
Jozef Švejk je jednoznačne najznámejšou postavou románu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojaka Švejka. Kto by už nepoznal túto výraznú postavu českej medzivojnovej literatúry. Väčšine z nás je táto postava známa z rovnomenného filmu, v ktorom postavu Švejka stvárnil nezabudnuteľný Rudolf Hrušínský.

Jozef Švejk sa živí ako predavač kradnutých psov. Po atentáte na Františka Ferdinanda presne predpovedá vojnu a samozrejme sa dostáva do väzenia. Na vojne už bol a bol tam superarbitrovaný za blbosť. Svojím stoickým pokojom vytáča svojich nadriadených do nepríčetnosti a do zúrivosti. Každý jeden príkaz plní do body a za každú cenu. Často krát ho práve preto považujú za hlupáka.

A tak sa Švejk dostane od odvodovej komisie cez lekára, ktorý všetkých lieči klystírom, až po výstredného kňaza. Práve tu sa naplno ukazuje krása Švejkovej postavy v diele Jaroslava Haška. Švejk slúži u večne opitého kňaza, ktorý viac hýri než káže. Nakoniec preto Švejka prehrá v kartách s nadporučíkom Lukášom.

Tu sa začína ďalšia kapitola Švejkovho absurdného dobrodružstva. Každý jeden príkaz plní doslova a do bodky. Výsledkom toho je obvinenie z velezrady, ale pre svoju (ne)predstieranú hlúposť popravený nie je. Je len vrátený k svojmu regimentu, kde na neho (ne)čaká nazúrený nadporučík Lukáš.

Myslím, že je dosť jasné, čo v tomto diele Hašek kritizuje. Jeho ostrý výsmech vojne a vtedajšej spoločnosti obsahujúci až absurdné prvky na postave Jozefa Švejka je tak očividný, že je až zaujímavý a príťažlivý. Možno práve preto sa Švejk stal takým známym a obľúbeným.

Najväčšou škodou je azda to, že tento protivojnový román ostal nedokončený. Hašek zomrel skôr, než sa odhodlal tento román dokončiť. Vzhľadom na jeho bohémsky život to nie je nič neočakávané. Mnoho autorov sa pokúšalo Haška nahradiť a tento román dokončiť. Avšak ani jeden z nich nebol úspešný a nedosiahol kvalitu pôvodného diela.

Ako som už spomenul vyššie tento román sa dočkal aj filmového spracovania. Vo filme z roku 1956 hlavnú úlohu nezabudnuteľne stvárnil Rudolf Hrušínský a táto rola mu mimoriadne dobre sadla. Film dosahuje minimálne rovnako dobrú kvalitu ako kniha.

Môj názor na Jozefa Švejka:
Literárni vedci tvrdia, že múdri považujú Švejka za prefíkaného a pre hlúpych je len hlupák. Môj názor je niekde uprostred. Postava Švejka je doslova nabitá autobiografickými prvkami a je v nej silno cítiť samotného autora. Švejk určite nie je totálny blbec. Podľa mňa je skôr adrenalínoví hráč. Proste ma potrebu si zo svojich nadriadených robiť srandu a doslova sa v tom vyžíva. Či je naozaj blbí je v tomto smere irelevantné, proste odmieta sa nudiť, tak si hľadá zábavku spôsobom jemu vlastným.
Možno práve svojou zložitosťou a jednoduchosťou je postava Švejka taká zaujímavá. Mne sa jednoznačne páči a dielo Osudy dobrého vojaka Švejka ako aj film patria medzi moje obľúbené.

Ak sa náhodou našiel niekto, kto Jozefa Švejka alebo Jaroslava Haška nepoznal a spoznal ho až teraz, tak mu dôrazne odporúčam, čo najskôr siahnúť po knihe alebo filme. Skutočne to stojí za to.

Na záver jeden malý citát od Jaroslava Haška:
„Nevím, podaří-li se mne dostihnout touto knihou, co jsem chtěl. Již okolnost, že slyšel jsem jednoho člověka nadávat druhému: „Ty jsi blbej jako Švejk,“ právě tomu nenasvědčuje. Stane-li se však slovo Švejk novou nadávkou v květnatém věnci spílání, musím sa spokojit s tímto obohacením českého jazyka.“
