
Steve House je jednou z najväčších súčasných hviezd tejto krásnej a nebezpečnej "životnej filozofie". Zámerne som nepoužil slovo šport, pretože stále verím v to, že hory nie sú štadióny a ani arény pre súboje - aj napriek tomu, že Everest vyzerá, ako keby ho sprivatizovala spoločnosť Walt Disney. V roku 2004 preliezol sólo, na jeden záťah a bez fixných lán juhozápadnou stenou sedemtisícovky K7. Najvyššie ocenenie za výstup roka - Piolet d'Or (zlatý čakan), však nakoniec získal ruský výstup južnou stenou Jannu, počas ktorého navŕtali horolezci tucty nítov a v stene nechali takmer všetku výbavu, vrátane 77 fixných lán. Steve vtedy demonštratívne opustil sálu - ruský výstup bol totižto presným opakom čistoty a rýchlosti, filozofie, ktorú ortodoxne vyznáva. Nahnevaný už vtedy tušil, že práve týmto spôsobom v budúcnosti vyriešia "posledné veľké problémy" Himalájí, ako napríklad západné steny K2 a Makalu. "Chystajú sa zničiť tieto neuveriteľné steny pre nás ostatných", povedal tesne po vyhlásení ankety.
Rok po úspechu na K7 sa vybral s Vince Andersonom, chlapíkom, s ktorým nikdy pred tým neliezol, zdolať Centrálny pilier Rupálskej steny na Nanga Parbate. Asi ťažko by ste hľadali rozdielnejšie typy - priam asketicky pôsobiaci House, ktorého jeho prvý alpinistický guru nazval "Farm boy" a excentrický Anderson s piercingom a tetovaním. House vedel, aké ťažké je nájsť vhodného partnera (dvojice ako Messner - Habeler alebo Boardman - Tasker boli veľmi zriedkavé), ale ich rozdiely sa nakoniec ukázali ako chýbjúce puzzle, ktoré do seba perfektne zapadli. Za 9 dní zdolali jednu z najvyšších stien sveta na hore, ktorá si už vyžiadala množstvo životov. Pred výstupom ich v základnom tábore navštívil sám Messner (touto stenou vystúpil ako prvý a počas zostupu prišiel o brata), ktorý im zopakoval svoje alpinistické ABC - no artificial oxygene, no bolts, no communication (žiaden umelý kyslík, níty a komunikačné prostriedky) a zaželal veľa šťastia. Ocenenie Piolet d'Or mu tentokrát neušlo...
Steve je súčasťou "hardcore" línie alpinistov, ktorí odmietajú znásilňovanie hôr nítmy, fixnými lanami, rebríkmi, raketami (áno, aj takáto "technika" bola použitá - kde inde ako na Evereste)... V horách hľadajú unikátne zážitky, čistú a nedotknutú prírodu a hranice posúvajú len ľudskými možnosťami a schopnosťami. V dobe, keď sa "horolezcom" nazýva každý, kto strávi zimu v zaprášenej telocvični na umelej stene alebo sa nechá na fixnom lane na pokraji bezvedomia vytiahnuť Šerpom na Everest, sú práve takýto ľudia vzácni.
Steve sa momentálne nachádza pod Makalu, kde sa chce spolu s Andersonom a Slovincom Markom Prezeljom zdolať západnú stenu piatej najvyššej hory sveta. Podľa posledným informácií sa v base campe zotavuje z prechladnutia.