V predslove autor píše, že v roku 1909 patril k najnešťastnejším mladým mužom v New Yorku, pretože neznášal svoju prácu, mal podradné ubytovanie aj stravu a tak sa rozhodol pre zmenu - žiť naplno. Rozhodol sa nájsť prácu, ktorá ho viac napĺňala. Chcel žiť pre písanie a aby ho písanie na oplátku živilo.
Už tu som narazil na dosť zaujímavú myšlienku:
“Keď som si zaspomínal na svoje vlastné študentské roky, napadlo ma, že vedomosti a skúsenosti spojené s hovorením a vystupovaním na verejnosti pre mňa mali v obchode aj v živote oveľa väčšiu praktickú hodnotu ako všetko to, čo som sa naučil na vysokej škole. Ako to? Pretože mi pomohli zbaviť sa plachosti a nedostatku sebadôvery a dodali mi odvahu a sebaistotu nutné na jednanie s ľuďmi. Tiež mi pomohli pochopiť, že do vedenia sa zvyčajne dostane ten človek, ktorý dokáže vstať a povedať, čo si myslí.”
Začal učiť vo večerných kurzoch YMCA vystupovanie na verejnosti a jeho zákazníci boli zmesou rôznych profesií. Niektorí sa potrebovali dokázať postaviť na vlastné nohy a pri obchodných jednaniach predniesť pár súvislých viet, navštíviť nepríjemného zákazníka bez toho, aby pred tým musel tri krát obísť budovu, kým nabrali odvahu a pod. Rokmi si uvedomil, že ďalším veľkým problém jeho študentov sú starosti. Prečítaním mnohých kníh o starostiach a na základe mnohoročnej práce so svojimi žiakmi napísal praktickú knihu, „ktorej úlohou je len prevetrať a vyzdvihnúť množstvo starých právd a ľudí trochu postrčiť a donútiť, aby ich začali používať.“
Odporúča si opakovať: „Pokoj mojej duše, moje šťastie, moje zdravie a možno aj moje príjmy budú dlhodobo závisieť na tom, ako použijem staré, jasné a večné pravdy obsiahnuté v tejto knihe.“
Tiež odporúča neustále sa k myšlienkam vracať a opakovať si ich, lebo človek zabúda veľmi rýchlo, dokonca aj fakty z kníh, ktoré sám napísal. „Používanie týchto princípov si môžete zautomatizovať jedine tým, že ich budete neustále a s chuťou používať a opakovať. V hlave sa uchovajú len tie vedomosti, ktoré používate. Nezabúdajte, že sa nesnažíte len získať informácie, ale aj nové návyky, čo vyžaduje čas, vytrvalosť a každodenné používanie.“
Ďalšia z myšlienok, ktorá ma oslovila a môže osloviť aj vás je: „Keď sa pred vami vynorí nejaký ťažký problém, nestrácajte hlavu. Nerobte to, čo je pre vás prirodzené, čo vám radia vaše impulzy, to je väčšinou to zlé. Radšej sa poraďte s touto knihou a prečítajte si znova podtrhnuté odstavce.“
Na záver predslovu odporúča viesť si denník, kde si budete zapisovať všetky úspechy spolu s uvedením mien, dát a výsledkov.
Zdroj: Dale Carnegie, Jak sa zbaviť starostí a začať žiť.