Na úvod mi dovoľte poznamenať, že nie som odborníkom na symboly, erby, heraldiku, ani nič podobné a môj záujem o tému je čisto laický a práve takým bude aj tento článok. Ako učiteľ geografie sa s témou obecných, či mestských symbolov stretám prekvapivo sporadicky, v učive dejepisu je im však venovaná aspoň minimálna pozornosť. Ani sa príliš nečudujem, veď v nových učebniciach geografie sú aj štátne vlajky vyobrazované len ojedinele aj to len vo forme akejsi miniatúrnej prílohy pod čiarou.
Nedávno som však venoval niekoľko minút obecným a mestským symbolom pri téme o sídlach a so študentmi si prešiel niekoľko vybraných erbov slovenských obcí. Práve pri hľadaní erbov som natrafil na pozoruhodnú skutočnosť.
Erby slovenských miest a obcí vychádzajú zo zákona 369/1990 Zb. o obecnom zriadení, § 1b Symboly obce, kde stojí nasledovná veta: Právnické osoby zriadené alebo založené obcou, iné právnické osoby a fyzické osoby môžu používať symboly obce len so súhlasom obce. (§ 1b, ods. 1). Na prvý pohľad nevinná a rozumná formulka, ktorá mala zrejme za cieľ predísť zneužívaniu obecných symbolov, pečatí apod. Jej výklad je však nejednoznačný a nikde nie je uvedené, čo sa rozumie pod pojmom "používať". Práve táto maličkosť má za následok, že z právneho hľadiska je akékoľvek používanie symbolu zrejme nezákonné bez súhlasu obce.
Na tomto mieste si dovolím citovať autorov slovenskej Wikipedie, ktorí sa erby slovenských obcí snažili vložiť k článkom o obciach na našu Wikipediu a nepochodili (zdroj):
Aby sme mali istotu, že neporušujeme zákon, musíme predpokladať, že uverejnenie obecného erbu na slovenskej Wikipédii spadá pod definíciu používania a preto na uverejnenie vyžadujeme súhlas obce. Na jeho udelenie zasielame obci štandartný e-mail, ktorým o tento súhlas žiadame.
Toto opatrenie by malo do budúcnosti zaručiť, že šírenie slovenskej Wikipédie na Slovensku napríklad v offline podobe (CD-ROM, tlač a pod.) žiadna obec nenapadne ako porušenie svojich zákonných práv. Je tiež nutné výslovne upozorniť, že súhlas, ktorý obec vydá "pre Wikipédiu" sa nevzťahuje automaticky na odvodené diela a nie je v súlade s licenciou GNU Free Documentation License!
Predpokladáme tiež, že uverejňovanie obecného erbu na inej, než Slovenskej wikipédii nespadá pod právny poriadok Slovenskej republiky a tým pádom erb nepožíva ochranu zákona 369/1990 Zb. Tento predpoklad však nikto nikdy oficiálne nepotvrdil, ani nevyvrátil.
Okrem vyššie spomenutého zákona sa na obecné erby vzťahuje aj Zákon 618/2003 Z.z. (autorský zákon). Fyzické stvárnenie erbu ako symbolu obce (t.j. maľba, kresba, náčrt, ilustrácia, socha a iné dielo výtvarného umenia), je predmetom úpravy autorského zákona, ak je jeho autor občanom Slovenskej republiky alebo má na jej území trvalý pobyt, alebo bolo zverejnené v SR bez ohľadu na občianstvo alebo trvalý pobyt autora (§ 2).
Bez súhlasu autora umeleckého stvárnenia erbu, z neho nemôžete vytvoriť legálne rozmnoženinu ani ho verejne vystaviť, teda ani vložiť na slovenskú wikipediu. Skopírovanie súboru s vyobrazením erbu mesta alebo obce a jeho nahratie na slovenskú Wikipédiu alebo na Wikimedia Commons bez ďalších povolení alebo citácií je porušením hneď dvoch zákonov (zdroj).
Situácia je celkom komická, keď si predstavíme, že podobná ochrana by sa vzťahovala aj na oveľa dôležitejšie štátne symboly, ešte komickejším je fakt, že symboly slovenských miest a obcí môžu byť súčasťou článkov na zahraničných mutáciách wikipedie, nie však na slovenskej. Ako príklad si pozrite článok o Bratislave po anglicky a po slovensky.
Z logiky veci vyplýva, že k erbom sa môžete legálne dopátrať len cez oficiálne stránky obcí, alebo cez heraldický register. Učiteľ ich zrejme nemôže obsiahnuť do svojich prezentácií a táto snaha infoveku je ťažký ilegal. Alebo je to všetko inak a okrem tvorcov wikipedie si nik naše zákony tak striktne nevysvetľuje. Veď sme si už zvykli, že sa u nás z onakvejších zákonov stávajú trhacie kalendáre. Preto nech sa páči, výber mojich najobľúbenejších erbov slovenských obcí aj s uvedenými ctenými menami ich autorov. Ak by ste si chceli prezrieť galériu erbov všetkých slovenských obcí je dostupná na e-obce.sk.
1) Hostovice, donedávna sídlo Bohosloveckej univerzity šerca Ježišovho (autori: Petrovič, Kónya, Sokolovský, Pančák)
2) Malé Borové (autori: Ladislav Vrtel, Tomáš Brúder)
3) Žbince (autori: Leon Sokolovský, Sergej Pančák)
4) Omastiná (autor: Miroslav Kollár)
1) Laskár (autori: Ladislav Vrtel, Tomáš Brúder)
2) Bučany (autori: Ladislav Vrtel, Dragica Vrtelová)
3) Nižná Polianka (autori: Peter Kónya, Leon Sokolovský, Sergej Pančák)
4) Opoj (autori: Ladislav Vrtel, Dragica Vrtelová)
1) Beckov (autori: Ladislav Vrtel, Jozef Karlík, Dragica Vrtelová)
2) Gemerská Poloma (autori: Leon Sokolovský, Sergej Pančák)
3) Lackovce (autori: Leon Sokolovský, Peter Kónya, Sergej Pančák)
4) Nána (autori: Ladislav Vrtel, Dragica Vrtelová)
1) Kapušanské Kľačany (autori: Peter Kónya, Sergej Pančák, Leon Sokolovský)
2) Ňagov (autori: Leon Sokolovský, Sergej Pančák)
3) Hrabovec nad Laborcom (autori: Ladislav Vrtel, Dragica Vrtelová)
4) Teplička nad Váhom (autor: Vladimír Tomčík)
Použité zdroje:
Informácie o zákonoch: http://sk.wikipedia.org/wiki/Wikip%C3%A9dia:WikiProjekt_Erby
Obrázky erbov: http://www.vs.sk/heraldreg/wp_filter.aspx?typPoFo=2