Hranica zhoršovania zdravia: 30 rokov.

Štatistický úrad SR vydal správu "Európské zisťovanie o zdraví EHIS 2009". Zo správy vyplýva, že Slovákom sa zhoršuje zdravie už po tridsiatke. Podrobnosti tu: http://primar.sme.sk/c/5634575/slovakom-sa-zdravie-zhorsuje-uz-po-tridsiatke.html Už vieme, že sme na chvoste Európy v tomto, v srdcovo-cievnych ochoreniach, onkologických chorobách a ešte by sa toho našlo. No prečo je to tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Podľa mňa je to logické vyústenie nášho prístupu ku zdraviu. U nás to ešte i dnes funguje tak, že prídeme k lekárovi a povieme: "Pán doktor chorý som. Vyliečte ma." Nie je sa však čomu čudovať, keď ešte Národný program podpory zdravia pre roky 2005 až 2010 definuje prevenciu ako: "Prevencia patrí do súboru pracovných činností vykonávaných zdravotníckymi pracovníkmi." Podľa tejto definície s prevenciou jedinec, občan, pacient nemá nič spoločného, iba ak prispieť k včasnej diagnostike ochorenia. Na lepšie časy sa začalo u nás blýskať až v apríli 2009, keď sa vo vestníku MZ SR zo dňa 15.4.2009 časť 14 (onkologické ochorenia) v ods. 2. riadok 4. začína spomínať prevencia, ako i diagnostika. Tým sa dáva jasne najavo, že ide o dve rôzne činnosti. Podľa môjho názoru sa odlišujú hlavne v tom, kto ich má vykonávať. Úplný poriadok do toho zavádza až Národný program prevencie ochorení srdca a ciev (NPPOSC), ktorý bol priaty 12.3.2010. Tu sa už prevencia rozdeľuje na primárnu (činnosť, ktorá má zabrániť vzniku choroby) a sekundárnu (skríning a včasná diagnostika).Tento NPPOSC sa v primárnej prevencii odvoláva na zdravý životný štýl, poradenstvo pre zdravú výživu (10.2.1. riadok 4) a zdravé potraviny (10.4.) Z tohto je jasné, že primárna prevencia leží na našich pleciach. Nie na pleciach našich lekárov. Ak si k tomu ešte uvedomíme, že NPPOSC hodlá tento nepriaznivý stav (za nami sú už iba Rumuni, Bulhari a štáty bývalého Sov. zväzu)zmeniť, no ako prvú podmienku úspechu, ako i prvý bod, ako to dosiahnuť, uvádza edukáciu obyvateľstva na všetkých úrovniach.Edukácia v sekundárnej oblasti mi je úplne jasná. No v primárnej je vlastne ešte nemožná. Prečo?Viete o tom že MZ SR má 104 oblastí v ktorých je, vlastne by mal byť, menovaný HLAVNÝ ODBORNÍK. 95 Hlavných odborníkov menovaných máme. Nemáme menovaných iba 9. Tragédiou je, že jedným z neobsadených postov je práve post ASISTENT VÝŽIVY. Tým nemáme ucelený materiál o zdravej výžive a na Slovensku si každý hlása bludy aké chce. I keď v dobrej viere, ale bludy. Z tohto dôvodu musím skonštatovať, že i keď sa materiálom NPPOSC začalo blýskať na lepšie časy, ide o blýskanie veľmi vzdialené. Za túto vzdialenosť nenesie zodpovednosť tým okolo MUDr. Kamenského, hlavného odborníka MZ SR pre SCO, ale absencia materiálu o zdravej výžive. Bez tohto materiálu sa i pripravovaný Národný program prevencie onkologických ochorení minie účinku. Ozaj. Viete, že Slovensko ešte nemá takýto program schválený? No povedzte. Môžeme byť niekde inde ako na chvoste? Mimochodom. Fínom sa iba edukáciou obyvateľstva, takže bez akýchkoľvek vedeckých zázrakov, podarilo znížiť úmrtnosť na srdcovo cievne choroby zo 47% na 13%. Po tomto sú už všetky písmenká zbytočné.

František Hodonský

František Hodonský

Bloger 
  • Počet článkov:  147
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ten, ktorý si na všetko čo vidí a počuje kladie otázky. Zoznam autorových rubrík:  zdraviePokecáme?spolocnosťvierafilozofiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu