reklama

Mapové hry

Viacerí z vás si zo svojich školských čias určite pamätáte to trápne státie pred nástennou mapou, celou triedou a otázkami učiteľky typu "ukáž nám kde leží...". Doba pokročila a školský zemepis, resp. dnes už geografia sa dá učiť aj inak. Poďte, zoberiem vás na krátku exkurziu do sveta interaktívnych mapových hier.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (39)

Geografia nie je zďaleka iba o určovaní polohy jednotlivých miest na mape, práca s mapou a aká-taká znalosť lokalizácie geografických prvkov v priestore nie je však vôbec na škodu. Neraz sa škodoradostne smejeme z úbohých znalostí geografie u Američanov, z ktorých má podľa prieskumov väčšina problém správne lokalizovať štáty ako Irak, Afganistan a Izrael, pričom vysoké percento vraj nie je schopných ukázať USA ani na mape sveta. Zo svojich skúseností učitela geografie na gymnáziu však viem, že ani u našich mladých ľudí nie je geografická orientácia na závideniahodnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti je čoraz viac škôl a tried vybavených dataprojektormi a internetom a preto by bolo veľkou škodou nevyužiť potenciál, ktorý nám využitie IT pre školskú prax ponúka. Od ideálneho stavu v štýle notebook pre každého žiaka sme ešte stále ďaleko, keď však učiteľ chce, aj z mála sa dá vyťažiť veľa. Pozrime sa preto spoločne, aké sú dnes možnosti využiť internet na precvičovanie si práce s mapou cez rôzne mapové hry. Tieto interaktívne hry nemusia osloviť len školákov, ale prakticky každého fanúšika cestovania, geografie a máp ako takých. Okrem iného sú najmä vynikajúcim pomocníkom pri učení sa doma. Zahrať si rôzne mapové turnaje spolu so svojimi deťmi môže byť celkom zábava.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vynikajúcim príkladom tzv. GeoDart hier (akoby hádzanie šípky, triafanie sa na mapu) je v slovenských podmienkach web a aplikácia pre tablety a smartfóny GeoGames, kde máte na výber z množstva hier najmä o Slovensku. Na správnu mapovú odpoveď máte 10 sekúnd, čo hre dodáva správne napätie. Po každom "hode" vás hra informuje o vzdialenosti vášho hodu od správnej odpovede. Tak ako je to zvykom aj u ostatných hier, aj tu sa vám zapisujú vaše výsledky do tabuľky hráčov, čo robí hru ešte väčšou výzvou.

Asi najznámejšou mapovou hrou na webe je The Traveller IQ Challenge s podtitulom How well do you know your world? Okrem mapy sveta si môžete vybrať hry na rôzne témy aj pre jednotlivé kontinenty a tak si precvičiť, či preskúšať to, na čo máte práve chuť. Na rozdiel od GeoGames prechádzate hrou cez jednotlivé levely, ktorých náročnosť sa stupňuje. Podobnou hrou je aj Globetrotter XL, ktorá je doplnená o atmosféru televíznej súťaže s hudbou a obecenstvom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Výbornou správou pre nás je, že okrem hrania už ponúkaných GeoDart games si ich môžeme veľmi jednoducho vytvoriť aj my sami na ľubovoľnú tému, s nami zvolenými geografickými prvkami ponúkaných hrou. Poslúži nám k tomu web Umapper.com, v ktorom sa dá hra vytvoriť prakticky totožne, ako sa bežne tvorí mapa v Google maps. Ako ukážku takto vytvorených mapových hier ponúkam mnou vytvorené hry Cestový ruch Slovenska, Mestá Európy a Poloha a povrch Európy. Výhodou takto vytvorených mapových hier je skutočnosť, že si v nich môžete vybrať z množstva podkladových máp od Google, Yahoo, Microsoft alebo OpenStreet. Menšou nevýhodou je nemožnosť vybrať si ako podkladovú mapu satelitnú mapu s vyznačenými hranicami štátov. Hra je kvôli tomu trošku náročnejšia, ale možno práve preto zábavnejšia. Hry je najlepšie hrať v režime fullscreen, pričom je možné si mapu počas hry zoomovať aj scrollovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Okrem GeoDart hier ponúka web množstvo mapových hier, kde si hráč vyberá z už vopred vyznačených možností. Tieto hry sú jednoduchšie ale nie menej zábavné. Ich tvorba je neuveriteľne jednoduchá a rýchla vďaka webu purposegames.com, ktorý už dnes pozná každý inovatívnejší učiteľ geografie. Na rozdiel od tvorby hry v umapperi tvorí jej podklad nami nahratý ľubovoľný statický obrázok (resp. mapa). Pre mladšie deti a mapových nováčikov sú hry vytvorené v purposegames zrejme najvhodnejšie pre svoju nižšiu náročnosť. Ako príklad hier si môžeme uviesť Africké štáty, Štáty USA, Severnú Ameriku, Geografickú polohu, alebo náročnejšie hry pre ťažkých borcov Geomorflogické členenie SR a Okresy SR.

Komu by sa stále ponuka mapových hier v článku zdala nedostatočná, zozbierané odkazy na množstvo hier nájde na webe pre mojich študentov. Príjemne chvíle pri hraní vám prajem a verím, že sa nestratíte priatelia!

-

Zdroje obrázkov:

http://fractalenlightenment.com/wp/wp-content/uploads/image-import/_Z8mwJp4iSOo/SYcTbwu63UI/AAAAAAAALnc/wg3wbTP1bW4/s1600-h/geography_american_public_school.gif

http://kidworldcitizen.org/wp-content/uploads/2011/12/122611connect_all_schools_world_map_puzzle.jpg


Peter Farárik

Peter Farárik

Bloger 
  • Počet článkov:  258
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učiteľ geografie, ktorý už viac neučí ako učí. Čerstvý otec. Bystričan žijúci vo Zvolene. Milovník cykloturistiky, ktorý už rok nesedel na bicykli. Konštruktívny rýpal. Autor a správca webu pre lepšiu geografiu - www.lepsiageografia.sk. Zoznam autorových rubrík:  KvízyNezaradenáPotulkyCyklopotulkyŠkolstvoŠkola hrouGeografiaZamýšľaniePseudorecenzieEkológiaVysmrkané básneHaiku a kvázihaikuPoviedky a povedačky

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu