Rakovina

Rakovina je choroba, keď sa vaše telo zblázni, keď začne ničiť samé seba. Nie je to normálne. Najlepšia liečba je samozrejme prevencia. Preto ak nemusíte, nenastupujte na čertovo kolo. Keď už raz nastúpite, platí druhé pravidlo. Včasná diagnostika dokáže vyliečiť rakovinu s takmer sto percentnou úspešnosťou.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Spoločnosti, v ktorých som pracoval, by som spokojne mohol nazvať vykrádanie mladých mozgov s r.o.. Dokonale vás zblbnú, ubijú vo vás každú tvorivú myšlienku tým, že zamestnajú vašu myseľ stovkou malých, nezmyselných a sebe protirečiacich pravidiel. Navrchu každej torty býva čerešnička. Tou bude vám preposlaný e-mail, kde renomovaný zahraničný magazín uvádza s palcovými titulkami, že firma v ktorej robíte rozvíja mladé talenty. Samozrejme, budete mať čas si tak akurát prečítať titulok, prípadne už automaticky zmažete celý e-mail skôr, než ho vôbec prečítate.V takej firme nikto nemá zodpovednosť a každý je závislí na veľkom množstve ľudí (či e-mailových adries?).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečítal som už množstvo príručiek, ako prežiť v dnešnosm svete a rozhodol som sa napísať aj ja svoju vlastnú v prípade, že vaša situácia je podobná, akú opisujem.

Paradox 1:

Ani sa nenazdáte a robíte aj za dvoch.

Pravidlo 1:

Treba si od začiatku strážiť hranice a vedieť povedať jasné nie. Tiež nezabúdajte, že firma potrebuje viac vás, než vy ich. Nikdy nechoďťe pod svoju cenu.

Paradox 2:

Tímová práca, ktorá deptá a vydiera.

Kto vymyslel procesy týchto firiem, bol teda poriadny šibal a šibala len tak ľahko neprekabátite. Keď vás už poriadne vyčerpá boj s veternými mlynmi, radšej to vzdáte, alebo sa do boja vôbec nepúšťate, iba ak ste aj vy šibali.

SkryťVypnúť reklamu

Ste snaživý, chcete byť dôsledný a mať vo veciach poriadok? Potom odmenou za vašu snahu bude stále sa zvyšujúce množstvo práce, pravdepodobne sa nevyhnete práci za druhých. Pripravte sa na neurózu a nakoniec z toho výdete ako človek, ktorý si nerobí prácu poriadne a stále robí chyby. Tiež si položte otázku: „Budú moje skúsenosti použiteľné aspoň vo vedľajšom tíme. Keď už budete vysatý na dno svojich síl, uvidíte ako ľahko vás nahradí nová snaživá obeť.

Pozor! Ak sa vyžívate v dodržiavaní pravidiel, máte radi veci pod kontrolou a vyžívate sa v terorizovaní ostatných tým, že neúprosne trváte na ich dodržiavaní, ste ideálny kandidát na post tímlídra. Musíte ale počítať s druhou stranou mince. Cesta na vyšší postup tadial nevedie a už vôbec nie, na ten najvyšší.

SkryťVypnúť reklamu

Len tak ľahko sa nedáte a budete robiť len toľko, koľko je zvládnuteľné, aby nebola kvalita na úkor kvantity a vašich nervov? No neviem, či vám to ostatní kolegovia odpustia, lebo ak nebudete rešpektovať nenápadne sa zvyšujúcu kvantitu práce, tak bude na pleciach tímu. Tlaky na vás ale nebudú vyvýjané len vo vnútri vášho tímu, tlačiť budú aj všetky e-mailové adresy, s ktorými denne komunikujete. Všetci vám dajú pocítiť, že práca stojí na vás. Pocit viny je silná zbraň.

Pravidlo 2:

Nedajte sa zatiahnuť do vydieračských hier v spletitej sieti anonymných aj neanonymných vzťahov a pravidiel. Myslite na pevné hranice a vôbec nešetrite čarovným slovíčkom NIE.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojom úsilí zotrvajte, nech sa deje čokoľvek, nech vás urguje a eskaluje akákoľvek e-mailová autorita. Časom prídete na to, že veľa vecí je len veľké BUBUBU a je medzi vami oveľa viac figúrok, ako sa to na prvý pohľad zdá. Rozlišujte skutočnú moc a ilúziu moci.

Strážte si pravidlá, robte si prácu poriadne a pamätajte, každé zadanie, ktoré dostanete ústne, sa dá kedykoľvek ľahko prekrútit. Nestrácajte energiu ani dôsledným zapisovaním, ani chorou kritikou. Počúvajte hlavne svoj zdravý rozum.

Pravidlo 3:

Zachovanie si chladnej hlavy je vaše najväčšie víťazstvo, ale stojí vám to za toľko energie?

Paradox 3:

Ak robíte šport, vašou motiváciou, je jasný cieľ, ktorý ste si stanovili. Skúste si predstaviť jasné cieľe a budúcnosť v takej firme, keď ste už tam. Čo vidíte? Hmlu alebo čiernu tmu?

Paradox 4:

Ak máte akýkoľvek problém, vždy sa s vami ochotne porozprávajú a budete zásobení desiatkami nápadov, ktoré zefektívnia vašu prácu. Ak sa vám skutočne podarí prácu zefektívniť, vaša snaha bude ocenená väčším množstvom práce. Ale to už trchu spájam bludný kruh s pravidlom dva.

Paradox 5:

Už ste sa zúčastnili projektu, ktorý má za úlohu zlepšiť procesy, ale akosi nemáte čas ani na vlastnú prácu? Čo vlastne chcete zlepšiť? Prečo aj po rokoch zlepšovákov a projektov máte dojem, že ste v stredoveku v najúspešnejšej firme roku na svete?

Paradox 6:

Naháňme ilúziu. Každý deň sa stretávate s desiatkami minisklamaní, ktoré vás nenápadne zožierajú a robia z vás otrokov. Budete vidieť veľmi veľa atraktívnych lákadiel, ale za tie, čo sa aj naozaj stanú skutočnosťou obyčajne zaplatíte privysokú cenu.

Paradox 7:

Ostávate, aj keď vám je všetko jasné, lebo máte dojem, že aj tak nič lepšie nenájdete, prípadne vás držia úvery a hypotéky. Poviete si, veď to vlastne nie je až také zlé. Môžem byť rád, že mám prácu.

Pravidlo 4:

Keď si uvedomíte, s kým vlastne máte tú česť a že keď firma zistí, že ľudia už nie sú ochotní podliezať isté hranice, proste sa zbalí a pôjde do menej rozvinutej krajiny. Jedinná účinná ochrana je minimalizovanie škôd.

Záver:

Príroda je silnejšia ako najdômyselnejšia stratégia takejto spoločnosti. Aj keď nedajbože padnete na dno svojich síl a rezignujete na akúkoľvek zmenu, paradoxne to vo vás zmobilizuje každú bunku v tele s cieľom dostať sa preč, ďaleko odtiaľ a hľadať si prácu, ktorú máte naozaj radi a bude vás napĺňať.

Takýto štýl žmýkania ľudí je vopred predurčené na zánik. Všetko choré, proti prírode skôr či neskôr zanikne. Len kým budete príliž pohodlní na vlastnú zmenu v iluzórnej bavlke, bude aj vždy dostatok spoločností, ktoré vás radi príjmu.

Takže, pracujte na sebe, hľadajte cesty, neznižujte svoju hodnotu a otvorí sa vám nový svet.

Juraj Dučák

Juraj Dučák

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Na križovatke života. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu