V slovenskej energetike sa nečaká na Godota. Čaká sa na Jahnátka

Firmy, ktorých ceny značne závisia od nákladov na energie, ich nemôžu uzatvoriť v predstihu. Musia čakať až na koniec roka, kým sa regulačný úrad rozhýbe.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Predstavte si, že ste manažér spoločnosti, ktorej cenotvorba je výrazne ovplyvnená nákladmi na energie. Svojmu zákazníkovi by ste mali podľa zmluvy v predstihu niekoľkých mesiacov oznámiť, aké ceny si budete účtovať od januára. Prípadne sa chcete zúčastniť tendra, v ktorom musíte predložiť už záväznú cenovú kalkuláciu. Prípadne plánujete marketingovú kampaň na svoju novoročnú ponuku, ktorá by už mala obsahovať vaše nové ceny. No vy to neviete urobiť. Ani začiatkom decembra totiž neviete, koľko tie energie budú stáť a aké vysoké budú teda vaše náklady, ktoré musíte premietnuť do svojich koncových cien.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôvodom je prístup Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) na čele s jeho predsedom Ľubomírom Jahnátkom, ktorý si necháva cenové rozhodnutia na poslednú chvíľu. Ani začiatkom decembra tak nie sú známe definitívne distribučné poplatky v elektroenergetike. Neznámou je aj definitívna výška tarify za prevádzkovanie systému (TPS), keďže ani príslušné cenové rozhodnutie pre spoločnosť OKTE nie je právoplatné. Pritom tieto poplatky tvoria z celkovej ceny elektriny výrazne viac než polovicu. Vy ako manažér firmy zodpovedný za cenotvorbu teda musíte čakať, kým sa ÚRSO „uráči“ tieto ceny určiť alebo v kalkuláciách používať odhadované náklady, ktoré nemusia byť presné.

SkryťVypnúť reklamu

Problém majú aj odberatelia energií, ktoré by chceli zmeniť dodávateľa od začiatku roka, lebo jeho nové ceny mu nevyhovujú. Ak zostaneme pri elektrine, zmenový proces u domácností trvá 21 dní. Preto by ste mali poznať koncové ceny minimálne mesiac vopred, aby ste ho v pokoji stihli. V slovenských podmienkach je to ale utópia, keďže cenové rozhodnutia aj v druhom decembrovom týždni svietia na stránke ÚRSO ako neprávoplatné. Dodávatelia tak v mnohých prípadoch nedokážu oznámiť svojim klientom nové cenníky v predstihu, aby sa tí mohli podľa nich zariadiť.

Tento prístup ÚRSO je teda potrebné zmeniť. A to tak, že regulačný úrad bude povinný vydať cenové rozhodnutia minimálne šesť týždňov pred nadobudnutím ich platnosti s tým, že cenové návrhy musí od príslušných firiem dostať ešte o mesiac skôr, aby ich mohol posúdiť. Strana Hlas pravice, za ktorú kandidujem, bude takúto legislatívnu zmenu presadzovať.

František Stručka

František Stručka

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dlhoročný železničiar, energetik a analytik Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. Zároveň člen predsedníctva politickej strany Hlas pravice. Zoznam autorových rubrík:  EnergetikaVšeobecné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu