reklama

Velka grecka svadba a jeden pohreb

Zijem v krajine modrobielych striech, plnej tradici a krasnych zvykov. Greci su hrdy narod a velki vlastenci, nedaju dopustit na svoju historiu a kulturu. Paci sa mi, ze dodrziavaju dlhorocne zvyky a tradicie uz dlhe generacie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)
Obrázok blogu

V krajine ludia vynavaju ortodoxne krestanstvo, i ked maju nadhernumytologiu, ale to by som velmi odbocila. Rrozdiel s tym nasimkrestanstvom je v chapani Svatej Trojice,pytala som sa na detaily a dozvedela som sa, ze neveria v ocistec posmrti. Prezehnavuju sa troma prstami a vzdy trikrat za sebou, coznamena v mene Otca, Syna a Ducha Svateho. Knazi nevolia Papeza a majudovolene zenit sa, ti co chcu sa ozenia a mnohi maju velke rodiny.Nosia dlhe, huste brady, pod okruhlym klobucikom maju dosledne ukrytedlhe vlasy a v dlhej, ciernej sutane posobia velmi tajomne.
Ludia vkostole zapaluju sviecky a bozkavaju Svate ikony, su krasne a masivnezdobene striebrom a zlatom. Svieckysi kupujeme hned pri vchode do kostola. Knazovi sa bozkava ruka. Ja someste ikony nebozkavala. Pretoze, ked vidim, kolko ruzov jeodtlacenych na tom obrazku, tak nemam chut bozkavat svate obrazky.Poboznost v kostole je, aspon pre mna, neunosne dlha, trva styri hodiny. Vascina ludiprichadza a odchadza, nikto tu vsak nevydrzi tolko dlho alebo ludiachodia vacsinou az na koniec poslednu pol hodinku, hodinku naprijimanie. Na prijimanie mozu ist ti, co tyzdenpredtym nejedli ziadne maso a mlieko, teda postili sa aspon ciastocne.Deti sa postit samozrejme nemusia. Prijima sa drobne pecivo rozmelnenev kalichu s vinom. Knaz tokazdemu podava lyzicou do ust. Z hygienickeho hladiska sa mi to nezdaprave najlepsie riesienie, ale asi co ta nezabije, to ta posilni.Kostoly su vo vnutri krasne malovane a vyzdobene. Celu poboznostspievaju iba muzi v starovekejgrectine, velka cast ludi v kostole vlastne ani nerozumie o comspievaju. A vsimla som si, ze nepouzivaju ziadny hudobny nastroj. Zvyykom je, ze zeny stoja v kostole na lavej strane a muzi na pravej. Azeny nemaju pristup do prednej casti kostola, tesne za oltarom. Taktiezknazovi nepomahaju ministranti ako je to u nas, i ked obcas matky vyslusvojich chlapcov na vypomoc, kedze dievcata nemozu. Podobne je to aj natretej nohe poloostrova Chalkidiki, urcite poznate tuto turistickudestinaciu znamu krasnymi klastormi v skalach. Tretia noha tohtopoloostrova Athos je tiez zakazane uzemie pre zeny a mozu tam vstupitvylucne iba muzi. Zaujimave je, zevraj i zvierata su tam vylucnemuzskeho rodu. Ale prejdem uz k tomu najhlavnejsiemu, co vam chcempriblizit.
Zenilsa najlepsi priatel mojho skoro manzela. Uz pred mnohymi rokmi sadohodli, ze moj skoro manzel mu pojde za svedka, co je velka pocta.Zabezpecili sme bohatu vyzdobu, bonboniery, ktore sa davaju po obradeako darcek pre hosti. Taktiez sme sli vyzdvihnut svadobne saty atopanky, ktore si nevesta vybrala na svoj velky den D.
Svadobny obrad bol pomerne rychly, asi tridsat minut.Najdolezitejsie, co nesmie svedok kumparos (alebo kumpara, ak je tozena) kupit, su "stefana". Krasne zdobene korunky so stuzkami,ktore sa kladu na hlavy novomanzelov pocas obradu, interpretuje tosviatostmanzelstva. Mne osobne to pripominalo svatoziary.
Ak sa tu dvajazasnubia, obaja nosiasnubne prstene, ktore vyzeraju ako obrucky, ale skutocne obrucky sidavaju azv kostole, presnejsie dava ich im kumparos po pozehani knazom. Avsimla som si, ze nevesta a zenich nehovoria "ano" alebo "chcem, cibudem", iba knaz sa hlasito modli a priklada im "stefana" na celo asamozrejme vsetko robi trikrat.Vypomaha mu kumparos, preklada stefana z hlavy nevesty na hlavu zenichaa potom spat. Po zosobaseni musia trikrat obist okolo maleho oltara sposvatnou knihou a ludia na nich hadzu ryzu, aby bolo manzelstvo silne.Hadzu jej tolko, ze knaz sa casto chrani knihou. Je to krasny obradplny usmevov, radosti a tlieskania.
Svadbasa sice konala v sobotu, no uz dva dni predtym zacali bohate oslavyplne jedla, pitia a plneho domu hosti. Najskor u nevesty a na druhy denu zenicha. Dievcata tancuju na ulici a chysta sa bohato prestrety stol,kde nechyba tradicne tzatziki, ryby na rozny sposob, smazene tekvicky abaklazany a mnoho peceneho masa. Hlasita hudba uticha az neskoro nadranom, no nik sa nestazuje. Zenich nesmie prist na veselicu, teda asponnie tak, aby ho vsetci videli. Tradicia je taka, ze potajomky pride atajnenieco "ukradne". Predsa len ho nachytali, zeny ho nahanali a sypali muna hlavu muku. As,i aby ho bolo v tme vidiet, ze ho chytyli.Najdolezitejsim bol vsak tanec a hudba, hlasita z velmi jednoduchychnastrojov. Hudobnici toho vela nepotrebuju, staci jedna dobra lyra abubon.
