
Takže o čo sa jedná: Samotný pokus spočíva v aute idúcom rýchlosťou povedzme 100km/h po rovine. Rovnomerný priamočiary pohyb. V aute sú niekoľkí pasažieri a jeden drží v ruke na špagáte sa vznášajúci, héliom plnený, balón. Náhle šofér auta prudko strhne volant doprava. Tak, ako každý z nás zo skúsenosti vie, objaví sa fiktívna odstredivá sila a zatlačí nás k ľavému okraju vozidla. Pôsobí nekompromisne na všetkých pasažierov v aute, na všetky objekty v aute aj na samotné auto. Nie je pred ňou úniku. Všetko, čo nie je pevne ukotvené sa vnútri automobilu pohne doľava.

V zákrute sa objavuje odstredivá sila, ktorá pôsobí na všetky objekty vo vozidle. Kam sa pohne héliom plnený balón?
Odstredivá sila pôsobí samozrejme aj na balón. Otázka však znie: Kam sa pohne balón?
Podľa Michia Kaku, táto otázka a jej riešenie zmiatla viacero významných fyzikov, čo ma celkom potešilo, pretože ani ja som si správanie balóna nevedel vysvetliť. Predovšetkým som neprišiel na správnu odpoveď, aj keď mám výhovorku, ktorá ma upokojuje - prečítal som si riešenie skôr než som sa stihol poriadne zamyslieť.
Správnou odpoveďou je, žebalón sa vychýli doprava. V smere odbočeniaautomobilu.
Podstatnýmfaktom pri riešení celého problému je princípekvivalencie, ktorý objavil Albert Einstein a ktorýzhruba hovorí, že gravitačná príťažlivosť(sila) a sila vznikajúca pri zrýchlenom pohybe nie súnijak rozlíšiteľné a sú zameniteľné. Vokamihu, keď sa automobil dostane do zákruty objaví savplyvom zrýchlenia odstredivá sila, ktorá nie jenijak odlíšiteľná od pôsobenia gravitácie- akoby sa k autu zľava priblížilo veľmi hmotnételeso a "zaplo" svoju príťažlivosť. Všetkyobjekty sú priťahované k ľavej časti vozidla. Aleako vieme, hélium je plyn ľahší ako vzduch, preto vtomto fiktívnom gravitačnom poli začne stúpať. Nechto znie akokoľvek prekvapujúco, pohne sa preto v smereotáčania vozidla - doprava.

Problémompri skutočnej realizácii pokusu na Zemi môžu byťrôzne praktické obmedzenia, vozidlo nikdy nejderovnomerne priamočiaro, cesta je nerovná atď. Toto všetkospôsobí poletovanie balóna aj pred samotnýmaktom zákruty. Ideálne podmienky na pokus by boli vkozmickom priestore, dostatočne ďaleko od akýckoľveksilových polí. Tu sa dá dokonca zrealizovaťomnoho zaujímavejšia verzia:
Voľne savznášajúca loď v priestore, vnútri je tlakpresne 1 atmosféra, a v strede sa vznáša héliovýbalón. Zapnú sa motory, ktoré udelia lodizrýchlenie 1G. Zrýchlenie vytvára efektgravitačnej príťažlivosti a všetky osoby budúpritlačené na spodnú časť lode. Až na nášbalón, ktorý, opäť v rozpore s prvotnýmiočakávaniami, poletí v smere zrýchlenia. Prepasažierov nášho kozmického výletu to alenebude nič prekvapujúce - každý predsa vie, že vgravitačnom poli balón stúpa nahor. A oni právepocítili gravitačné pole svojej rodnej planétyna svojich telách...

Poslednápoznámka - samozrejmosťou v týchto pokusoch jeatmosféra v kabíne (aute), ktorá pri zrýchlenívytvorí tlakový gradient a umožní héliomplnenému balónu stúpanie. V prípade, kebyaj v kabíne vládlo vzduchoprázdno, žiadny"zázračný" pohyb balónu by sa nekonala aj on by poslušne dopadol na dno lode.