Ak ste išli do dôchodku v roku 1990, váš priemerný dôchodok v roku 2004 bol o 4136,- SK t.j. o 63,25% , čo predstavuje ročne závratných 49632 SK za rok, nižší ako priemerný dôchodok nového dôchodcu z roku 2004.
Ak ste išli do dôchodku v roku 2000, váš priemerný dôchodok bol v roku 2004 nižší o 3364,- SK t.j. o 47%, čo je 40 360,- SK za rok. Sú to pre dôchodcu takmer astronomické čísla predstavujúce prepad jeho dôchodku, čo je absolútne nepochopiteľné.
Dôchodok sa vám prepadol z roka na rok o cca 2/3, respektíve o 1/3. Pritom prepad dôchodku v období rokov 1990-2000 dosahoval 0,74% ročne! Vtedy až do roku 2004 platil starý komunistický zákon. Voľne povedané o uvedené sumy priemerného dôchodku vás znevýhodnil a okradol štát v roku 2004.
Ani jeden minister práce alebo premiér od roku 2004 nemal odvahu predstúpiť pred starodôchodcov, ale aj pred všetkých obyvateľov, aby im vysvetlil v celom svete neobvyklú valorizáciu. V slušnom právnom štáte sa dôchodky valorizujú tak, aby nepoklesla ich reálna hodnota.
Predseda JDS p. Vajnorský nazval takúto valorizáciu tragédiou, niektorí dnešní dôchodcovia hovoria o zločine, keďže diskriminovaných je cca ¼ celej populácie Slovenska (odhad počtu dôchodcov cca 1 milión, ktorý treba znížiť o dôchodcov z roku 2004 a iných napr. výsluhových).
Keďže som nevidel nikde snahu riešiť uvedenú tragédiu, obrátil som sa na Ministerstvo práce (2-krát). Dostal som odpovede, ktoré dávajú obraz o názoroch ministerských úradníkov. Bolo by zaujímavé ich zverejniť, avšak nemôžem to urobiť bez súhlasu. Riešenie som hľadal v podaní sťažnosti na Ústavný súd SR. Keďže ako dôchodca si nemám ako zaplatiť právnika, obrátil som sa na niektoré politické strany pred voľbami, nepochodil som. Ďalej som sa obrátil na Generálnu prokuratúru SR, táto má možnosť podávať sťažnosti na ÚS SR, nepochodil som. Ďalej som sa obrátil na orgány EU, odkiaľ mi oznámili že, nemajú možnosti zasahovať do našich zákonov. Samozrejme najviac som očakával Jednoty dôchodcov Slovenska . Jej predseda p. Vajnorský sa naozaj zodpovedne vyjadril, že uplatnenie zákona číslo 461/2003 Z.z. ako o tragédií. JDS však nebola schopná konať. Pri príležitosti komunálnych volieb na volebnom mítingu som sa pred plnou sálou pýtal pána Vajnorského, prečo nezabezpečil podanie sťažnosti na ÚS SR. Odpovedal, nemal som na to peniaze, ďalej prečo neorganizoval nejakú demonštráciu, odpoveď - nikto by mi na ňu neprišiel. Podobne prečo neorganizoval petíciu, nikto by mi ju nepodpísal. Keby bol v JDS nejaký „MUDr .Kolár", obratom by sa situácia v prospech spravodlivosti vyriešila. JDS celkom sklamala. Načo je „jednosmerná zmluva" JDS so Smerom? Má zabezpečovať hlasy bez recipročnej pomoci? Za takúto chybu, keď JDS nechcela a nevedela bojovať proti diskriminácií, malo vedenie JDS už dávnejšie uvoľniť svoje stoličky schopnejším.
Ak najvyššie štátne úrady nemajú záujem krivdy riešiť, vytvára to v ľuďoch negatívne pocity. V médiách sa dozvedáme o viacerých takýchto prípadoch. Napr. učiteľ OA je vyhodený z práce, keď upozorní na nezodpovedné nakladanie s financiami. Namiesto toho, aby mu štát okamžite pomohol, nechá ho, aby svoj vyhadzov riešil sám cez súdy, čo trvá dlho a vyžaduje finančné prostriedky. Učiteľ pomohol v boji voči korupcií, ale už asi v živote to neurobí a neurobia to ani iní. Príkladov z médií je viacej napr. zdravotné sestry.
Štát nijako nechce riešiť krivdy ani korupciu a preto sa zdá, že je prokorupčný. Ak mám bojovať proti korupcií, radšej si to dobre rozmyslím.
Treba povedať, že podľa terajšieho ministra práce štát už rieši problematiku diskriminácie starodôchodcov tak, že od roku 2014 bude upravovať - znižovať výpočet novým dôchodcom. Dôvodom sú však vysoké náklady na valorizáciu od roku 2004. Znovu však vzniká ďalšia skupina diskriminovaných dôchodcov. Aký je to zákon, keď ho vláda môže svojvoľne upravovať.
Vážení páni, ľudia sú nespokojní mali sme tu protesty voči Gorile aj stolička v parlamente znamená zdvihnutý prst. Ľudia volili Kotlebu, ak sa situácia v štáte nezlepší, očakávame príchod jeho stúpencov do parlamentu.
Občania dávajú radšej prednosť novým ľudom a nie vyhoreným politikom. Takto prejavujú nespokojnosť a očakávajú nový typ politiky.
Pripomína to rómsku osadu kde je špina, neporiadok, nekompetentnosť, nezodpovednosť beztrestnosť.
Predsa len v takejto pochmúrnej politickej atmosfére zažiarila jasná kométa. Je to strana Most-Híd, ktorá vzala tragédiu starodôchodcov do svojich rúk.
Podujala sa podať podnet o diskriminácií starodôchodcov na ÚS SR. K svojim 13 poslancom získala ďalších potrebných 17 z ostaných strán. Teda aj títo poslanci z iných strán, možno bez vedomia svojich predsedov, majú sociálne cítenie.
Myslím si, že strana Most-Híd má morálne právo na prívetok SD (sociálna demokracia) skôr ako iné strany.
Po niekoľkých rokoch môjho úsilia musím tejto strane povedať
ĎAKUJEM
a prajem im veľa sympatií, hlasov najmä od diskriminovaných. Domnievam sa že, proti autorom tejto tragédie by bolo treba zaviesť trestnoprávne konanie, dopočítať prepadnuté dôchodky a uhradiť úpadok dôchodkov z ich majetku a financií štátu, aby si už nikto nedovolil podobnú nezodpovednú manipuláciu.
Týmto si dovoľujem vyzvať ministrov práce a premiérov vlád od roku 2004, aby sa verejne vyjadrili k prijatému zákonu 461/2003 Z.z. v tom zmysle, či ho považujú za spravodlivý a ak áno, nech zdôvodnia jeho opodstatnenosť. Ak nesúhlasia, potom prečo túto strašnú, na európske pomery neobvyklú diskrimináciu neriešili.