Výkup elektriny z obnoviteľných zdrojov po novom: za pár mesiacov strata cez 100 miliónov

Na zlé nastavenie štátneho tendra doplatia pravdepodobne všetci spotrebitelia. Práve tí budú musieť vysoké dlhy zaplatiť v cenách elektriny.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na Slovensku podporujeme výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom jejgarantovaných výkupných cien. Tie niekoľkonásobne presahujú jej trhovú hodnotu. Zvyšok by sa mal potom doplácať z tarify za prevádzku systému (TPS), ktorú platia odberatelia elektriny. Len vlani sa takto spotrebitelia prostredníctvom svojich účtov za elektrinu poskladali na podporu obnoviteľných zdrojov sumou takmer pol miliardy eur.

V minulosti túto elektrinu povinne vykupovali distribučné spoločnosti, ktoré rozdiel medzi nákupom a predajom nemali vždy vykompenzovaný. A tak postupne vznikol dlh vo výške cca 320 miliónov eur. Z nich sa malo v tomto roku uhradiť zo štátneho rozpočtu distribučkám 180 miliónov. Opäť teda ide o peniaze nás všetkých.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vôbec sa však nehovorí o tom, že len za ostatných pár mesiacov tento systém podpory zelenej elektriny vyrobil ďalšiu „sekeru“ vo výške viac ako 100 miliónov eur. Dôvod: zle nastavený tender, ktorý tu po sebe nechala bývalá vláda a tá nová s tým zjavne nič nerobí.

Po novom totiž prešiel výkup zelenej elektriny na spoločnosť SPP. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví si nechal poradiť ministerstvom hospodárstva a určil, že výkup bude za cenu spotu. Teda za toľko, za koľko sa elektrina predáva na krátkodobom trhu. Ostatok potom treba výrobcom doplatiť až do výšky ich garantovanej ceny. Doplatok je uhrádzaný z TPS. Problémom je, že cena spotu kvôli pandémii koronavírusu výrazne klesla. Doplácať treba viac, ale klesol aj výber TPS. Nejde pritom iba o drobné.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa informácií z trhu si už kvôli tomu musela štátna spoločnosť OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou) zobrať úver 50 miliónov eur. A na ďalších približne 150 miliónov pripravuje záruku jej vlastník, t.j. štátna firma SEPS (Slovenská elektrizačná a prenosová sústava).

Ľudia na ministerstve hospodárstva, ktorí transformáciu výkupu vlani pripravovali, nepočúvali námietky odborníkov s upozorneniami, že naviazať cenu výkupu na spot je časovanou bombou. Nielen korona, o ktorej nemohli vedieť, ale aj vietor v Nemecku, či dostatok vody na Balkáne často spôsobia, že ceny spotu sú nízke, niekedy až záporné. Výsledkom je, že tieto stovky miliónov by sa mali v budúcom roku prejaviť v už spomínanej TPS, čoho výsledkom budú vyššie účty za elektrinu pre nás všetkých. Alebo sa to bude doplácať z rozpočtu, ktorý je už teraz deravý ako rešeto.

SkryťVypnúť reklamu

Bude zaujímavé sledovať ako sa k tomu postaví nový vládny kabinet, od ktorého sme z oblasti energetiky toho doteraz veľa nepočuli. Uvidíme, či nájde odvahu v tomto celom neporiadku zásadne upratať alebo sa iba zmenia figúrky na šachovnici a všetko pôjde po starom.

František Stručka

František Stručka

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Dlhoročný železničiar, energetik a analytik Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo. Zároveň člen predsedníctva politickej strany Hlas pravice. Zoznam autorových rubrík:  EnergetikaVšeobecné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu