Školský psychológ do každej školy.

Koľko je na základných a stredných školách psychológov? Na Slovensku máme viac ako tritisíc základných a stredných škôl. V roku 2012 na nich pôsobilo 198 školských psychológov. Približne na pätnásť škôl (čo je asi 6 000 žiakov) pripadá jeden školský psychológ.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

A koľko je na školách tabletov? V týchto dňoch ich tam mieri 22 000. Keď to tak zhruba prepočítam, tak to vychádza desať tabletov na jednu školu. A to nehovorím o interaktívnych tabuliach, ktorými je už zrejme na základných a strených školách vybavená skoro každá trieda a najnovšie smerujú na materské školy.

A teraz sa pozrime, čo trápi naše školy, učiteľov a rodičov. Je to nedostatočný počet počítačov na školách? Na jeden počítač dnes pripadajú traja žiaci. Alebo je to nedostatočná znalosť žiakov ako pracovať s informačnými technológiami? Myslím si, že mnohé dnešné dvanásťročné deti v tejto oblasti prevýšia svojich učiteľov informatiky. Trávia dnes deti málo času za počítačom a na sociálnych sieťach? Skôr naopak.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je náhodou na školách omnoho viac problémov s tým, že sa tam mení atmosféra a sociálna klíma, že v triedach pribúdajú deti s poruchami správania či učenia, že sa zhoršujú vzťahy učiteľ - žiak, ale aj učiteľ - rodič a rodič - dieťa? Všade tam by sa mohol uplatniť školský psychológ.

Opýtal sa minister učiteľov, predtým ako za začal masívne míňať peniaze na digitalizáciu vzdelávania, čo by si vybrali pre školu: desať tabletov alebo jedného psychológa? A mal by sa vôbec pýtať alebo si môže robiť čo sa mu zachce?

Učiteľov na Slovensku je viac ako päťdesiat tisíc. Vraj sa nevedia na ničom zjednotiť a preto sa s nimi ľahko manipuluje. Je to naozaj tak? Bez ohľadu na to, či je škola štátna, cirkevná alebo súkromná, či je veľká alebo malá, či je v Bratislave alebo na lazoch v Zaježovej, riaditeľ školy ani všetci učitelia (bez ohľadu na to či pôsobia na prvom stupni, druhom stupni alebo strednej škole) by nemali zaváhať pri odpovedi na otázku: chcete radšej do školy desať tabletov alebo jedného psychológa?

Skryť Vypnúť reklamu

Vyskúšame to? Nebude to otázka. Bude to žiadosť, ktorú adresujú učitelia ministrovi a bude znieť jednoducho: Vážený pán minister, žiadame Vás, aby ste energiu, čas a prostriedky, ktoré investujete do projektu digitalizácie regionálneho školstva presmerovali a začali urýchlene realizovať projekt - „školský psychológ do každej školy".

A využijeme na to symbolicky a paradoxne práve digitálne technológie. Žiadosť môžete poslať mailom priamo na adresu ministra: kami@minedu.sk alebo podpísať digitálnu petíciu. http://www.peticie.com/skolsky_psycholog_do_kazdej_skoly

Juraj Droppa

Juraj Droppa

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  3x

som zriaďovateľ súkromnej základnej školy Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu