Matrix, alebo o zelenej, ktorá v skutočnosti nie je zelená

Ak poviem o knihe, ktorá leží na stole, že má zelenú farbu, všetci vieme, čo tým myslím. Keby ste si to na vlastné oči overili (ak nemáte očnú vadu), poviete, že hovorím pravdu. Intuitívne teda pravdu chápeme ako zhodu poznania so skutočnosťou (klasická koncepcia). Filozofi v tomto však, ako inak, našli hneď tri problémy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Čo je poznanie? Čo je kritériom zhody? Čo je skutočnosť?

Ak by sme obal spomenutej knihy preskúmali pod mikroskopom, na úrovni elementárnych častíc, zistili by sme, že nie je skutočne zelená. To len frekvencie svetla rozkmitávajú elektróny v atómoch na povrchu obalu. Časť svetla je pohltená a iná zase vyžiarená do okolia. Pri dopade tohoto svetla do nášho oka to mozog interpretuje ako vnem, o ktorom sme sa dohodli, že ho budeme volať "zelené". (Zvyšné pohltené svetlo predmet zohrieva a zvyšuje jeho vnútornú energiu)

"Zelenosť" je teda len efekt, ktorým interpretuje naše oko odrazené svetlo z okolitých predmetov. (Zhasnite si večer v miestnosti všetky svetlá a keď si vaše oko na to šero privykne, farby okolitých predmetov nebudete vedieť rozoznať.)

Čo z toho je skutočnosť? To, čo som videl voľným okom, alebo skúmaním na subatomárnej úrovni?

Z toho vyplýva aj problém poznania, ako kritéria zhody pre určenie toho, čo je pravda. Vidíme však, že nie je také jednoduché určiť, ktorý spôsob poznania je správny. Človeka je napríklad možné skúmať z hľadiska:

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • fyzikálneho (skladá sa z atómov, kvarkov, glukónov),

  • chemického (je súborom rôznych chemických prvkov a zlúčenín),

  • biologického (je komplexom funkčne navzájom skoordinovaných orgánov a biologických súčastí),

  • psychologického (má svoje psychologické "ja" v ktorom prebiehajú rôzne mentálne procesy)

Žiadny z týchto spôsobov nahliadania na človeka, ho úplne nepostihuje. Akým spôsobom získané poznanie má byť teda porovnávané so skutočnosťou? A vôbec s akou skutočnosťou? Tou ktorú vidíme na vlastné oči, alebo pod mikroskopom? Nežijeme skutočne v nejakej forme Matrixu?

Čo je pravda?

Vladimír Gábor

Vladimír Gábor

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Slobodný človek nehľadá nepriateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáKomentáreÚvahy idealistoveFotoblogInternetFilozofické variácieSúkromné momentkyDrobnostiMoje myšlienky slovami iných

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu