Voľné miesto v škôlke pre vaše dieťa nemáme

Máme plno. Nedá sa. Skúste napísať odvolanie. Možno o rok. Toto počúvajú stovky rodín v bratislavskom kraji, keď chcú umiestniť svoje deti do materských škôlok. Riešenie? Nemudrovať a makať. Peniaze na to sú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

V Bratislavskom samosprávnom kraji sa v minulom roku do škôlky nedostalo 4200 detí!

Baby-boom eskaloval v roku 1979 a odvtedy počet novonarodených detí klesal. A s ním aj dopyt po miestach v škôlkach. Samosprávy nevyužité budovy ľahkovážne predali alebo nechali schátrať. Podobne ako tú na Znievskej v Petržalke, ktorá sa nám rozpadáva pred očami.

Keď silné populačné ročníky narodené v 70-tych rokoch dospeli a začali si zakladať rodiny, počet detí začal znovu stúpať. Prekvapenie, však? Ako pre koho. Škôlok však nepribúdalo. Je pre mňa záhadou, že samospráva na nedostatok škôlkarskych miest dlhodobo nereaguje. Veď tento problém nevznikol z večera do rána a už niekoľko rokov dopredu sa dal predvídať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyriešiť tento problém treba koncepčne a s rozumom. Inak budeme len ďalej plátať najväčšie diery a situáciu riešiť populizmom.

V prvom rade potrebujeme dôsledne zmapovať situáciu. A rozbehnúť spoluprácu medzi župou, mestom a mestskými časťami i obcami. V druhom rade treba využiť všetky dostupné možnosti na čerpanie fondov.

Na vytvorenie nových miest v škôlkach dokonca existuje možnosť čerpať prostriedky z fondov EÚ, na bratislavskú župu je vyčlenených osem miliónov eur. K tomu štát a samosprávy priložia ďalších osem miliónov. Za 16 miliónov by mohlo vzniknúť až 2500 nových miest. Zarážajúce je, že samosprávy podali v našom kraji len 14 projektových zámerov.

SkryťVypnúť reklamu

Úlohou župy by ale malo byť obciam a mestám s prípravou projektov pomôcť. A rovnako musí vyhľadať aj ďalšie nevyužité budovy, ktoré sú v správe BSK, a ponúknuť ich mestským častiam či obciam.

O tom, aké dôležité je mať miesta v škôlkach, azda nikto nepochybuje. Predškolská výchova pomáha sociálnej integrácii detí a vytvára predpoklady pre ich úspešný život. Rodičom zase šetrí čas a uberá starosti.

Napriek tomu, že budovať nové miesta v materských školách je úlohou mestských častí a obcí, práve župa by im mala podať pomocnú ruku vo financovaní, v poskytnutí nevyužitých priestorov alebo v príprave žiadostí o nenávratné finančné prostriedky.

SkryťVypnúť reklamu

Váhania už bolo dosť. Čím dlhšie budeme problém odkladať, tým väčší tlak vznikne na „neštandardné“ umiestňovanie detí do škôlok. Mamičky aj otcovia si zaslúžia, aby o ich deti bolo dobre postarané.

Obrázok blogu
Juraj Droba

Juraj Droba

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Optimista, ktorý verí, že Slovensko vie byť lepšie. Cestovateľ. Platonický športovec. Otec veselého deväťročného chlapca. Zástanca slobody a zodpovednosti. Predseda Bratislavského samosprávneho kraja. Zoznam autorových rubrík:  BratislavaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu