
Hodváb má za sebou dlhú históriu. Jeho výrobu ukrývali čínsky výrobcovia viac ako 2000 rokov, takže výroba hodvábu sa stala najlepšie stráženým tajomstvom na svete. Objav hodvábu však pochádza z údolia rieky Indus. Najstaršie dôkazy výroby hodvábu v Číne sa viažu k roku 2570 pred n.l., ale predpokladá sa, že ho poznali oveľa skôr.
Hodváb je čistý prírodný produkt, ktorý vytvárajú húsenice priadky morušovej, ktorej sa zvykne hovoriť aj hodvábnik. Dospelý jedinec žije len tri dni a pritom znesie cca 400 vajíčok, z ktorých sa po 10 mesiacoch vyliahnu malinké, cca 3 mm húsenice. Títo drobci sa okamžite začnú pažravo napchávať morušovým lístím a tak sa zväčšujú závratnou rýchlosťou. Keď dosiahnu asi 30 - násobok svojej pôvodnej veľkosti a zmenia sa na tučné škaredé húsenice, tak spustia zakuklovací proces. Produkujú hodvábnu niť, ktorú obtáčajú okolo seba vo forme zámotku. A to je už v strehu vynaliezavý človek, ktorý začne tieto zámotky- kokóny starostlivo zbierať, aby ich spracoval na vzácne vlákno.
Konečný produkt sušených slín húsenice je veľmi ceneným artiklom v odevnom priemysle. Svetoví módni návrhári sa radi púšťajú do kolekcií z hodvábu. Je to nadčasový materiál, ktorý celé roky nestratil a iste ani nestratí, na svojej obľúbenosti a popularite a rôznorodosti použitia.
Ak túžime po čomsi hodvábnom a nemusí to byť práve blúzka, košeľa či rovno kostým, môžeme sa potešiť aj z drobností vyrobených z tohto ušľachtilého materiálu. Tieto drobnosti si pri troche šikovnosti môžeme dokonca vyrobiť aj svojpomocne. Špecializované obchody predávajú hodvábnu metráž, tá sa dá ďalej upravovať do rôznych kúskov umenia, ktoré nám môžu urobiť radosť. Je to aj vhodný tip na darček. Hodváb sa dá maľovať špeciálnymi farbami, ktoré sú odolné praniu, žehleniu. Z hodvábu možno vyrobiť pôvabné šále, šatky, kravaty, motýliky, obliečky na vankúšiky a rôzne bytové doplnky - fantázii sa medze nekladú.
Priznám sa, že za môj život som mala v šatníku iba dva kúsky z pravého hodvábu. Ako doplnok mám však veľmi rada šáliky a šatky a môžem sa hrdiť pár peknými kusmi. Minulé Vianoce som od švagrinky dostala krásny darček - z ručne maľovaného hodvábu v prekrásnych pastelových farbách. Išlo o súpravu šatky a puzdra na okuliare. Keď si omotám hodvábnu šatku okolo hrdla, mám pocit, že sa ma dotkli jemné motýlie krídla. Môžem sa tešiť, že vlastním malé, oku lahodiace umelecké dielko, originál. Nemožno mu uprieť aj jeho praktickú stránku.
Možno ste sa nedozvedeli nič nové, veď aj v škole sme sa čo - to o hodvábe učili. Niekedy však nie je na škodu veci si niečo pripomenúť. Čo však možno neviete, je to, že na svete je ešte jeden druh prírodného hodvábu, ktorý je však ešte vzácnejší ako ten, o ktorom som písala. Produkujú ho magadaskarské pavúky. Nakoľko ja pavúky naozaj nemám v láske, tak po takom, hoci veľmi vzácnom, hodvábe netúžim, cha... A čo vy?