
Láska a nenávisť sú na rebríčku ľudských emócií usídlené na najvyšších priečkach. Svojim spôsobom sú si veľmi podobné. Charakterizuje ich vysoká miera nekritickosti, skreslené vnímanie okolia, brzda na vplyv rozumu na konanie. Milujúci človek vidí objekt svojej zamilovanosti ako vrchol krásy, príťažlivosti, dokonalosti a pokladnicu najlepších vlastností. Nenávidená osoba sa stáva nositeľom najhorších ľudských vlastností, stáva sa stelesnením zla. Človeka v područí emócie nenávisti ovládajú nízke vášne hnevu, nevraživosti, zloby a agresie. Má chuť škodiť, ubližovať, vyžíva sa v dobrom pocite, ak sa mu čosi v tom zmysle zadarí. Naopak láska prebúdza v milujúcom chuť pomáhať, plniť potreby toho druhého, chce poskytovať ochranu, istotu a nehu.
Človek pod taktovkou emócie lásky hľadí do budúcnosti s najpozitívnejšími očakávaniami, človek zmietajúci sa v okovách nenávisti cíti podvedome absenciu svojej "ružovej" budúcnosti.
Nie každý človek má rovnaké sklony k nenávisti. Nesúvisia vraj so vzdelaním, inteligenciou, so spoločenským postavením. Ľudia náchylní k prejavom nenávisti zväčša nedokážu ovládať svoje pocity, nedokážu zaujať k dianiu okolo seba postoj bez kritizovania, nedokážu mať radi sami seba, nevedia spracovať vlastné pocity viny, podliehajú ustavičnému obviňovaniu, hľadajú chyby aj tam, kde žiadne nie sú, nedokážu bezpodmienečne prijímať lásku, nezvládajú neúspechy, ich nepríjemnou vlastnosťou je neustále sťažovanie sa.
Vo všeobecnosti poznáme štyri typy temperamentu a zistilo sa, že každý z nich má iné predpoklady k nenávistným postojom.
*Flegmatik - jeho postoj k životu, pre neho typická ľahostajnosť mu bráni v zotrvaní v tak vyčerpávajúcej emócii, akou nenávisť bezpochyby je. Jeho nenávisť je plytká a krátkodobá.
*Sangvinik - aj u neho býva nenávisť len veľmi slabej intenzity a ako príde, tak čoskoro odíde.
*Melancholik - jeho pocity menejcennosti a časté pocity viny môžu byť príčinou aj sebadeštruktívnej nenávisti.
*Cholerik - jeho nenávisť býva nárazová ale jej prežívanie je intenzívne.
Z tejto úvahy je zrejmé, že ani typy temperamentov nepredurčujú človeka k tejto emócii.
Každý z nás je rušňovodičom svojho vlaku života. Každý z nás je režisérom svojho bytia. Je len na nás, ktorej emócii otvoríme dvere a do ktorého vagóna ju pustíme. Je na nás, či sa ponoríme do hlbín lásky či nenávisti. Ide len a len o našu voľbu. Ak dokážeme s láskou prijímať všetko a všetkých, ktorí nastúpia do nášho pomyselného vlaku života a každý z jeho vagónov naplníme láskou, urobíme svoj život krajším, zmysluplnejším. Tadiaľ vedie cesta ako uchopiť do rúk svoje pravé JA. Ak sa necháme zlákať vábením nenávisti, zavrieme sa do jej neprajných múrov, tak postupne stratíme aj seba.
Nezapriem v sebe zberateľku citátov a dovolím si vybrať niekoľko, ktoré "umocnia" moje doterajšie slová:
*Charakter človeka je zároveň jeho osudom. (Ludwig)
*Ak veríš tomu, že moc sa dá dosiahnuť zastrašovaním, patríš medzi ľudí, ktorí sa stále boja a konajú zo strachu. (R. Bach)
*Choroby zmýšľania sú škodlivejšie a častejšie ako choroby tela. (Cicero)
*Odpustením sa oslobodíme z pút, ktoré nás viažu k tomu, čo nás zranil. (Frazier)
***********
Dnes je prvý deň zvyšku nášho života... skúsme sa riadiť zamysleniahodným budhistickým príslovím:
Premáhaj zlosť láskou,
zlo splácaj dobrom,
skúposť premáhaj štedrosťou,
luhára slovom pravdy ....
ja by som si dovolila túto múdrosť doplniť:
nenávisť potlač v sebe láskou...
ak sa ti to podarí, tak postúpiš na vyšší level svojho bytia....