
Nad sídlom sa síce stále vznášajú chmáry nacistickej minulosti ale v súčastnosti patrí k najviac turisticky navštevovaným miestam v južnom Nemecku. Začiatkom leta roku 2013 sa aj mne podarilo navštíviť toto vyhliadkovo krásne miesto a keďže som ešte plný dojmov, tak sa rád s vami podelím o pár čerstvých informácii, ktoré by Vám mohli pomôcť pri prípadnom plánovaní výletu na Orlie hniezdo.
Ja som išiel autom z Bratislavy smer: Viedeň, Linz, Salzburg, Berchtesgaden. Táto trasa meria 412km, čo je asi 4 hodiny jazdy.
Do navigácie som zadal adresu: Salzbergstrasse 41, Berchtesgaden, Deutschland. Je to adresa múzea - dokumentačného strediska "Dokumentation Obersalzberg" pri ktorom je veľké parkovisko, kde môžete pohodlne zaparkovať. GPS súradnice parkoviska sú: N 47° 37´ 51.4" , E 013° 02´32.6".
Poplatok za parkovanie je 3 Eurá.
Viac informácii o Orliom hniezde načerpáte na tejto stránke: http://www.kehlsteinhaus.de/

Múzeum "Dokumentation Obersalzberg" se nachádza v Obersalzbergu nad mestečkom Berchtesgaden a venuje sa histórii tohto miesta. Obersalzberg bol od roku 1923 často miestom letných dovoleniek Adolfa Hitlera a od roku 1933 sa stal po Berlíne druhým vládnym centrom fašistického Nemecka. V múzeu uvidíte fotografie, dokumentačné predmety a môžte sa prejsť aj po pozostatkoch podzemných bunkrov a ich prepojovacích chodieb. V podzemí sa nedochovalo prakticky žiadne vybavenie, ale stojí za prehliadku, hlavne zamrazí pohľad na dno šachty výťahu hlbokej 35 metrov.
Otvorené je: pondelok až nedeľa od 9:00 do 17:00 hod. Vstupné sú 3 Eurá.
Viac informácií nájdete: http://www.obersalzberg.de/

Vedľa parkoviska je autobusová zastávka z ktorej odchádzajú autobusy so špeciálne upravenou prevodovkou na Kehlsteinhaus. Vyvezú vás hore za 20 min. Cesta s názvom Kehlsteinstraße má dĺžku 6,5 km a počas jazdy autobusom prekonáte 5 tunelov a 700 výškových metrov. Na túto cestu majú okrem týchto špeciálnych autobusov všetky ostatné autá vjazd zakázaný a dokonca aj bicykle. Tento zákaz platí od roku 1952.
Na tejto autobusovej zastávke je aj pokladňa kde si môžte kúpiť lístok na autobus a výťah.
Uvádzam ceny platné pre rok 2013:
- lístok na autobus a výťah obojsmerný stojí 16,10 Eur,
- lístok iba smerom hore na Kehlesteinhaus aj s výťahom stojí 14,10 Eur,
- lístok iba smerom dole aj s výťahom stojí 10 Eur,
- lístok iba na výťah stojí 3,40 Eur.
Lístky na výťah alebo iba na cestu dole autobusom sa dajú kúpiť aj na hornej zastávke autobusu.

Na Kehlsteinhaus sa však dá vyjsť aj peši po turistickom chodníku. Chodník začína od dolnej autobusovej zastávky a je označený žltým smerovníkom.

Neľakajte sa však toho žltého smerovníka, na šípke je síce uvedené, že turistická cesta na Kehlestein trvá 4 hod ale nie je to pravda. Normálnym tempom tú trasu prejdete za 2 hod. Neviem či tam dali tempo nemeckého dôchodcu alebo chcú ľudí iba odradiť aby išli peši.

Turistická trasa na Kehlestein je na tejto mapke vyznačená červenou. Cesta sa síce na záver dosť kľukatí ale stúpanie nie je veľké.

Začiatok turistického chodníka je vysypaný bielym štrkom a tak nástup naň určite neprehliadnete.

Pohľad z vtáčej perpektívy... Na ľavo je budova Dokumentation Obersalzberg v strede zastávka autobusov a na pravo je vidieť Hotel zum Turken.

Výhľady z turistickej trasy...

Hore na skale sa črtá Orlie hniezdo.

Orlie hniezdo po nazoomovaní foťákom.

Turistická cesta zo štrkovej cestičky prejde po chvíly na asfaltový chodník a ten vedie až na hornú zastávku autobusu.

Ešte aj v júni môžete nájsť zbytky snehu.

Záverečný úsek turistického chodníka na horné parkovisko autobusov.

Príchod na hornú zastávku autobusov.

Po príchode na horné parkovisko si nezabudnite dať v pokladni označiť plánovaný čas návratu, aby ste sa zmestili do vybraného spoja. V pokladni vám orazia lístok pečiatkou s časom, ktorý si poviete. Doporučujem ponechať si na prehliadku Orlieho hniezda minimálne 1 hodinu, ale ideálne sú asi 2 hodiny, obzvlášť, ak si chcete aj na niečom dobrom pochutnať...
http://www.kehlsteinhaus.de/de/download/speisekarte.pdf

Hneď pri pokladni na hornom parkovisku je vchod do tunela k výťahovej šachte. Hore na Orlie hniezdo sa však dá za 15 minút vyjsť aj peši turistickým chodníkom. Ale ten výťah sa oplatí vidieť.

Chodba má dľžku124 metrov a je v nej dosť chladno a vlhko, tak sa určite lepšie oblečte.

Chodba končí kruhovou mravorovou vstupnou halou a tu je aj vstup do výťahu. Výťah je celý z lešteného bronzu, je pôvodne zariadený a obsluhuje ho "liftboy". Žial vo výťahu je zakázané fotiť, tak fotku nemám. Výťah vás vyvezie hore výškových 124 metrov a zrazu sa ocitnete priamo v útrobách Orlieho hniezda.

A už tu máme Kehlstainhaus - Orlie hniezdo, sme vo výške 1834mnm.

Ak by ste sa tu náhodou zdržali na Orliom hniezde až do západu slnka, tak sa vám môže naskytnúť aj takýto nádherný pohľad.

Vyhliadka s krížom nad Orlím hniezdom. Sem sa oplatí určite vyjsť. Je to cca 5 min. chôdze.

Vystihnúť chvíľu "mať kríž iba sám pre seba" býva dosť ťažké... ale podarilo sa!

Berchtesgadenské Alpy ako na dlani... jazero Konigsee a Watzmann.... nádhera!

Watzmann je s výškou 2713 m treťou najvyššou horou Nemecka.

Panoramatická tabuľa s popisom štítov pomôže v orientácii.


Aj v lete si tu ešte môžete ugúľať snehuliaka :-)

To je nádhera...

Drozd či Havran? Možno strážca Orlieho hniezda...

Kehlsteinhaus nie je v súčastnosti múzeum. Celá budova sa využíva iba ako reštaurácia pre turistov. Nájde sa tu však pár informačných tabúľ, ktoré pripomínaju históriu.

Z Orlieho hniezda je už iba reštaurácia. Aj bežní smrteľníci si tak môžu vychutnávať výhľad, ktorý bol kedysi určený iba pre führera a jeho suitu.

Stavba horskej cesty a sídla Kehlsteinhaus trvala iba 13 mesiacov. V extrémnych podmienkach tu zahynulo 10 robotníkov.

Adolf Hitler aj s Martinom Bormannom - autorom myšlienky dať vybudovať vodcovi k 50. narodeninám Kehllsteinhaus. Hitler však nakoniec týmto darom nebol veľmi nadšený. Na Kehlsteinhause trpel závratmi, necítil sa tam bezpečne a tak tam bol vraj iba 13 krát a to sa ani nikdy dlho nezdržal. Aj vďaka tomu uniklo Orlie hniezdo likvidácii, ktorá po vojne čakala väčšinu budov nacistických pohlavárov v Obersalzbergu.

Po vojne využívala objekty Obersalzbergu a Orlieho hniezda na rekreáciu svojich vojakov americká armáda.

Oktagon- reprezentačná miestnosť Orlieho hniezda osemuholíkoveho tvaru - dnes reštaurácia...

...kedysi miesto príjmania návštev a doležitých rozhodnutí vodcu...

Kozub bol darom talianskeho fašistu Benita Mussoliniho a je jedným z mála dochovaných exponátov Orlieho hniezda.

Eva Braunová pózuje pri kozube na dobovej fotografii.

Dubový kazetový strop v tejto miestosti je tiež pôvodný.

Vchod do výťahu v reštaurácii.

Ak nechcete ísť dolu vyťahom tak môžte zbehnúť peši týmto chodníkom a za 10 minút ste na hornej zastávke autobusov.

Peší zostup sa vám odvďačí iným pohľadom a výhľadom....
Ešte vám dám jeden dobrý tip:
Keby ste vbehli za múzeom "Dokumentation Obersalzberg" do lesa úzkou lesnou cestičkou, na prvom rázcestí sa držte v ľavo a cca po 200-300metroch sa ocitnete na mieste kde pôvodne stál Berghof-vidiecke sídlo Adolfa Hitlera. Z Berghofu zostali však už iba ruiny.
GPS súradnice Berghofu sú: N 47° 38´01.0" , E 013° 02´31.0"

Berghof bolo obľúbené vidiecke sídlo Adolfa Hitlera. Hitler strávil vo svojom dome "Berghof" až tretinu z času, keď bol pri moci. Prijímal tu aj dôležité zahraničné delegácie. Dňa 28. júla 1940 tu bol dokonca aj Jozef Tiso.
viac info: http://cs.wikipedia.org/wiki/Berghof

Na konci vojny Obersalzberg zbombardovalo spojenecké letectvo a potom zvyšky budov vyhodili v 50. rokoch Nemci úplne do vzduchu.

Eva Braunová a Adolf Hitler na vidieckom sídle Berghof v čase slávy...
V Obersalzbergu mali postavené svoje rezidencie mnohí čelní predstavitelia vtedajšieho režimu ako Hermann Göring, Albert Speer či Martin Bormann.

Hotel zum Turken najblizší "sused" Hitleroveho Berghofu bol napojený na sieť podzemných bunkrov. Nachádza sa asi 100 metrov od Berghofu. Vlastne k Berghofu sa dostanete aj z druhej strany touto lesnou cestičkou, ktorá vedie popod tento hotel smerom k múzeu Dokumentation Obersalzberg.
Viac info: http://www.hotel-zum-tuerken.de/