Slováci a Česi počas prvej svetovej vojny

... Národno-oslobodzovacie hnutie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Mŕtve telá následníka trónu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Sofie Chotkovej.
Mŕtve telá následníka trónu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželky Sofie Chotkovej. 

V tom čase bolo priemyselnou veľmocou Anglicko, neskôr ho vystriedalo Nemecko => Príčiny: 1. Zjednotenie Nemecka; 2. Neskorá priemyselná revolúcia. Na rozdiel od Anglicka, Nemecko nemá kolónie, malo síce prvenstvo => vznik dvoch spolkov: 1. Trojdohoda[1]; 2. Trojspolok[2]. Hlavné bojové pole bolo na Balkáne, kde malo Rakúsko-Uhorsko záujem o kolónie.

1. PREDOHRY A ZAČIATOK K PRVEJ SVETOVEJ VOJNE

1. Prvá a druhá balkánska vojna; 2. Marocká kríza. Zámienka na začiatok vojny: 1. Atentát na Františka Ferdinanda d'Este 28. júna 1914[3].

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. VOJENSKO-BYROKRATICKÁ DIKTATÚRA PO ZAČATÍ VOJNY

Prenasledovanie odporcov vojny (predovšetkým príslušníkov národnostných menšín) a následné väzenie, front a v Čechách aj popravy.

2.1. POSTOJ POLITICKÝCH STRÁN K VOJNE A MONARCHII

Český národ vyjadril lojalitu[4] monarchii, naopak slovenský národ prešiel do politickej pasivity[5]. Keďže nastala vojnová situácia mnohí sa ohodlali emigrovať do zahraničia. Na ich čele stál Tomáš Garigue Masaryk.

3. VOJNOVÉ HOSPODÁRSTVO

Po krátkej vojnovej konjuktúre[6], nastáva hospodársky úpadok. V priemysle je nedosta­tok surovín a v poľnohospodárstve nie sú pracovné sily => Príčiny: 1. Všetci odišli bojovať na front. Narastá odpor voči vojne ako na frontoch, tak aj v zázemí.

SkryťVypnúť reklamu

Tri alternatívy vzniku štátu po skončení vojny: 1. Spojenie Slovákov s Rusmi; 2. Spojenie Slovákov s Čechmi a Poliakmi; 3. Spojenie Slovákov s Čechmi. Tieo tri alternatívy sa vypra­covali v  Memorande o slovenskej otázke.

4. VZNIK DOMÁCEHO A ZAHRANIČNÉHO ODBOJA

4.1. CLEVELANDSKÁ DOHODA

Clevelandská dohoda bola podpísaná 25. októbra 1915. Podpísali ju zástupcovia sloven­skej a českej ligy (predstavitelia Slovenskej ligy a Českého národného združenia). Spoločne sa dohodli, že štát mal byť samostatný, federatívny a úplne autonómny[9]. Mala to byť personálna únia[10]. Dohodli sa tiež, že dohoda môže byť doplnená alebo rozšírená len na základe dohody oboch strán, obe strany si vyhradzujú právo zmeny. V ďalších ustanoveniach dohody sa obe strany, okrem iného, zaväzujú vytvoriť fond, spoločný výbor na rokovanie s Juhoslovanmi.

SkryťVypnúť reklamu

5. ZALOŽENIE ČEKOSLOVENSKEJ NÁRODNEJ RADY

Po Štefánikovom návrate z Francúzska na Slovensko Štefánik presvedčil Masaryka, aby bola založená SNR vo Francúzsku. Tak sa aj stalo a v roku 1916 Milanom Rastislavom Štefánikom (podpredseda, spolu s Dürichom), Tomášom Gariguekom Masarykom (predseda) a Edvar­dom Benešom (tajomník) bola národná rada založená. [1]  Štáty trojdohody - Anglicko, Francúzsko a Rusko - si chceli kolónie udržať.
[2]  Štáty trojspolku - Rakúsko-Uhorsko, Nemecko a Taliansko chceli kolónie získať.
[3] Presne o mesiac – 28. júla 1914 – vypukla vojna. Ako prvé do vojny vstúpilo Nemecko (súčasne s Ra­kúsko-Uhorskom ), za ním Anglicko a Japonsko a neskôr ostatné štáty.
[4] Lojalita – vernosť, oddanosť.
[5] Sociálni demokrati mali vo svojom programe boj proti vojne, nevystúpili proti nej => emigrácia.
[6] Konjuktúra – rozvoj.
[7]  Česi a Slováci nevyhnutne potrebovali rozpad monarchie, ale štáty Dohody boli proti => Príčiny: 1. Za hlavného vinníka vojny označili Nemecko; 2. Chceli uzavrieť separátny mier. Cieľ odboja ako presvedčiť Do­hodu o rozpade monarchie: 1. Rozhovory.
[8]  Ciele: 1. Formovanie Československej légie z migrantov a vojenských zajatcov. Zostavením légii bol pove­rený Dürich. Najlepšie podmienky pre formáciu boli v USA, avšak len do roku 1917, kedy Spojené štáty vstúpili do vojny. Neskôr to bolo v Taliansku, Francúzsku a nakoniec v Rusku.
Postoj cára k légiám: Cár súhlasil s malými jednotkami, ale bez vojenských zajatcovpod vedením rus­kých dôstojníkov a cárskej rozviedky. Nastali rozpory medzi Slovákmi a Čechmi žijúcimi v Rusku, pretože časť nesúhlasila s orientáciou len na cára (Dürich). Milan Rastislav Štefánik odišiel do Ruska, aby sa dohodol so slovenskými organizáciami => Kyjevská dohoda z roku 1916. Dürich ju porušil a zorganizoval nedemo­kratickú SNR v Rusku za čo ho Štefánik v roku 1917 vylúčil zo SNR.
Postoj dočasnej vlády 1 k légiám: Masaryk spočiatku dosiahol súhlas s rozširovaním légii o zajatcov, ale ne­skôr sa dočasná vláda odhodlala légie zrušiť.
Bitka pri Borove: V júli roku 1917 na Ukrajine v meste Borovo bojovali ruské vojská s našimi légiami proti rakúsko-uhorským vojskám. Naše vojská mali hlavnú zásluhu na svojej porážke => vzrástol politický vplyv zvýšil sa počet légii zo 600 na 40 000.
1 V roku 1917 vypukla buržoázno-demokratická revolúcia v Rusku => Výsledok: 1. Zvrhnutie cára; 2. Vytvo­renie novej dočasnej vlády.
[9] Spojenie českého a slovenského národa vo federatívnom zväzku s úplnou autonómiou Slovenska (štátna správa, kultúra, financie, jazyk...).
[10]  Personálna únia (spojenie dvoch štátov na čele s prezidentom) s demokratickým zriadením, ktorej vzorom malo byť Spojené kráľovstvo.

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

768 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

301 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu