Spoznajte svet cez pohľadnice

Pohľadnice dnes vraj už vychádzajú z módy, papieru odzvonilo. Len nostalgici, romantici, hipsteri a iná pakáž by rukou čmárala pozdrav, keď ho môže adresát pomocou technológií dostať prakticky okamžite. Že tomu tak celkom nie je, dokazuje veľké množstvo fanúšikov u nás doteraz málo známej online služby Postcrossing, ktorá spája staré s novým do prekvapivých možností. Čo je na Postcrossingu tak lákavé a prečo sa nájdu žiaci, ktorí si od rodičov často pýtajú na známky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Myšlienka je veľmi jednoduchá. Cieľom webu je umožniť jeho užívateľom vymieňať si pohľadnice s ľudmi z celého sveta. Za každú pohľadnicu, ktorú pošlete, vám ďalšia príde. Ak máte radi moment prekvapenia, isto vás poteší, keď vo svojej schránke objavíte pozdrav z miesta, o ktorom ste možno nikdy nepočuli. Po registrácii vám systém pridelí vaše ID, ktoré vpíšete na každú vami poslanú pohľadnicu. Komu pohľadnice posielate? Vždy niekam inam, podľa toho, koho adresu vám systém náhodne vyžrebuje. Vaša adresa je na oplátku náhodne pridelená iným užívateľom. Je len na vás, koľko pohľadníc odošlete a koľko príde k vám.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozdravy z Európy už visia na mape.

Pri počte takmer pol milióna zaregistrovaných užívateľov (694 zo Slovenska) je vaša šanca dostať pohľadnicu z jedného miesta silne obmedzená. Vaša zbierka môže byť preto prakticky nekonečná. Závisí len na vašej aktivite, chuti a veľkosti chladničky, na ktorú si budete pohľadnice umiestňovať. Ak by ste mali záujem o konkrétne pohľadnice, nie je problém, každý užívateľ si môže pri vypĺňaní profilu uviesť, aký typ pohľadníc má najradšej. Ak teda nemáte radi obrázky mačičiek, ružičiek, ale uprednostňujete vyobrazenia krajinných, či architektonických dominánt, nemusíte sa báť sklamaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som Postcrossing prvýkrát spomenul svojim žiakom v škole, nemal som veľké oči. Niektorých však nebolo treba nútiť a postupne mi začali nadšene nosiť svoje pohľadnice. Z Fínska, Bieloruska, Škótska a dokonca, až z ďalekého New Orleans alebo Brazílie. Ideálna pomôcka pri učení sa geografie a vzájomného prepojenia ľudí vo svete. Adela sa napr. rozhodla, že poprosí postcrosserov, či by k pohľadnici nemohli do obálky pribaliť aj drobné v miestnej mene. Čoskoro "zbohatla" o prvé ruble :)

Naša školská zbierka.

Pri písaní a čítaní pohľadníc sa decká nezaobídu bez cudzieho jazyka a tak si popri spoznávaní cudzích krajín precvičia aj angličtinu, prípadne iný jazyk, ktorý sa učia a adresát by mu mohol rozumieť. Ďalšie veľké plus Postcrossingu. Viaceré slovenské školy sú dnes už zapojené do rôznych medzinárodných projektov (napr. eTwinning), prečo ich teda neprehĺbiť aj o pohľadnicový rozmer? Myslím však, že výmenu pohľadníc bude mať rada väčšina detí, pokojne aj mimo školy s pomocou rodičov. Skúste to, neoľutujete! Ak by sa vám nechcelo značiť si pohľadnice na vlastnú nástennú mapu, nebojte sa, o geografický rozmer neprídete - web automaticky generuje online mapu vami odoslaných a prijatých pohľadníc. Okrem toho môžete pohľadnice aj zoskenovať a pridať do čoraz obsiahlejšej online galérie, ktorá sa dá na postcrossingu prezrieť.

Skryť Vypnúť reklamu

Stále pribúdajú nové ...

Odkiaľ ich už máme?

Len aby sme o chvíľu ešte mali miesto.

Ak by ste si chceli spolu s deťmi veľkú nástennú mapu predsa len vyrobiť, môžete si ju jednoducho vytlačiť vďaka tomuto webu. Je len na vás, na koľkých papieroch A4 to bude. Ponuka je široká, od celého sveta, cez svetadiely, až po jednotlivé štáty. Skladanie mapy je najmä pri veľkom počte strán zaujímavým puzzle rébusom. Keď to však s Afrikou zvládli siedmaci, nepochybujem, že to zvládnete aj vy.

Príjemné postcrossingovanie vám prajú žiaci Súkromnej ZŠ Štvorlístok v Skalici a ich tak trochu šibnutý učiteľ.

Mapa tak veľká, že ju takmer nebolo kde dať.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaostrené na Afriku.


Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu