Tajomná mandragora

Jej meno bude navždy spojené s čarodejnicami, babkami korenárkami, s mágiou, alchýmiou, so symbolmi kúziel. Je zahalená rúškom povier. V starovekej Palestíne a v Egypte bola považovaná za rastlinu lásky. Zmienky o nej sa našli na egypských papyrusoch, v pyramídach sa našli zvyšky koreňa tejto rastliny. Gréci ju považovali za afrodiziakum a zasvätili ju bohyni lásky Afrodite. V dávnych dobách slúžila mandragora aj ako talizman, ku ktorému sa utiekali ženy, ktoré mali problém s neplodnosťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)
Obrázok blogu

Už samotný zber rastliny menom mandragora (Mandragora officinalis) je opradený množstvom povier. Najznámejšia povesť hovorí, že keď sa zo zeme vytiahne koreň, tak vydá taký hrozný rev, že tí, čo ho započujú prídu o rozum, dokonca môžu aj zomrieť. Ľudovo ju nazývali "šibeničník", lebo sa tradovalo, že narastie len pod šibenicou, kde odkvapol moč či semeno nevinne popraveného obesenca. Zaujímavý je tvar koreňa, ktorý má podobne ako u známeho žen-šenu, tvar ľudského tela.

Mandragora sa spomína aj v Biblii ako jabĺčko lásky. Hippokrates ju odporúčal na choroby žlčníka, Avicenna ju používal ako anestetikum. Je pravdou, že koreň mandragoy vykazuje liečivé účinky, no v súčasnosti sa mandragora teší skôr z povier ako samotného využívania. Obsahuje totiž prudko jedovaté alkaloidy, pri predávkovaní môže dôjsť až k smrteľným následkom. Obsahuje návykové látky, ktoré vedú k halucináciám a k poruchám vedomia. Stav sa prirovnáva k alkoholickému delíriu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvláštnosťou je, že vtákom či králikom jedované alkaloidy nevadia. Ich mäso sa však stáva jedovatým. Táto skutočnosť slúžila v temnom stredoveku v travičstve.

Mandragora krášli mnohé záhrady po celej Európe, pestovatelia však tvrdia, že jej vypestovanie je náročné. Odmení sa však pekným vzhľadom, kvetmi, ktoré mávajú modrastú, zeleno-bielu, či fialkovú farbu.

Nechajme teda mandragoru žiť naďalej v poverách, v mágii, alchýmii, neberme jej status symbolu kúziel. Na užívanie zabudnime, nesie príliš veľké riziko. Ak by ste ju však pestovali, môžte využiť akurát jej listy. Z nich treba urobiť "placky" a prikladať na zapálené rany a vredy.

SkryťVypnúť reklamu

Mne sa bude mandragora navždy spájať s krásnou dvojdielnou Fričovou komediálnou rozprávkou z roku 1951 - Cisárov pekár, Pekárov cisár s jej báječným obsadením. Hlavnú úlohu hral skvelý pán Werich. Kto film pozná, iste si vie vybaviť jeho alchymistickú dieľňu, v ktorej sa okrem výroby zlata snažia vyrobiť aj elixír mladosti. Mal byť vyrobený práve z mandragory. Kráľ však príde na to, že alchymista používa nahrážku a to chren... (aby si ho mohol potom dať so špekačkami). Ktovie, keby nešvindľoval, či by ten elixír uzrel svetlo sveta!? Len pre informáciu uvediem, že mandrogora si zahrala aj v slávnom filme Harry Potter a v mnohých ďaľších. Nejedného scénaristu priťahuje práve jej magičnosť.

Jana Dratvová

Jana Dratvová

Bloger 
  • Počet článkov:  590
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Milujem písmenká a rada sa s nimi hrám. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprcha duše vo veršijedlo, bylinkyoprášené spomienkyMôj zverinecČriepky dňaUletené, pokus o fejtónSúkromnéNezaradené kadečo

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,072 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu