Na Slovensku podporujeme výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom jejgarantovaných výkupných cien. Tie niekoľkonásobne presahujú jej trhovú hodnotu. Zvyšok by sa mal potom doplácať z tarify za prevádzku systému (TPS), ktorú platia odberatelia elektriny. Len vlani sa takto spotrebitelia prostredníctvom svojich účtov za elektrinu poskladali na podporu obnoviteľných zdrojov sumou takmer pol miliardy eur.
V minulosti túto elektrinu povinne vykupovali distribučné spoločnosti, ktoré rozdiel medzi nákupom a predajom nemali vždy vykompenzovaný. A tak postupne vznikol dlh vo výške cca 320 miliónov eur. Z nich sa malo v tomto roku uhradiť zo štátneho rozpočtu distribučkám 180 miliónov. Opäť teda ide o peniaze nás všetkých.
Vôbec sa však nehovorí o tom, že len za ostatných pár mesiacov tento systém podpory zelenej elektriny vyrobil ďalšiu „sekeru“ vo výške viac ako 100 miliónov eur. Dôvod: zle nastavený tender, ktorý tu po sebe nechala bývalá vláda a tá nová s tým zjavne nič nerobí.
Po novom totiž prešiel výkup zelenej elektriny na spoločnosť SPP. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví si nechal poradiť ministerstvom hospodárstva a určil, že výkup bude za cenu spotu. Teda za toľko, za koľko sa elektrina predáva na krátkodobom trhu. Ostatok potom treba výrobcom doplatiť až do výšky ich garantovanej ceny. Doplatok je uhrádzaný z TPS. Problémom je, že cena spotu kvôli pandémii koronavírusu výrazne klesla. Doplácať treba viac, ale klesol aj výber TPS. Nejde pritom iba o drobné.
Podľa informácií z trhu si už kvôli tomu musela štátna spoločnosť OKTE (Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou) zobrať úver 50 miliónov eur. A na ďalších približne 150 miliónov pripravuje záruku jej vlastník, t.j. štátna firma SEPS (Slovenská elektrizačná a prenosová sústava).
Ľudia na ministerstve hospodárstva, ktorí transformáciu výkupu vlani pripravovali, nepočúvali námietky odborníkov s upozorneniami, že naviazať cenu výkupu na spot je časovanou bombou. Nielen korona, o ktorej nemohli vedieť, ale aj vietor v Nemecku, či dostatok vody na Balkáne často spôsobia, že ceny spotu sú nízke, niekedy až záporné. Výsledkom je, že tieto stovky miliónov by sa mali v budúcom roku prejaviť v už spomínanej TPS, čoho výsledkom budú vyššie účty za elektrinu pre nás všetkých. Alebo sa to bude doplácať z rozpočtu, ktorý je už teraz deravý ako rešeto.
Bude zaujímavé sledovať ako sa k tomu postaví nový vládny kabinet, od ktorého sme z oblasti energetiky toho doteraz veľa nepočuli. Uvidíme, či nájde odvahu v tomto celom neporiadku zásadne upratať alebo sa iba zmenia figúrky na šachovnici a všetko pôjde po starom.