V sobotu popoludni sme sa vyparadili ako sa patri a vychystali sapre nevestu. Iba kumparos pyta nevestu nevestu pre zenicha, zenich nasuz cakal pred kostolom. A aby mu tam samemu nebolo az tak smutno,prisli hudobnici a zacali hrat do tanca.
Medzitym sme vyjednavali cenu za nevestu, cestna zenska straz pridverach klamala o pritomnosti nevesty. Dvadsat euro do dlane imrozviazalo jazyk a aj otvorilo dvere. Nevestu vsak cez prah dverivyprevadil otec. Na prahu zastala a nad hlavou jej prelomili celybochnik chleba. Symbolizuje to lamanie chleba ako lamal Kristus.Polovicachleba musi zostat v dome a druha polovica von z domu. Lamanie chlebataktiez symbolizuje pevne, bohate manzelstvo a plodnost zeny.
Poobrade aj nam blahozelali svadobni hostia vkostole. Vraveli "pandaxi" Co mi prislo zvlastne, u nas ludianegratuluju svedkom " stale sa starajte.... " Vtedy som si podala rukus najmenej 400 ludmi ... neviem ako dlho sme stali v kostole. Ale uzbola riadna tma, ked sme dorazili do saly, kde sa konala hostina. Dosaly sme vosli autom, pomohla nam vystupit obsluha, sampanske a tortauz boli nachystane. Mladomanzelia nacali svadobnutortu a dali z nej ochutnat nam, nevesta komparovi a zenich mne,kumpare. Po prvom manzelskom tanci sa postupne pridavaju ostatni svadobcania a tancuje sa az do rana bieleho.
Nadhernasvadba. No vsetky tie usmevy, radost a tancovanie odrazu prerusilavrava a trma vrma. Niekto odpadol, hudobnici prestali hrat, ludia sazhromazdovali okolo odpadnuteho. Nevestin otec dostal infarkt...Nepomahalo umele dychanie, nepomahala masaz srdca. Prisla sanitka apotom dlhe cakanie. Zdalo sa mi to nekonecne. Hostia sa pomalyvytracali, zostavala len najblizsia rodina. Nechcela som, aby odisli,nebola to predsa ich chyba. Vsetci sme verili, ze vsetko bude dobre.Kapela zacne hrat, hudba sa rozplynie po sale a zacneme opat tancovat.Moje bludne myslienky prerusil hlboky plac nevestinej tety. Vsetkym namto bolo jasne, co to znamena. Nemohli sme tomu uverit, ved este predchvilou s nami tancoval, este pred par hodinami viedol dceru k oltaru.Gratulacie od hosti sa menili na uprimnu sustrast. Boli zjavnesokovani. Nevesta plakala, chuda moje... roztecene sminky som jejutierala z tvare a nevedela som ako ju utesit. Co povedat? Co pomoze?Objala som ju. Na pomohlo to len na chvilu.Stale sa ma pytala, preco sa to stalo prave dnes? Preco?
Bol tovsak velmi dobry clovek, vzdy bol ochotny kazdemu pomoct, vsetcivraveli, ze mal dobre a velke srdce, zial nevydrzalo ten napor radosti,ktory prave prezival.
V noci som ani oko nezazmurila, v mysli sa mi stale premietalosokujuce video. Uz na druhy den bol pohreb. Pacia sa mi tunajsiecintoriny. Vsetky hroby vynikaju krasnou bielou farbou mramoru a krizeeste aj v tme ziaria ako jasne sviece. Nezvyknu pisat datum narodeniana hrob. Napisu iba datum umrtia a vek, kolko mal rokov, ked zomrel.
Po pohrebe sme dostali ako na spomienku po zosnulom sladku zemlua sladke zivicove zeleobalene v praskovom cukre. Nech si pamatame to dobre. Na kare sme jedliokrem tradicnych greckych jedal aj jedno vynimocne jedlo, ktore sa robilen ked niekto zomrie, a to varena psenica s hrozienkami, mletymiorechamia tmavym cukrom. O tri dni po pohrebe sme isli opat do kostola napoboznost za zosnuleho a opat sme dostali varenu psenicu. O tridsat dnisme si to uzili opat, tentokrat sme vsak po omsi sli aj s knazom nacintorin k hrobu zosnuleho. Knaz vylialokolo hrobu posvetene cervene vino. Tuto tradiciu opakuju opat o trimesiace, potom o sest mesiacov, o rok, o tri, opat, vzdy na vyrocie umrtia.
Neveste sa dari lepsie a lepsie, ajked este sa tisnu slzy do oci a tazke je prezerat si svadobnefotografie. Priznam sa, este som ich sama nevidela a neodvazim sa na neani spytat. Avsak ako sa hovori, cas je najlepsi lekar a casom savsetky bolacky zahoja.

Zuzana Ďurická

Zuzana Ďurická

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

«Ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα» Σωκράτης Zoznam autorových rubrík:  FotografieGréckeGrécka mytológiaSlovenskéÚvahy

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu