
"Čo viete o glaukóme, o zelenom zákale?", dovolím si opýtať sa.
Viete o tom, že táto nebezpečná diagnóza je jednou z najčastejších príčin straty zraku? Viete o tom, že v mnohých prípadoch býva aj viac ako 10 rokov bezpríznaková? Je to zákerný tichý zlodej, ktorý sa správa veľmi obozretne, aby nevzbudil podozrenie... Viete o tom, že keď sa objavia prvé príznaky, ktoré človeka prinútia k návšteve "očného", že už býva nezriedka oko výrazne poškodené? Viete o tom, že ak máte po štyridsiatke, ak máte zvýšený vnútroočný tlak, ak sa vyskytuje glaukóm v rodine, ak ste silne krátkozrakí, že ste tiež "ohrozeným druhom?" Odhaduje sa, že 50% ľudí netuší, že ním sú...
Glaukóm sa prejavuje bolesťou hlavy, bolesťou očnice, jej okolia, zošednutím obrazu, dúhovým videním, výpadkami v zornom poli, záchvatmi nevoľnosti neraz spojenými s dávením. Je rozdiel, či ide o glaukóm s otvoreným alebo zatvoreným uhlom. Mojim cieľom nie je prepisovanie odborných informácií zo stránok, ktoré sú venované tejto diagnóze, preto odborné záležitosti vynechám. Stačí ak si kliknete na www.zelenyzakal.sk a dozviete sa všetko potrebné o tejto diagnóze. Najzradnejšie na nej je to, že spomínané príznaky sa často prejavia až vtedy, keď je choroba už rozvinutá.
Liečba zeleného zákalu je celoživotná, zväčša ju zvláda farmakoterapia. Kvapky, lieky, ktoré sa neustále vyvíjajú a pokrok v tejto oblasti zaznamenáva úspechy, odbúravajú sa vedľajšie účinky a zvyšuje sa účinnosť. Hlavnou úlohou farmakoterapie je znižovať očný tlak a ochrániť tak zrakový nerv. Jeho stav treba udržať na takej úrovni, aby sa zachovala funkcia oka. Jednou z možností je aj chirurgická laserová liečba, no nie vždy je možné ju zrealizovať, všetko závisí od konkrétneho pacienta a stavu poškodenia jeho oka.
Moja maminka má 70 rokov. Niekoľko rokov používa okuliare, na čítanie. Tých niekoľko rokov mala pocit, že to je jediný problém jej očí a ten zvládala práve vďaka nim. Mala pocit, že dôvod na návštevu lekára nemá. Až nedávno... Zverila sa mi, že má občas akési hmlisté videnie. Zľakla som sa a nútila som ju k návšteve odborného lekára. Poslúchla ma. Objednali ju na máj. Taká dlhá čakacia doba sa mi však nepozdávala a tak som sa pokúsila vybaviť skorší termín na inom pracovisku. Podarilo sa. Po týždni sa vybrala na vyšetrenie. Na šťastie!
Prvým krokom bolo meranie očného tlaku. Pani doktorka zalamentovala, že také hodnoty už nenamerala dávno. Maminke hrozila okamžitá hospitalizácia, podávanie infúzií. Okamžite jej nakvapkali nejaké silné kvapky a nechali ju odpočívať v čakárni. Potom jej tlak znovu skúšobme merali. Na šťastie, klesal. Poslali ju teda domov, vyzbrojenú receptami a radami a s termínom kontroly o dva dni. Maminka sa stala zo dňa na deň pacientkou špecializovaného oddelenia, v priebehu pár dní absolvovala niekoľko vyšetrení na rôznych prístrojoch. Tlak sa upravil, ale... už je poškodená sietnica, zelený zákal rozhodil svoje siete, šedý zákal tiež dáva o sebe znať, očný nerv už tiež nie je bezo zmien. Stav už nie je vhodný na operatívne riešenie.
Nič jej nebolo, len pár dní hmlové videnie ... tak prečo taký krutý ortieľ? Táto otázka máta maminku, mňa, celú rodinu. Odpoveď už poznáme - zanedbaná prevencia! Keď človeka nič "netlačí", zväčša na ňu nemyslí.
Práve táto nepríjemná udalosť ma prinútila napísať tento článok. Ak si aspoň jeden z vás uvedomí jeho závažnosť, a v prípade, že spĺňa niektorý z v.u. rizikových faktorov, navštívi "očného" a nechá sa preventívne vyšetriť, tak môj článok má zmysel. Možno, že práve toto vyšetrenie vám zachráni zrak! Máte šancu zachytiť prípadné zmeny včas a tak zabrániť devastácii oka. Čas, obetovaný návšteve lekára, si naše oči zaslúžia.
Myslime na to, že aj v tomto prípade má prevencia cenu zlata!
Foto: zdroj internet