
Zhruba pred týždňom som sa rozhodol konečne zmeniť môj operačný systém. Rozhodol som sa tak hlavne z toho dôvodu, že môj starý počítač už Windows nevládal ďalej potiahnuť. O tomto kroku som už rozmýšľal dlhšie, ale prezentácia jedného môjho spolužiaka presunula misky váh v mojom rozhodovaní.
Tak som začal inštaláciu. Išla celkom v pohode. Dokonca som si mohol vybrať zo všakovakých možných jazykov. Takže tu odpadá nevýhoda pre ľudí, čo nevedia angličtinu. Ja som si vybral českú distribúciu Ubuntu . Vraj je pre začiatočníkov najlepšia. Do akej miery je to pravda neviem, ale musím skonštatovať, že užívateľské prostredie bolo veľmi príjemné.
Inštalácia prebehla v poriadku a po prečítaní návodu by ju zvládol asi každý laik. Ubuntu je tak troška rozdielnejší operačný systém než Windows . Avšak dá sa na neho veľmi rýchlo zvyknúť. Ja som sa s Ubuntu skamarátil za dva dni.
Po inštalácii som mal viac-menej k dispozícii všetky základne programy. Podotýkam, že tak ako celý Linux aj tieto bežali na free licencii. Po nezbytných úpravách systému, tak aby mi viac vyhovoval, som sa s chuťou vrhol na objavovanie linuxackeho programového vybavenia.
Samozrejmosťou je, že v Ubuntu väčšina programov pre Windows nefunguje. Tvorcovia daných programov vo svojej arogantnosti na tento operačný systém zabúdajú. Teda nie všetci. Autori antivírusov sú výnimky. A to hlavne preto, že v Ubuntu antivirus nepotrebujete. Systém je zabezpečený dostatočne.
Dokonca je tu aj veľmi schopná náhrada za ICQ v podobe programu Pidgin . Mne bol dokonca tento program sympatickejší než celé ICQ s jeho verziami. Asi najmä preto, že sa dal využiť aj na iné komunikačné protokoly.
Celkom ma prekvapila aj náhrada za windows office v podobne Open Office . Od môjho posledného kontaktu s ním sa veľmi zmenil. Niekedy som mal pocit, že jeho protajšok u Microsoftu často prekonáva.
Inštalácia v Ubuntu je mimoriadne jednoduchá. A to doslova. Je úplne odlišná od klasickej vo Windowse. Stačí vám si zapnúť rozhranie Pridať/Odstrániť a vybrať si program z ponuky, ktorý chcete nainštalovať a program sa automaticky stiahne a nainštaluje. Je s tým minimum práce. Skoro na všetky programy od Windowsu tu nájdete adekvátnu náhradu. A pozor! Nie len jednu. Vďaka free licencii tu za každý program vo Windowse nájdete hneď niekoľko náhrad. Stačí si len vybrať tu najvhodnejšiu.
Ubuntu ma ako operačný systém mimoriadne zaujal. Linux má určite svoju budúcnosť a časom jednoznačne prekoná Windows v počte užívateľov. (V ostatných veciach už Linux Windows prekonáva.) Bohužiaľ, ja som mal tú smolu, že som natrafil akurát na ten program, na ktorý Linux plnohodnotnú náhradu nemá. Ide o program Pascal , ktorý ma svoje špecifiká na programovom trhu. Teda, Linux za to nemôže. Náhradu akú takú má, ale mojím podmienkam, žiaľ, nevyhovuje. V podstate pre všetky ostatné programy v Linuxe náhradu nájdete.
Najideálnejším riešením pre mňa by takto bolo mať operačné systémy dva. Prvý (primárny) by bol Linux (Ubuntu), na ktorom by som pracoval a trávil väčšinu času. Druhým (doplnkovým) by bol Windows, kde by som zavítal len v prípade núdze, ak by som musel.
Bohužiaľ, môj počítač s nie príliš veľkým pevným diskom si toto nemôže dovoliť. A to hlavne kvôli vysokým nárokom Windowsu. Takže som bol nútený sa vrátiť opäť k tomuto u mňa jednoznačne neobľúbenému operačnému systému. Na Ubuntu a Linux som však nezabudol. Myslím na nich a pri prvej možnej príležitosti si Ubuntu nainštalujem. Všetkým ostatným ľuďom môžem odporučiť zmenu operačného systému. Skúste to a sami zistíte, že to určite stojí za to.
A aby som nezabudol, Linux ma množstvo výhod oproti Windowsu a väčšinu som v tomto článku nespomenul. Nebolo to jeho zámerom. Článkov, ktorá opisujú výhody Linuxu oproti Windowsu nájdete na internete a dokonca aj na blog.sme.sk obrovské množstvá. Odporúčam vám si niektoré vyhľadať a prečítať.