Kuc-kuc, hapčí... a je to tu!

Chrípka je "bujač" ( a to jej ešte lichotím) a prechladnutie je  jej vlastný ( síce menej nebezpečný) brat, no tiež poriadny protivák. Aj keď im dvere nikdy  dobrovoľne neotvárame, občas nás prekabátia a dostanú sa do našej blízkosti. Často na začiatku ochorenia ani netušíme, koho hostiteľom sa  naše telo stalo. Príznaky takmer rovnaké, hapčí , kuc-kuc, bolesť hrdla, malátnosť, bolesť svalov a zvýšená teplota - sú tie najbežnejšie. Už od jesene, kedy  trávime viac času v miestnosti ako na čerstvom vzduchu, trpíme deficitom slnečného žiarenia, nemáme dostatočný prísun vitamínov a telo vystavujeme  chladu, si naše oslabené organizmy koledujú o návštevu vírusov, ktorým podľahnú omnoho ľahšie ako napríklad v lete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)
Obrázok blogu

Vírus chrípky postihuje predovšetkým horné cesty dýchacie, inkubačná doba sa pohybuje v rozmedzí 1-3 dní. Chrípka je zákerná aj tým, že môže vyvolať (predovšetkým u chronicky chorých jedincov, u ľudí trpiacich alergiami, astmou, srdcovými, obličkovými či pľúcnymi chorobami) rôzne komplikácie, predovšetkým zápal priedušiek a nebezpečný zápal pľúc. V ojedinelých prípadoch, pri veľmi oslabenom imunitnom systéme nezvládajúcom nápor komplikácií, končí toto ochorenie aj smrťou.

Aj keď, na očkovanie proti chrípke, nie je medzi odborníkmi stále jednotný názor, predsa väčšina sa prikláňa k jeho pozitívnemu efektu. Očkovacie vakcíny sa pripravujú každý rok podľa inej "receptúry", pretože vírusy sú také vypočítavé a zlomyseľné, že sa každý rok menia. Očkovacie látky na danú sezónu sa preto musia každým rokom prispôsobovať aktuálnemu" imidžu" vírusu. Práve chronicky chorí ľudia, osoby staršie ako 65 rokov by mali byť vraj tými prvými návštevníkmi lekára za účelom vakcinácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie nás straší prasacia chrípka (ten názov je hrozný). Očkovacie látky proti nej sú terčom nezhôd medzi lekármi. Jednoznačne chýba pevné presvedčenie, že očkovať proti tomuto typu chrípky je správny krok. To prenechám naďalej odborníkom, snáď sa raz dohodnú.

Čítala som, pre mňa o absolútnej novinke, že laserovým ožarovaním krvi cez nosnú dutinu sa dá veľmi úspešne bojovať aj proti chrípke typu A (H1N1). Ide o Bioquant laser- hm, zaujímavé. Samozrejme, že tento prístroj sa dá použiť aj na iné účely. Lacný však nie je (www.bip-quant.eu). Pri pohľade na cenu mi naprázdno padla sánka, cha.

Či dostaneme chrípku, či podľahneme prechladnutiu, o tom rozhoduje predovšetkým jej veličenstvo kráľovná Imunita Všemocná. Hlavne v jeseni, v zimnom období, by sme mali na ňu myslieť viac ako inokedy. Mali by sme jej byť , ako pokorní poddaní, v snahe o zachovanie nášho zdravia , ochotne nápomocní. Stačí zablúdiť do hlbokej studnice rád a skúseností starých materí . Nemusíme hneď siahať po drahých, zázraky ( často len) sľubujúcich prípravkoch, ktoré sa na nás tlačia z regálov lekární alebo z reklamných spotov. Usmievam sa pri reklame na Coldrex, citrón s medom. Myslím, že keď vypijem bylinkový čaj s citrónom a medom a užijem k nemu paracetamol, tak nič nepokazím a ešte aj ušetrím...

SkryťVypnúť reklamu

Už naše prastaré a staré mamy dobre vedeli, že kyslá kapusta, jabĺčka a vhodne varené zemiaky (šetrne, čo najkratší čas tepelnej úpravy) dokážu urobiť veľa pre naše zdravie, že si treba dávať pozor na prechladnutie obličiek (mali by vidieť dnešné slečny, ktoré v snahe byť "in" aj v chladnom počasí, obnažujú svoje pupíky a kríže), poznali arómaterapiu, kúpele nôh v horúcej vode so soľou, poznali účinky bylín, obkladov a rôznych lektvarov.

