
Pôvod povery o piatku trinásteho nie je doteraz celkom rozlúštený. Nedá sa celkom potvrdiť, či jeho zrod bol na základe konania sa poslednej večere Ježiša Krista, vo Veľký piatok, kde aj pri večeri, pri stole sedeli trinásti. Trinástym bol Judáš. Odvtedy sa traduje, že nikdy nemá pri stole sedieť 13 ľudí.
Vraj, pravdepodobnejšiím pôvodom povery o nešťastnom piatku trinásteho, je udalosť, siahajúca do roku 1307. Vtedy, 13. októbra, francúzsky kráľ Filip IV. dal uväzniť Jacquesa de Molay, veľmajstra Rádu templárov a 60 vysokopostavených rytierov. Do väzenia sa dostali aj tisíce templárov. Všetci boli v oný osudný, často krvavým piatkom nazývaný deň, aj popravení. Od tohto dátumu ho nasledovníci templárov považovali za diabolský nešťastný deň.
Dnes sa možno mnohí budeme viac obzerať okolo seba, budeme ostražitejší, tí, čo im nebodaj prebehne cez cestu čierna mačka, radšej privrú oči ( neodporúčam, ak budete sedieť za volantom), niektorí možno budeme zvierať povestný gombík pre šťastie.
Veštica Zanna Avelon tvdí, že samotné číslo 13 sa nesie v znamení zraniteľnosti, premeny myšlienok na činy, v znamení flexibility vo všetkom, čo človeka teší.
Takže milí paraskavedekatriofobici, aj tí ostatní! Prežime magický dátum, piatok trinásteho , v pohode, bez zbytočných strachov, nemaľujme čerta na stenu, myslime optimisticky, buďme veselí (veď sa zvíkendieva) ... a len tak, pre istotu, cha...buďme trolinku aj opatrní! Veď opatrnosti nikdy nie je nazvyš...
Tak hor sa do "trinásteho", priatelia!
Ešte perlička na záver - v španielsky hovoriacich krajinách je za nešťastný deň považovaný utorok trinásteho a Taliani sa zase obávajú piatku sedemnásteho.
PS:
Dnes dostanem do rúk výsledok CT a tak je možné, že, keď si popis prečítam, tak praraskavedekatriafóbia prepukne aj u mňa.