Pijavica lekárska - upírsky červ, ktorý lieči

Pýtate sa, či poznám toho červa z kmeňa obrúčkavcov osobne? "Nie, poznáme sa iba z videnia", môžem s čistým svedomím odpovedať. Moja priateľka Vlaďka sa objednala na prvú upírčiu terapiu a poprosila ma, aby som šla s ňou ako morálna podpora a protistrachová barlička. Priznám sa, že ma to vôbec nelákalo, ale čo by som pre priateľku neurobila?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Hirudoterapia - tak sa odborne nazýva terapia pijavicami. Hirudo medicinalis - pijavica lekárska sa spomína už v starom Ríme. V osemnástom storočí ju hojne začali používať v Rusku. Neskôr ju vytlačilo klasické púšťanie žilou, ale v druhej polovici 19. storočia a predovšetkým v dvadsiatom storočí sa znovu začala vracať do liečebných praktík. Hoci na tento liečebný postup nemá odborná verejnosť jednotný názor, predsa existujú už aj medzi nemocnicami lastovičky, ktoré hirudoterapiu zaradili do svojich postupov. Jeden český lekár sa vyjadril, že je smutné, že voči tejto forme liečenia majú námietky hlavne tí lekári, ktorí o hirudoterapii nevedia absolútne nič. Na liečebné účinky sa nepoužívajú hocijaké pijavice. Existuje vari 600 druhov ale v medicíne si uplatnenie našli len tri druhy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vlaďka si ľahla na ležadlo, terapeutka pristúpila k nej s fľašou, v ktorej sa lenivo zvíjali pijavičky (mne z tých slizkých potvoriek behal mráz po chrbte) a začala ich prikladať na jej lýtka. Pijavičku vzala akoby do štamperlíka, ten prevrátila a počkala kým pijavica nezacítila príležitosť nacucať sa. Vlaďka jej bola očividne sympatická, lebo po pár sekundách sa zahryzla svojimi drobulinkými zúbkami do priateľkinej kože a po chvíľke začala krvilačne sať. Pijavičky sa niekedy nechcú prisať, môže to spôsobiť aj veľký strach a stres pacienta, prípadne rôzne -pre potvorky- nesympatické pachy. Pred procedúrou je potrebné osprchovať sa len čistou vodou bez použitia parfumovaného kozmetického prípravku, nefajčiť a nepiť alkohol. Na toto sú upírske červíky veľmi citlivé. Opísaný postup terapeutka Katka zopakovala vari so štyrmi kúskami. Ja som celú scénu mala pred očami, Vlaďka si spokojne ležala na bruchu a pijavice nevidela. Vraj cítila iba jemné štipkanie, respektíve brnenie, ako keď sa chytíte žihľavy. Pijavičkám sa po zahryznutí otvoria priechody slinných žliaz a hirudonín, najdôležitejšia z trinástich účinných látok sekrétu ,sa dostáva do krvi, bráni jej zrážaniu. To štipkanie o chvíľu prestane, lebo sa prejaví analgetická zložka sekrétu a tak Vlaďka po chvíľke vraj už necítila nič.

SkryťVypnúť reklamu

Sekrét pijavíc má protizápalové účinky, urýchľuje prietok lymfy, odvodňuje organizmus a pôsobí aj ako mierne analgetikum. V zdravotníctve sa pijavice najviac používajú v úrazovej chirurgii pri spájacích procedúrach. Svoje účinky prejavili aj v kardiovaskulárnej oblasti, v urológii, v gynekológii, neurológii, pri kožných chorobách, pri liečbe hemoroidov, artritídy aj pri chronickej bronchitíde. Uľavia zápalu pľúc, trombotickému zápalu žíl, znížia tlak a celkove zregenerujú organizmus.

Maličká pijavička, čo chutí jej krvička, je pahltná a nacucia toľko, koľko sa do nej zmestí. Keď už je napitá na prasknutie, tak jednoducho odpadne. Pripomína mi to jedného známeho, no... to tu ale teraz nepatrí, cha. Pijavička opustí svoju obeť a obeťou sa stáva ona sama.

SkryťVypnúť reklamu

Priznávam, že mi pohľad na tie dobročinné červy najprv nerobil moc dobre, ale postupne som si na ne zvykala. Nevravím, že som sa do hirudoterapie zamilovala, ale jedno viem, že keby som mala problém, s ktorým si lekárska veda nevie rady a bola by nádej, že táto liečba ma ho zbaví, myslím, že by som sa týmto upírskym pijaviciam pokorne vložila do ich zúbkov. Nakoniec som musela uznať, že viac ako samotné prisanie pijavice ma desí to, čo nasleduje po jej odpadnutí. Tie miesta totiž krvácajú , rôzne dlho a s rôznou intenzitou. Ide síce o úplne normálny jav po každej aplikácii, netreba sa ho obávať. Ja mám smolu, že krvičku moc nemusím, cha.

SkryťVypnúť reklamu

V súčasnosti si uvedomujeme čoraz viac, aké poklady sú ukryté v truhliciach skúseností minulosti. Týka sa to aj medicíny. Čoraz populárnejšími sa stávajú liečebné praktiky, ktoré boli používané už pred tisíckami rokov. Môžme spomenúť akupunktúru, akupresúru, homeopatiu, apiterapiu a rôzne iné praktiky overenej čínskej tradičnej medicíny, či ajurvédy.

Je zaujímavé a zároveň potešujúce, že sa množia prípady, kedy po zlyhaní klasických medicínskych postupov záchranným kolesom sa stáva práve niektorá z týchto (niekým oslavovaných, niekým zatracovaných) metód. Ja si myslím, že je veľmi odvážne zatracovať ich. Človek, s ktorým si medicína nevie rady, v prípade, keď sa aj drahý liek míňa účinku a ten nešťastník potom objaví pomoc napríklad aj v hirudoterapii, je mu úplne jedno, čo si kto o tom myslí. Veď poznáte, topiaci sa slamky chytá. O tom by mohli rozprávať tí, ktorí to naozaj zažili.

Jana Dratvová

Jana Dratvová

Bloger 
  • Počet článkov:  590
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Milujem písmenká a rada sa s nimi hrám. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprcha duše vo veršijedlo, bylinkyoprášené spomienkyMôj zverinecČriepky dňaUletené, pokus o fejtónSúkromnéNezaradené kadečo

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

143 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu