Tretie obdobie slovenského národného obrodenia (1835 – 1848)

...alebo druhá kodifikácia slovenského jazyka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Členovia deputácie vo Viedni v marci 1849.
Členovia deputácie vo Viedni v marci 1849. 

1. NÁSTUP MLADÉHO SLOVENSKÉHO HNUTIA

V tomto období sa dostali na čelo štúrovci[1] pod vedením Ľudovíta Štúra. Boli ovplyvnení situáciou v Európe (revolúciou vo Francúzsku v roku 1830 a revolúciou v Poľsku proti Ru­som[2]). V týchto rokoch vzniklo taktiež hnutie Mladá Európa (zakladateľ Giuseppe Maz­zini) => Cieľ: 1. Demokratizácia Európy.

2. ORGANIZAČNÉ CENTRÁ

Organizačnými centrami boli vyššie stredné školy, pri ktorých vznikali samovzdelávacie spolky. Takéto spolky boli napríklad v Kežmarku Bratislave[3].

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. CHRAKTER OBDOBIA

Okrem národno-kultúrnehojazykového charakteru malo tretie obdobie Slovenského národného obrodenia chrakter aj národno-politický => (štúrovci chceli založiť federáciu slovanských štátov) sociálny => (zrušenie feudalizmu).

Aj štúrovcov ovplyvnila Kollárova myšlienka slovanskej vzájomnosti => Cieľ štúrovcov: 1. Zjednotenie Slovákov (evanjelikov a katolíkov); 2. Vytvorenie generácie slovanských de­mokratických republík. => Vytvorili ilegálny (tajný) spolok Vzájomnosť => Program: 1. Vytvorenie federácie; 2. Odstránenie feudalizmu a poddanstva; 3. Organizovanie výletov na pamätné miesta[4]. Chceli zmeniť spôsob pôsobenia inteligencie na ľud => neviesť ich k trpezlivosti, ale snažiť sa striasť jarmo z povstania. 

SkryťVypnúť reklamu

4. OBRANNÉ PROTIMAĎARIZAČNÉ SNAHY ŠTÚROVCOV

V štyridsiatych rokoch 18. storočia nastalo zostrenie maďarizácie => Cieľ: 1. Pomaďarčenie evanjelickej cirkvi[5] => Opatrenia: 1. Boli zriadené dve petície[6], jedna v roku 1842 (Slovenský prestolný prosbopis) a druhá v roku 1844 => Cieľ: 1. Zrušenie maďarizačných zákonov; 2. Kultúrno-jazykové požiadavky. Cisár však na obidve petície neodpovedal => Príčiny: 1. Nezapojil sa do toho celý slovenský národ (bola to len myšlienka 30 nadšencov).

5. LIKVIDÁCIA KATEDRY ČESKOSLOVENSKEJ NA EVANJELICKOM LÝCEU

Ľudovít Štúr po návrate zo štúdií z meneckého Halle pôspbil ako profesor na Evanjelickom lýceu v Bratislave. Po likvidácii katedry ho zbavili funkcie. Trinásti z jeho študentov zostali v meste a študovali ďalej. Dvadsať dva študentov na protest odišlo do Levoče. Cestou si spievali ľudovú pesničku Kopala studienku[7]. Ľudovít Štúr tiež ostal v Bratislave a v roku 1845 začal vydávať Slovenskie národnie novini.

SkryťVypnúť reklamu

6. OSVETOVO-BUDITEĽSKÁ PRÁCA

Dôležitú úlohu v tomto zohrali Slovenskie národnie novini, cez ktoré sa podarilo rozhýbať drobnú prácu medzi ľudom. Druhé činnosti: 1. Zakladanie hospodárskych spolkov – gazdov­ské, záhradnícke, sporiteľské [8] , divadelné, čitateľské najviac bolo spolkov mierlivosti (tzv. protialkoholické spolky alebo spolky triezlivosti).

[1] Janko Kráľ, Ján Botto, Andrej Sládkovič, Jozef Miloslav HurbanMilan Miloslav Hodža.
[2] Na tejto revolúcii sa zúčastnil aj neskorší štúrovec Samo Chalupka.

[3] V Bratislave bolo najdôležitejšie centrum – Spoločnosť českoslovanská (1829) – založená pri Evanjelickom lýceu => Cieľ: 1. Vzdelávanie sa v materinskom jazyku. Podpredseda (obvykle študent) mal dôležitú funkciu. Najväčší rozmach dosiahla spoločnosť vtedy, keď sa podpredsedom stal Ľudovít Štúr (predsedom bol Juraj Palkovič – evanjelik) => Bratislava sa stala centrom národného hnutia mladých Slovákov.

SkryťVypnúť reklamu

[4] Výlet na Devín, ktorý sa konal 24. apríla 1836. Na ňom si dali slovanské mená, aby pamätali na svoju slo­vanskú minulosť – Štúr = Velislav a Hurban a Hodža = Miloslav.

[5] Karoly Zaly chcel, aby sa bohoslužby konali v maďarskom jazyku.
[6] Petícia – písomná žiadosť na vyššiu inštanciu.
[7] Nápev piesne sa stal melódiou pre dnešnú hymnu Slovenskej republiky. Text k nej napísal Janko Matuška.
[8] Občan si tam mohol požičať peniaze a potom v pohode a bez akýchkoľvek problémov vrátiť.
[9] Uzákonenie spisovnej slovenčiny v roku 1843 na fare v Hlbokom, kde boli prítomní Štúr, Hurban a Hodža => Príčiny: 1. Slovenský jazyk bol naj­rozšírenejší; 2. Najmilší a srdcu najbližší; 3. Naj­čistejší.
[10] Tu sa evanjelici a katolíci podali ruky a spo­ločne sa dohodli.
[11] Cieľ: 1. Šírenie nového spisovného jazyka.
[12] Toto bol kľúčový bol programu, lebo prišlo k povstaniu a na východnom Slovensku prišli hladové roky => Hlavná úloha: 1. Zrušiť pod­danstvo => Dvojaké náhľady na zrušenie: 1. Zhora – cez vládu (predstaviteľ Ľudovít Štúr); 2. Zdola – cez revolúciu (predstavi teľ Janko Kráľ a Janko Francisci). Aby mohol Ľudovít Štúr hájiť svoj náhľad, bez nároku na honorár sa stal sa poslan­com v Uhorskom sneme za mesto Zvolen. 21. 12. 1847 uviedol svoju reč na Uhorskom sneme => Dôsledky: 1. Najdôležitejšia vec – zrušenie poddanstva; 2. Rozličné náhľady medzi Lajosom Kossuthom („Poddanstvo je osud a nedá sa s tým nič robiť.“) a Štúrom („Poddanstvo nie je osud, ale vôľa človeka.“ => zaviedol to človek, môže to aj zrušiť); 2. Poddanstvo zapríčinilo nevzdelanosť; 3. Citové a mravné dôsledky poddanstva => taký človek nemá vlasť (lebo sa o neho nestará => všetko je len pre bohatých), ale má iba krajinu.

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,082 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu