Ideologický boj o Filozofickú fakultu TU či nepochopenie problému?

Na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity sa štrajkuje. Človek by si pomyslel, veď na tom nie je nič zlé. Ak sú študenti nespokojní a bránia si len ústavné práva, tak im držme palce. Azda to bol aj boj za lepšie vzdelanie, progres vo forme vyučovania či snaha o prevetranie skostnatených názorov väčšiny pedagogického zboru. Avšak karta sa obrátila, po „víťaznej“ revolúcii študentov študijného odboru filozofia prišlo až k nečakanej reakcii vo forme štrajku zo strany pedagógov, ktorí sa dokonca s drzosťou prechádzajúcou do arogancie moci vyhrážajú vedeniu univerzity odchodom. Pritom sa neboja popierať zákonom stanovené právo Akademického senátu na odvolanie dekanky Filozofickej fakulty pre jej neodborné a samovoľné rozhodovanie vo veciach, v ktorých jej kompetencie neboli dostatočné, resp. ich svojimi neuváženými skutkami prekročila. Nesnažím sa spochybňovať odborné stránky pedagógov vyjadrujúcich podporu odvolanej dekanke, len sa pýtam, či a za akú cenu obhajujú jej protiprávne správanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak sa pozrieme problému hlbšie nakoreň, potom zistíme, že ich spája azda rovnaký pohľad na problematiku výučbyfilozofie v zmysle starého tradicionalizmu a konzervativizmu.Hodnotová orientácia jednotlivých predmetov sa každoročne profiluje viaca viac do koľají „ortodoxného“ kresťanského svetonázoru nereflektujúc nazáujmy a potreby pluralitného rozvoja myšlienok a názorov iných filozofickýchprúdov a smerov. Kresťanská filozofia nepopierateľne v minulosti formovalapostoje a názory celoeurópskeho spoločenstva, veď z hľadiskahistorického ani inú šancu v priebehu stredoveku ako nevlastná sestrateológie nemala, avšak v súčasnom svete nemá neadekvátne vysoká podporapráve predmetov s ťažiskovým zameraním na kresťanstvo žiadne racionálneopodstatnenie. A otvorene povediac, koľaje tradicionalizmua konzervativizmu nesmú byť brzdnou silou rozvoja plurality názorova tobôž nie na akademickej pôde. Azda by sebareflexia práve štrajkujúcichpedagógov mohla nadobudnúť formu pochopenia problému a jeho pomenovaniasprávnym menom. Študenti nie sú a priori proti samotnej výučbe filozofieako komplexného celku, nie sú ani proti výučbe kresťanskej filozofie, tá všakmá byť len ďalším kamienkom v profilujúcej sa mozaike danej problematiky.A zároveň (a konečne raz) študenti nie sú tými povestnými štekajúcimipsami, keď karavána bez povšimnutia ťahá ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Snaha o obrodu vysokéhoškolstva nie je len o boji za ústavné či zákonom stanovené práva členovakademickej obce bez ohľadu na to, na ktorej strane pomyselnej barikády stoja, ale aj o ideovom bojio čo najširšie spektrum vedomostí v danej problematike a snahao názorovú pluralitu a slobodné vyslovenie názoru bez strachuperzekúcie zo strany „mocných“. Tí by to mali skôr brať ako vlastné duchovnéobohatenie a podnet na diskusiu,ktorá v týchto prípadoch často tak priveľmi chýba.

Martin Drobena

Martin Drobena

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som Slovák žijúci v zahraničí, ktorý sa hlási k svojej domovine, avšak na druhej strane netají, že život v západnej Európe má inú kvalitu, aj keď nie je najľahší, vďaka systému a ľuďom, ktorí vládnu Slovensku. Slovensku, ktoré pri plne rozvinutom potenciáli ľudí a múdrej správe vecí verejných by bolo perlou Európy. Kiež by toto konštatovanie nebolo len zbožným prianím. Zoznam autorových rubrík:  CestovanieSpoločnosťMédiáSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu