Niekto vidí, niekto počuje a niekto vie

Najťažšie bolo zistiť, ako sa povie po slovensky Drehleier. Wikipédia do vyhľadávania vniesla len zmätok, doslovný preklad nemeckého pomenovania je totiž niečo ako točivá lýra. Všetky pokusy o nájdenie niečoho podobného v slovenčine na Google prinieslo len zaprášené spomienky na bratislavskú Lýru. Potom som skúsil anglický názov, ktorý sa tu ani nepokúšam preložiť: hurdy-gurdy (fakt, nežartujem). Google k tomuto výrazu najprv priniesol informácie o nejakej melódii na mobil, ale o niekoľko riadkov nižšie sa konečne objavil rýdzi slovenský výraz - ninera. Že ma to hneď nenapadlo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V nedeľu to bol všeobecne zvláštny zážitok. Mali sme tu v Nemecku mutertág, takže manželka nevarila. Možno som jej to stihol navrhnúť o minútu skôr, ako nám to ona sama chcela oznámiť. Tak či onak, zašli sme cez nedeľňajší obed na výstavu do neďalekej dedinky Fußgönheim. Ak mám byť teda čo najpresnejší, odviezol som nás tam autom.

V miestnej šope, ktorá však po rekonštrukcii na to vôbec nevyzerá, vystavovali traja umelci výtvarné diela. Každý zvolil pri ich tvorbe iný výrobný postup. Naša návšteva bola motivovaná účasťou Frau Gerke-Schmitt, ktorej keramický krúžok v Heidelbergu manželka pravidelne každý pondelok večer navštevuje. Možno aj preto som sa mohol včera večer takto rozpísať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu


Autorka - Ursula Gerke-Schmitt

Na výstave nás sprevádzal len najmladší syn, D.J. Petényi. Cítil sa medzi exponátmi ako doma.

Obrázok blogu


Exponát vľavo a vpravo - autor Theo Schneickert, stred - ja.

Poobzeral som sa zbežne okolo seba. Plátna na stenách boli pekné, s výraznými farebnými plochami.

Obrázok blogu


Autorka - Ute Fahse

"Pozri na tie obrazy, je úžasné, aké sú priestorové", snažila sa vo mne niečo prebudiť manželka. "A v týchto je použitá gáza a sadra", dodala.

Pozrel som sa bližšie. Fakt. Plochy dostali tretí rozmer. Nuž, niekto vidí.

Obrázok blogu

Vráťme sme sa však späť na otvorenie výstavy. Prišli sme niekoľko minút po začiatku. Bol som autom, tak som všetku svoju pozornosť odvrátil od stola s občerstvením ku pódiu s muzikantmi. Niekde na konci tohto príspevku vám ich predvediem, ale teraz ešte nie sme tak ďaleko.

SkryťVypnúť reklamu

Dvaja muzikanti hrali dohromady na tri nástroje. Naraz. Tak to bolo napísané v programe.

Najjednoduchšie bolo medzi nimi rozoznať tabla. To som bol múdry už na mieste, lebo som sa to pred odchodom na výstavu naučil z Wikipédie.

Obrázok blogu

Horšie to bolo s didgeridoo. Nemal som predstavu, ako sa foneticky tento hudobný nástroj vyslovuje a podľa obrázku na Wikipédii som očakával nejakú malú píšťalu.

Drevená rúra, podopretá o stojan, ma zaskočila.

Obrázok blogu

"Didžeridu", preložil do slovenčiny pohotovo stredný syn, keď sme im neskôr ukázali fotky. "Austrálsky nástroj, môže mať aj vyše dvoch metrov, zvuku sa napomáha perami", nedal sa zahanbiť najstarší syn. Nuž, niekto vie.

SkryťVypnúť reklamu

Nineru však nespoznal nik.

Obrázok blogu

Ninera vyzerá z diaľky ako husle. Vlastne aj zblízka. Vraj aj patrí medzi sláčikové nástroje. Sláčik sa však k nej nedodáva, len kľuka. Toči sa s ňou na druhej strane nástroja, ktorá je oproti prvej strane, kde sa ladia struny. Ešte na nástroji nájdete klapky, trochu podobné tým na klarinete. Však vravím - Streichinstrument - sláčikový nástroj."Ten jeden bubienok ladí presne s Drehleier", počula manželka. Posúďte sami .

Bloger Vít Fargaš, momentálne na dlhodobej dovolenke, vie ako na to na internete. Od neho mám trik, ako dať na svoju stránku jednoduchým spôsobom video. Kým to ešte funguje - tu si môžte niečo pozrieť, vypočuť si a poučiť sa:

SkryťVypnúť reklamu


If the video does not display properly
click here to upgrade to Flash 8

Dnes ráno som doma vyfotil nové prírastky do rodiny. Každý semester nám ich pribudne niekoľko. To vľavo a vpravo priniesla autorka včera večer.

Obrázok blogu

Niekto vidí, niekto počuje a niekto vie. Iný sa musí pozerať, počúvať a učiť.

A niekto o tom - čo videl, počul a dozvedel sa - len bloguje.

Peter Frolkovič

Peter Frolkovič

Bloger 
  • Počet článkov:  83
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Matematik na Slovensku po 12 rokoch v cudzine. Do roku 2008 písal na tomto blogu vážne o veciach tak, že nebolo jasné, či to myslí vážne. Chcel záujem vzbudiť, nie uspokojiť. Zoznam autorových rubrík:  MuzikaInternetFotoletoFilmyOstatnéKaliforniaNávratNezaradené

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu