Obete spoločnosti

Minulý týždeň som urobil niečo, čo väčšina ľudí na Slovensku ešte neurobila a pravdepodobne ani nikdy neurobí. Bol som v rómskej osade. Dobrovoľne a bez donútenia. Jeden kamarát mi radil, aby som si zobral Desert eagle (aby som sa mal čím brániť), ďalší mi zase hovoril, že som tam nemal chodiť, lebo tam chytím nejakú infekciu. Napriek týmto všetkým predsudkom, s otvorenou mysľou som tam vstúpil. V rámci programu Národného demokratického inštitútu sme sa boli pozrieť na komunitné centrum v Roškovciach.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Ešte pred tým sme mali celkom zaujímavú diskusiu o nefunkčnosti slovenského vzdelávacieho systému. Ja sám mám s nim bohaté skúsenosti, takže pre mňa to novinka nebola. Pre ministerských úradníkov je to jedno prekvapenie za druhým. Na Slovensku máme problém s veľkým množstvom nezamestnateľných ľudí kvôli ich nedostatočnému vzdelaniu. Proste nedokončia školu alebo dokončia špeciálnu školu (kedysi osobitnú). Najväčší počet v tejto mase ľudí tvoria Rómovia. Smutné je, že samotný štát si to spôsobuje. Svojím zlým školským systémom spôsobuje, že drvivá väčšina rómskych detí končí v špeciálnych školách. A ak má niekto vysvedčenie zo špeciálnej školy, tak to znamená, že ďalej už nepôjde.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najsmutnejším faktom je, že tieto rómske detí nemajú najmenší dôvod, aby navštevovali špeciálne školy. Je to proste zlyhanie slovenského školského systému, ktorý nie je nastavený tak, aby vedel zvládnuť odlišnosti. Je nastavený na slovenské, biele, kresťanské heterosexuálne dieťa, ktoré sa ma držať v rámci šablóny myslenia. Tento systém okráda rómske ale aj ostatné deti o budúcnosť, lebo nevie využiť ich potenciál. Nemôžeme sa potom diviť, že Slovensko sa nevie pohnúť z miesta, keď takýmto zlým školským systémom masakruje potenciál vlastného ľudského kapitálu. Ako sa vraví všetko je o ľuďoch a keď štát nerozvinie potenciál týchto ľudí, tak sa potom nemôže o nich oprieť a sú mu len na príťaž.

SkryťVypnúť reklamu

Komunitné centrum v Roškovciach bol jeden postarší ošarpaný a schátraný domček. Keď ho človek uvidel prvý krát tak mal pocit, že tam dnu nemôže byť nikto. Rezký krik detí nás však presvedčil o opaku. Členov rómskej menšiny počas akademického roka stretávam denne, no tak veľa detí na jednom mieste som nevidel už poriadne dlho. Účelom tohto centra je poskytnúť miesto pre deti v čase, keď nie sú v škole. Verte tomu alebo nie, ale aj na tomto mieste sa vzdelávajú. Osobne si myslím, že je to veľmi dobré, lebo ináč by sa len túlali po osade a nič nerobili. Tu majú šancu niečo sa naučiť, zahrať sa a podobne. Dokonca tu majú deti vypracovaný bodový systém, ktorý slúži ako motivácia. Ak robia, čo majú získavajú body a za tie sú odmeny. Napríklad výlet do Prešova (dokonca aj to je pre nich príťažlivé).

SkryťVypnúť reklamu

Priznám sa, že nemám rád deti. Na môj vkus sú príliš hlučné, ulietané, bez logického myslenia a hlavne nerozumiem si s nimi. A tieto rómske deti boli presne rovnaké ako všetky deti na Slovensku. Mali len to BAD LUCK (vo voľnom preklade zlé šťastie), že sa narodili do osady rómskym rodičom, ktorý ich nevedeli naučiť to, čo budú potrebovať do života. Je mi ich hrozne ľúto, lebo sú to obete spoločnosti. Naša spoločnosť ich posiela do špeciálnych škol len preto, lebo sú to rómske deti. Pritom, ak by sme chceli, tak by bez problémov zvládli aj normálnu základnú školu, neskôr dokonca aj strednú školu (možno nejaké učilište a získali by sme tak remesla, ktoré nám chýbajú). Verte tomu alebo nie, ale drvivá väčšina detí z komunitného centra v Roškovciach chodí na špeciálnu školu. Zo zhruba 30 detí, ktoré tam boli, len dve chodili na normálnu základnú školu.

SkryťVypnúť reklamu

Tento text berte len ako zamyslenie nad tým akú perspektívu do života by ste mali vy, ak by ste sa narodili v rómskej osade. A potom by sa vám ešte stalo, že spoločnosť vám podrazí nohy a vezme budúcnosť. Tu môžem pochváliť ministerstvo práce, že vypísalo projekt na vznik komunitných centier v rómskych osadách. Ak to nepokazia, tak to bude mať určite pozitívny efekt na spoločnosť. Zároveň tu chcem pokarhať ministerstvo školstva, ktoré za 20 rokov v tejto oblasti urobilo holé nič. Likvidujú nám jednu rómsku generáciu za druhou a potom sa stáva, že sa nemôžu začleniť do spoločnosti. Desím sa toho, čo sa stane, ak bude ministerstvo ďalej flákať svoje povinnosti. Desím sa toho, že nakoniec ako spoločnosť sa dostaneme vo vývoji späť a zavedieme niečo, čo už tu bolo a neosvedčilo sa to - koncentračné a pracovné tábory...

Na záver ešte niekoľko obrázkov, ktoré sa mi podarilo urobiť:

Komunitné centrum v Roškovciach
Komunitné centrum v Roškovciach 
Komunitné centrum v Roškovciach
Komunitné centrum v Roškovciach 
Komunitné centrum v Roškovciach
Komunitné centrum v Roškovciach 
Komunitné centrum v Roškovciach
Komunitné centrum v Roškovciach 
Komunitné centrum v Roškovciach
Komunitné centrum v Roškovciach 
Jozef Dzuriš

Jozef Dzuriš

Bloger 
  • Počet článkov:  95
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Tolerantný človek putujúci životom v absurdite všedných dní, ktorý rád stretáva nových a príjemných ľudí. Žiadosti o pomoc nikdy nepovie nie. Stojí si za svojím názorom aj za búrky, aj za horúceho počasia, napriek tomu si vždy vypočuje druhú stranu. Nesúďte ho, len ho čítajte.Píše aj blog o knihách citanie.com Zoznam autorových rubrík:  peer-to-peer pôžičkyNezaradenéSúkromnéKultúraŠkolačo nás nezabije, to nás posilnSlávne meno JozefITSlovenskoZábava

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu