dobre. To že, nás máš rád, nám dávaš najavo. Dúfam, že aj ty cítiš, že my máme radi teba. Krásne narodeniny!

Malý výber z "albumu":

Obrázok blogu

Zoznámenie sa s lúkou

Exkurzia na balkóne

Obrázok blogu

Ako sa v takej klietke Moruškovi býva?

Obrázok blogu

Neštekli ma toľko, už sa nevládzem smiať

Obrázok blogu

Som batman, cha... vlastne som lepší ako batman

Moja prvá Veľká noc. Dala mi poriadne zabrať

Obrázok blogu

Pózujem kvôli narodeninám

Martinka, ďakujem (e) Ti za ten dar!

Jana Dratvová

Jana Dratvová

Bloger 
  • Počet článkov:  590
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milujem písmenká a rada sa s nimi hrám. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprcha duše vo veršijedlo, bylinkyoprášené spomienkyMôj zverinecČriepky dňaUletené, pokus o fejtónSúkromnéNezaradené kadečo

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

276 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu