Áno, ak vás podobne ako mňa, už tento každoročný folklór unavuje, tak sa radšej vyhýbajte médiám. Ľudia sa nimi v týchto veciach nechajú každoročne oklamať, lebo novinári si svoju prácu často robia povrchne (česť výnimkám) a nejdú do hĺbky problému. Smutné je, že málokto z bežných ľudí na Slovensku čo i len tuší, čo je to inflácia a kto ju spôsobuje.
V prvom rade za infláciu, ľudovo nazývanú zdražovanie, sú zodpovedné centrálne banky sveta. Tie totiž manipulujú celkový stav peňažnej zásoby v obehu (všetky peniaze, ktoré sa používajú v ekonomike) a spôsobujú tak cenové výkyvy. Konkrétne to robia tak, že tlačia nové, nekryté peniaze a tie potom púšťajú do obehu. Samozrejme nedajú ich bežným ľuďom, ale bankám a vládam. Banky a vlády už dlho spolu spia v posteli a robia si navzájom prospešné služby. Banky financujú vládam dlhy, aby si mohli za to kupovať voličskú podporu a udržať sa pri moci. Vlady na oplátku potom zachraňujú najvernejšie banky a priznávajú im výnimočné postavenie v ekonomike. A odkiaľ berú vlády a banky peniaze? Od centrálnej banky. A tá ich berie odkiaľ? Od ľudí cez infláciu.
Keď centrálna banka vytlačí peniaze a napumpuje ich do ekonomiky, tak v podstate prenesie časť hodnoty ostatných peňazí na tie svoje nové vytlačené peniaze. V ekonomike totiž máme určité množstvo vyprodukovaných tovarov a služieb a na tie sa rozpočítajú všetky peniaze v ekonomike podľa toho ako je čo vzácne. Centrálna banka však túto rovnováhu naruší, lebo pustí do obehu nové ničím nekryté peniaze. A tak sa stane, že na rovnaké množstvo tovarov a služieb sa rozpočíta viac peňazí, a to zákonite zvýši ceny. A to sa volá inflácia. Je to vlastne zdanenie všetkých používateľov peňazí centrálnou bankou. Od každého z nás si vezme časť hodnoty našich peňazí a prenesie to na svoje vytlačené. Centrálna banka má totiž zákonom (áno, presne tak, o to sa postaral štát) uznané monopolné postavenie a my, bežní občania, sme nútení používať len tú jej menu.
A prečo budeme mať budúci rok väčšiu infláciu než zvyčajne máme? To znamená, že prečo nás centrálna banka zdaní viac ako po iné roky. Odpoveď je jednoduchá. Lebo niektorí politici to prehnali a boli rozšafní až príliš. Niektorí politici si nevedeli kontrolovať nakupovanie volebnej podpory u svojich voličov a prepískli to a ich štáty mali skrachovať(ibaže ich eurokrati v Bruseli podržali). Tým myslím hlavne na Taliansko. Európska centrálna banka (ECB) bola eurokratmi donútená začať nakupovať talianske štátne dlhopisy. Presnejšie povedané začala im priamo požičiavať, lebo sa už nenašla žiadna banka, ktorá by bola ochotná ísť do takéto riskantného obchodu (za to, keď ide o peniaze daňových poplatníkov, tak žiadne riziko nie je veľké :-/ ). ECB na to použila novovytlačené peniaze t.j. tie na ktoré musela dodaniť všetkých používateľov meny. Keďže tá daň bola vyššia než obvykle, lebo politici boli nenažratejší než obvykle, tak preto budeme mať väčšiu infláciu. ECB za tieto vytlačené peniaze kúpila toxické štátne dlhopisy od bánk (lebo banky sú kamaráti s vládami a vlády majú silný vplyv na centrálne banky) a peniaze za nich držala na svojich účtoch. Ibaže tieto peniaze banky budú skôr či neskôr potrebovať (lebo sa budú zachraňovať pred krachom), preto tieto peniaze budú pustené do ekonomiky, kde spôsobia vyššiu infláciu. A tú zaplatíme my všetci, teda vlastne my všetci sa po malých častiach poskladáme na tieto peniaze pre banky. Áno, presne tak. Takto nás ECB pekne okradne.
Druhou hriešnicou po ECB je americká centrálna banka (FED). Tá robí ešte brutálnejšie opatrenia a tlačí omnoho viac peňazí než naša ECB. Tie rozlieva potom do celého sveta, lebo je to práve dolár ako svetová mena, s ktorou sa všade obchoduje. A keďže americké banky nevedia, čo robiť s týmito novými peniazmi, tak ich investujú do toho, čo má reálnu hodnotu v čase každej krízy – do komodít. To spôsobí zvyšovanie ich cien (ak je niekde vyšší dopyt než ponuka, tak sa cena zvyšuje, lebo ľudia sa predháňajú, kto dá vyššiu cenu aby to kúpil). Pôvodný zámer americkej centrálnej banky bol, aby tieto banky požičiavali podnikateľom a tí tak zamestnávali nových ľudí. FEDu však chýba elementárna logika. V čase krízy nepôjdu podnikatelia do nových projektov, najmä keď vedia, že ľudia v čase krízy budú šetriť a nemíňať toľko. Preto väčšina vytlačených peňazí skončí v komoditách a zvýši ceny. Na tie potom doplácame my, lebo kupujeme napríklad ropu za vyššie ceny (pre podnikateľov to znamená vyššie náklady a preto musia zvýšiť ceny).
Preto ak v januári vypukne zase ten mediálny cirkus ako každý rok, tak nebuďte prekvapení. To bude len obyčajná prašivá inflácia, ktorú spôsobujú centrálne banky svojim rozhodnutiami. Celé to zdražovanie bude len obyčajné poskladanie sa znížením kúpnej sily peňazí a prenesením časti ich hodnoty na novovytlačené peniaze v centrálnych bankách. Za infláciu nemôžme viniť podnikateľov, oni sú v tomto chorom systéme tiež len obeťou. Tiež nemôžeme priamo viniť našich slovenských politikov, lebo oni ECB neovládajú. Viniť ich môžeme jedine za to, že nemajú gule postaviť sa tým, čo tú infláciu spôsobujú. Sú to práve eurokrati a nimi ovládaná ECB. Sú to taktiež politici západných krajín, ktoré vďaka dlhom majú neprimerane vysokú životnú úroveň a politici sú ochotní obetovať všetko, aby si ju tie krajiny udržali (a oni si udržali voličskú podporu). Západné krajiny si žijú nad svoje pomery a my sa im na to cez tento zložitý systém skladáme.
A čo môžeme proti tomu urobiť? Mať odvahu povedať eurokratom a západným politikom NIE. Donútiť západné krajiny, aby zreálnili svoju životnú úroveň (buď šetrením a vyššími daňami alebo bankrotmi). Ak to neurobíme, tak sa im na ňu budeme stále skladať aj my. A tieto krajiny sa nám potom budú arogantne smiať, akí sme my chudobní a oni bohatí.
-----------------
EDIT 30.12.2011 15:35: A je to tu! Ešte ani nezačal nový rok a média už na nás vyťahujú fantastické články, kde nepovedia pravú príčinu. V celom článku sa ani len raz nespomína inflácia: Slovenské domácnosti budú od januára bývať drahšie