
Štartom karnevalu je tzv. "zadymený štvrtok", τσικνοπέμπτη- tsyknopembdi. Deti sa oblečúdo karnevalových masiek, chodia každý večer od dverí ku dverám adostanú sladkú odmenu, dospeláci začmudia ulice opekaním si suflajky,pijú tsipuro a hlasno sa zabávajú pri dobrej hudbe. Panuje uvoľnená atmosféra a cítiť vnej vábivú vôňu pečeného mäska.


O dva týždne neskôr, na druhú nedeľu sa konal karneval.

Ulice praskali vo švíkoch aj napriek premenlivému počasiu.

V strede námestia dominovala vínová fontána, pripravená špeciálne na túto príležitosť. Už si presne nespomeniem koľko litrov do nej naliali. Ochutnať sa z nej síce nedalo, ale naokolo stáli súdky s týmto dobrým vínkom. Takže ak ste boli smädní, mohli ste sa osviežiť, celkom zdarma.

Nechýbali ani špecialitky.

A kúpiť ste si mohli aj niečo na seba, aby ste netrčali z davu.
Samotný sprievod začal prehliadkou tradičných krojov:

Makedónsky kroj

Kroj mesta Naoussa

Prišli dokonca aj aj Cyperčania, ich kroje mali jemnú, ružovú farbu, veľmi jednoduché, ale podľa mňa najkrajšie.
Po prehliadke krojov prišli Indiáni a divoký západ, papagáje, barbiny, Harry Potterovia,baleríny, Arabi, faraóni... a ulica ožila farbami. Vo vzduchu lietalikonfety, rôzne papierové vrtule a od spidermanov sprejové pavučiny.






Celkovo sa karnevalového sprievodu zúčastnilo takmer dvetisíc ľudí v maskách. Zlatým klincom programu bol tanec mužov v tradičnýchkrojoch s maskou. Maska pochádza ešte zo starovekých čias Grécka, ale počasturkokratie sa jej hodnota povýšila na symbol slobody. Pri tanci sa tak cítili uvoľnení, v bezpečí a v nepoznaní.


Krojje skutočne nádherný a jeho obliekanie spočíva vo vrstvení šatstva spriväzovaním tradičných zbraní, nakoniec sa nasadí maska. Najviac mi páčia tie brmbolcové topánky.
Ichtanec vyjadruje slobodu, voľnosť, ale i silu a odvahu. Ešte somnevidela mužov tancovať tak pomaly a s takou dokonalou precíznosťou.Jednoducho úžasné.

Na druhý deň po karnevale sme mali "očistný pondelok", καθαρα δευτερα - kathara deftera, (žartujem, že po tých konfetách a neporiadku sa ani nečudujem, prečo satento sviatok tak volá). Je to štátny sviatok, deň jedenia fazolády apúšťania šarkanov. Aj my sme jeden vlastnoručne vyrobili, len sa mu nepodarilo vzlietnuť, no aj na tom strome mu to celkom pristalo.


Týmto dňom začína pôstne obdobie a príprava na Veľkú Noc, Πάσχα - Pascha, preto očistný pondelok.