V tieto dni ste možno mnohí dostali mail, v ktorom je popísaná skúsenosť z roku 1919, kedy zúrenie chrípky sa podpísalo pod úmrtný list takmer niekoľkých miliónov ľudí. Jeden lekár sa čudoval, že rodina sedliaka z dediny je zdravá, hoci všade na okolí chrípka kosila ľudí rad-radom. Opýtal sa sedliaka ,čo pre to robí, že sú zdraví. Odpoveď lekára veľmi prekvapila:" Žena dáva do izieb nádoby s neošúpanou cibuľou". Lekár neveril a pýtal si jednu z tých cibúľ. Po jej preskúmaní však uveril, cibuľa vykazovala vírusy chrípky. Pochytala ich ako mucholapka muchy a rodina zostala zdravá. Myslím, že je to lacná prevencia a stojí za vyskúšanie. Keby to náhodou nefungovalo, veľkú škodu si neurobíme. Za pokus to stojí.

SkryťVypnúť reklamu

Na podporu imunity, podľa vyjadrenia odborníkov na metabolizmus, je vhodné užívať pred raňajkami lyžicu kvalitného, za studena lisovaného rastlinného oleja. (Pre ľahšie užitie si do oleja kvapkám citrónovú šťavu). Olej nás zásobí vitamínom E, ten ochráni vitamín A. Môžme si pomôcť aj pivovarským droždím, dodáme telu dostatočné množstvo vitamínu B a vzácneho selénu. Nezabúdajme na ovocie, zeleninu, na klíčky, výhonky, na orechy a semiačka, kvôli obsahu zinku. Nezabúdajme na vlákninu. Našu imunitu podporíme aj vhodnou arómaterapiou, tú oceníme aj vtedy, ak sme už vírusu podľahli.

Skutočne nemusíme míňať euráče (šetrime na darčeky) na drahé produkty farmaceutických firiem, pomocníkov nájdeme aj v kuchyni. Majú svoje opodstatnenie v prevencii, ale aj vtedy, ak nás už nejaký ten vírus skolil.

SkryťVypnúť reklamu

Kašľu uľaví majoránový zápar, odvar z prvosienky, skorocelu, či z ľanového semena. Zvarená cibuľa s cukrom je veľmi účinná, ja pripravujem aj surovú cibuľu, ktorú presýpam kryštáľovým cukrom a medom. Keď rozhryzieme pomaly klinček, tak dosiahneme výrazné dezinfekčné účinky. Nezabúdajme na osvedčený cesnak, echinaceu, plod rakytníka - našu imunitu výrazne podporia.

Pri bolestiach hrdla si spomeňme na šalviu, na kloktanie slanou vodou a na účinný Preisnitzov obklad. Nezabúdajme na yzop, lipový či šalviový čaj. Majme na mysli naparovanie, no len vtedy , ak nejde o akútny stav nádchy. Siahnime po citrónoch a zázračnom mede. Aj propolis je v mnohých prípadoch veľmi užitočný. Len pozor na prípadnú alergiu na včelie produkty!

Hlt dobrej domácej "slivky" nás tiež nezabije, cha. A čo tak hriatô? Čo poviete páni, prihrievam si u vás polievočku, však? Aj milovníkov dobrého červeného vínka poteším. Dva deci denne sú tiež istou formou prevencie, pretože bolo dokázané, že červené víno má antibakteriálne a antivírusové účinky, vďaka obsahu trieslovín pôsobí prospešne na imunitný systém.

-----------------------------------------------------

Ak už kýchame, kašleme (na všetko) a miesto hlasu máme v krku starý hrniec, tak ľahnime do postele, navarme si bazového čaju s medom, na nohy dajme teplé ponožky, do rúk vezmime dobrú knihu a skúsme z choroby vydolovať aj nejaké pozitívum. Oddýchnime si, kujme plány, čo bude až bude... a spytujme si svedomie, čo sme urobili zle, že sme tak dopadli. Možno na to prídeme a v budúcnosti sa nám podarí chorobe oblúkom vyhnúť.

Pevné zdravie, priatelia!

Jana Dratvová

Jana Dratvová

Bloger 
  • Počet článkov:  590
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Milujem písmenká a rada sa s nimi hrám. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprcha duše vo veršijedlo, bylinkyoprášené spomienkyMôj zverinecČriepky dňaUletené, pokus o fejtónSúkromnéNezaradené kadečo

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

107 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu