
Krajinu sužuje množstvo problémov - najmä ekonomického charakteru.Hospodárstvo ovláda 12 extrémne bohatých rodín, ktoré vlastnia väčšinupoľnoshospodárskej pôdy a priemyslu. 222 ľudí vlastní 99% peňazí vbankách. Len ťažko si vieme predstaviť, aký obrovský je rozdiel medzinajbohatšími a najchudobnejšími. Vďaka solidárnosti islamu, silnýmrodinným väzbám, medzinárodnej pomoci a tvrdej ruke "polodiktátora"Mušarráfa sa darí udržať túto výbušnú zmes problémov relatívne podkontrolov. Silná armáda, ktorej prítomnosť sme pociťovali hneď odvstupu do krajiny, potláča vďaka veľkorysému rozpočtu ake'koľveknáznaky odporu. Ani samotní obyvatelia si podľa posledných voliebneželajú, aby sa moci chopili fanatickí moslimovia, podporovanívšadeprítomnou Al Kajdou. Politická situácia je však stále neprehľadná,skomplikovaná nedávnym atentátom na expremiérku Benazír Butthovú, ktorábola jediným vyrovnaným partnerom prezidenta Mušarráfa. Ani jejminulosť však nie je bez škvŕn - pre obvinenia z korupcie muselaodstúpiť dva krát z úradu a jej manžel, súčasný šéf Pakistanskejľudovej strany, je doteraz prezývaný Mr. 10% - takú províziu vraj bralpočas jeho ministrovania vo vláde svojej manželky.
Mušarráf je v poradí štrvtý vojak na čele krajiny od jej vzniku.Postava je to veľmi kontroverzná, aj keď či už ako vojak aj ako politiksa ukázal veľmi šikovným. Krajine síce ponechal relatívne veľkú slobodutlače, no televíziu a rozhlas drží pevne vo svojich rukách. V zemi, kdeje takmer 50% negramotnosť teda neporovnateľne dôležité médiá.Mimochodom, do školstva, zdravotníctva a sociálnej sféry idú iba 3%rozpočtu, zatiaľ čo do armády oficiálne 65% (neoficiálne asi ešteviac). Krajina pritom žije z peňazí štedrých donorov, ako napr. USA,ktoré majú v oblasti dôležité záujmy. Dane totižto platí len približne1% obyvateľstva. Aj napriek tomu, že Mušarráf disponuje relatívne plnoupokladnicou a po prevzatí moci sľuboval ako prioritu číslo jeden rozvojekonomiky, vyzerá to tak, že sľuby boli plané. Najväčším problémomostáva ale fakt, že medzinárodní investori sa v korupčnom prostredí aneistej politikej situácii nevrhajú do žiadnych obrovských projektov.Podľa môjho názoru, Mušarráf je momentálne jedinou, aj keď nie ideálnoualternatívou pre Pakistan. Poslednými krokmi si ale rozhádal takmerkaždého okrem USA a vernej armády a jeho zortvanie pri moci je jednaveľká lotéria.
Ďalším problémom je etnické napätie. Ekonomická diverzifikovanosť(chudobný Balúčistan, bohatý Pandžáb), fakt, že krajine vládnu ľuďia,ktorí do Pakistanu prišli ako utečenci po odtrhnutí z Indie a množstvo"neposlušných" kmeňových náčelníkov ovládajúcich relatívne veľké územia- to všetko sú ďalšie ingrediencie do potenciálnej rozbušky, ktoráohrozuje stabilitu krajiny.
Vrátim sa však k realite, ktorú sme na vlastné uši, oči a ostatnézmysly cítili v uliciach miest alebo na vidieku. Realita je to typickyázijsky chaotická a riadne korenistá, no rozhodne nie nudná. Namiestoslov ale ponúkam obrazy, ktoré som zachytil cez objektívy môjhofotoaparátu.

Welcome to Pakistan


Na hlavnom bazáre v Kvéte




Tradićný bubon - dhol

Kontrasty...

Pohľad z čajovne





Niekoľko momentov z autobuseovej stanice v Ravalpindi

Pakistán - to je mužský svet

Ale aj svet plný chudoby.





