Slon v porceláne.

Dušan Čaplovič si myslí, že učitelia základných a stredných škôl by mali byť priamo zamestnancami ministerstva školstva. Ak by učitelia spadali pod ministerstvo, štát by ich podľa Čaploviča vedel lepšie a kvalitnejšie ohodnotiť a rezort by mal lepší prehľad o finančných tokoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Keď som si toto čítal, tak som si povedal: „ toto je taká blbosť, že sa s tým ani netreba zaoberať". Ale keď som si prečítal pár komentárov na sociálnych sieťach, nebolo mi do smiechu. Keď učiteľom (česť výnimkám) poviete: „vedel by som vás lepšie a kvalitnejšie ohodnotiť", oni počujú: „dám vám viac peňazí". Nemám v úmysle nikoho urážať ani sa nikoho dotknúť. Možno sú platy učiteľov skutočne také nízke, že sú už niektorí zúfalí. A zúfalí ľudia robia zúfale veci. Ale čo keď je to ešte horšie a učiteľom (česť výnimkám) chýba to, čo by mali sami rozvíjať u žiakov - schopnosť kriticky myslieť. Je to kľúčová kompetencia, ktorú nemôže žiakom pomáhať vytvárať a rozvíjať ten, kto si ju doposiaľ nevytvoril sám a kto ju sám v sebe ďalej nerozvíja.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prosím vás, učitelia, ukážte ministrovi, že vás podceňuje a uráža, keď s vami takto manipuluje. Alebo si fakt myslíte, že prácu učiteľa vo Vranove nad Topľou lepšie a kvalitnejšie ohodnotí minister v Bratislave ako riaditeľ školy? Ak by mali byť učitelia priamo zamestnancami ministerstva, tak zo všetkými dôsledkami. Kto by robil výberové konania na pozíciu učiteľa? Učiteľ uchádzajúci sa o miesto na základnej škole v Bytči by išiel na pracovný pohovor na ministerstvo do Bratislavy? Asi nie, však tu mame predsa sieť obvodných úradov patriacich pod rezort Ministerstva vnútra. A tam predsa musia najlepšie vedieť posúdiť predpoklady uchádzača na výkon učiteľského povolania, nie?

SkryťVypnúť reklamu

Aby tých otázok nebolo málo, tak ešte jedna. Podľa zákona riaditeľ školy zodpovedá za úroveň výchovno-vzdelávacej práce školy. Môže riaditeľ zodpovedať za niečo, na čo nemá dosah? Kvalita školy predsa závisí od kvality učiteľov. Ak nebude mať riaditeľ dosah na výber a hodnotenie učiteľov, nemôže predsa zodpovedať za úroveň práce školy.

Minister tiež tvrdí, že systém riadenie škôl je v súčasnej podobe „rozbitý, lebo peniaze učiteľom prerozdeľujú samosprávy". Asi som z inej planéty, ale práve jeho riešenie: „učitelia by boli priamo pod ministerstvom školstva, obciam a zriaďovateľom by zostali
majetky, lebo to nemôžeme prevziať", vnesie do systému riadenia chaos. Správa sa ako slon v porceláne.

SkryťVypnúť reklamu

Ak je cieľom zvýšiť prehľadnosť finančných tokov, stačí jednoduchá, ale podstatná a zmysluplná zmena: normatív na žiaka poukazovať priamo škole. Dnes samospráva (hlavne vo väčších mestách) prerozdeľuje 5% mzdového normatívu väčšinou bez akýchkoľvek pravidiel. Zároveň treba dať do súladu právomoci a zodpovednosti riaditeľa školy. Ak má riaditeľ (a podľa môjho názoru jednoznačne má) zodpovedať za úroveň školy, tak má k tomu mať aj primerané právomoci. A keďže kvalita školy stoji a padá na kvalite učiteľov, riaditeľ školy musí mať v rukách absolútne personálne právomoci.

Juraj Droppa

Juraj Droppa

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  52x

som zriaďovateľ súkromnej základnej školy Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

232 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu