
Pupkovník ázijský - Gotu kola (Centella Asiatica) je cenný pre svoju vňať. Droga má vysoký obsah organického vápnika, horčíka, sodíka, draslíka, chrómu, selénu a mnohých ďaľších cenných zložiek, ktoré laikovi asi veľa nepovedia.
Rastlina sa používa aj v čerstvom stave (v Ázii sa bežne pridáva do šalátov alebo sa pridáva aj do varenia), ale predovšetkým v sušenom stave na prípravu nálevu. Vyrábajú sa z nej tinktúry a rôzne doplnky výživy, ktoré sa dajú kúpiť aj na našom trhu. Je odporúčaná na vnútorné aj vonkajšie použitie.
Účinky, ktoré jej pripisujú, sú tak fascinujúce, až človek zaváha, či toto dokáže skutočne jediná, skromne vyzerajúca rastlinka. Však posúďte sami.
Ide o predovšetkým o tonizujúci prostriedok pre celkovú regeneráciu organizmu. Osoží pri akejkoľvek rekonvalescencii, je silným antioxidantom, pôsobí protizápalovo.
Účinky pupkovníka môžeme zhrnúť do nasledovných bodov:
*zlepšenie pamäti
*pomáha pri Alzheimerovej chorobe
*odstraňuje stres, depresiu, stavy úzkosti
*zmierňuje akékoľvek bolesti
*priaznivo ovplyvňuje činnosť srdca, mozgu
*priaznivo vplýva na krvný obeh, zlepšuje mikrocirkuláciu v cievnych kapilárach
*zabraňuje ukladaniu cholesterolu v cievach
*znižuje horúčku
*má široké použitie v urológii
*zvyšuje imunitu
*účinný pri alergiách
*zabezpečuje mentálnu bdelosť
*zvyšuje koncentráciu
*výrazne zvyšuje elasticitu kože a jemnosť pleti, spomaľuje jej stárnutie
*predchádza infarktom a mozgovým príhodám
*ideálny pre rekonvalescenciu po mozgových príhodách
*zmierňuje bolesti hlavy včítane migrén
*preventívne pôsobí proti artróze
Verím, že spozornejú teraz predovšetkým dámy, keď sa dozvedia, že pri použití zvonku osoží pružnosti kože, pokožku zjemňuje, hojí rany, jazvy, vredy, lieči zápal žíl, afty a zmierňuje prejavy celulitídy. Výrazne prispieva k vyliečeniu popálenín, pomáha pri psoriáze.
Túto cennú rastlinu si môžeme vypestovať sami. Stačí použiť záhradnícky substrát. Darí sa jej v truhlíku či závesnom črepníku. Pozor- nie je mrazuvzdorná. Táto informácia ma prekvapila a tak sa chystám zohnať semiačko, verím, že sa mi to podarí. Listy majú vraj chuť ako reďkvička, tak sa teším, že ju budem pridávať do zeleninových šalátov a že jej pekné lístky ozdobia studenú misu či obložený chlebík. Sušenú formu si skúsim kúpiť tiež. Ak by platila čo i len polovica z toho, čo som sa o tejto rastline dočítala, aj tak má význam vyskúšať ju.
Myslím, že v našich končinách ide o menej známu rastlinu, preto som sa rozhodla priblížiť vám ju. Možno vás zaujme tak, ako mňa. Cítila som potrebu podeliť sa s vami. Ak máte skúsenosť s touto bylinkou, prípadne si ju sami pestujete, prosím, ozvite sa v diskusii. Ďakujem.
Perlička na záver - rastlinu milujú indické slony. A výsledok? Dožívajú sa vysokého veku, tešia sa vitalite a nemajú celulitídu, cha.
PS: Bola som v diskusii upozornená, že droga má aj kontraindikácie. Myslím, že to platí u všetkých byliniek. Ale dopĺňam: nemajú ju užívať tehotné a dojčiace ženy, deti a starší ľudia by mali znížiť dávku. Predpokladám, že každý, než niečo začne užívať si aj takéto informácie preverí.