Obhajovanie vlastných záujmov

Na XXV. zjazde KSSZ (Komunistickej strany Sovietskeho zväzu) povedal generálny tajomník ÚV KSSZ (teda ústredného výboru toho spolku) súdruh Leonid Iljič Brežnev, podľa môjho názoru, veľmi múdru myšlienku. Že veci treba nazývať...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

 Na XXV. zjazde KSSZ (Komunistickej strany Sovietskeho zväzu) povedal generálny tajomník ÚV KSSZ (teda ústredného výboru toho spolku) súdruh Leonid Iljič Brežnev, podľa môjho názoru, veľmi múdru myšlienku. Že veci treba nazývať pravými menami. On to, pochopiteľne, nemyslel až tak vážne, ale mňa, 18-ročného chlapca, to veľmi oslovilo a celé roky sledujem, či politici veci nazývajú pravými menami. Žiaľ, musím konštatovať, že spravidla nie.

 Týmto úvodom chcem len povedať, že aj v politike som na pravdu, či nepravdu veľmi citlivý. Ja nie som ekonóm, odborník informačných technológií, ekológ, klimatológ, ani, prepytujem, novinár, politik, či politológ, ale mám silný pocit, že dnes stále nové a nové informácie, a o to viac dezinformácie, konšpirácie a rôzne neoverené správy, ba aj úplné nezmysly, komplikujú taký zložitý priestor, ako je priestor tvorby, vysielania, výmeny, príjmu, vyhodnocovania a využívania najrôznejších informácií. To znamená, že pomenovať veci pravými menami je ešte zložitejšie. Dnes je vďaka internetu každý odborník na čokoľvek, na medicínu, školstvo, politiku, medzinárodné vzťahy. Necítim sa ako odborník, len tak si voľne zauvažujem. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Nemám rád ani Rusko, ani USA. To priznávam. Nie ruskú literatúru, hudbu, umenie, ruských ľudí, nie bežného, aspoň priemerne inteligentného obyvateľa USA, ich relatívne krátko sa tvoriacu kultúru, teda okrem manipulatívnej, agresívnej a často brakovej filmografie, skvelú vedu, technologické „vychytávky“. Ale reprezentantov týchto krajín. Tých, čo reprezentujú tieto veľmoci a viac-menej riadia tento svet. Namiesto toho, aby využili autoritu veľkých mocností, svoj politický, vojenský, ekonomický, kultúrny potenciál na to, aby boli nositeľmi všeľudských hodnôt a morálnymi autoritami, namiesto toho, aby viedli tento svet ku spokojnosti všetkých krajín a obyvateľov planéty, namiesto toho vedú vojny, podnecujú miestne konflikty, navzájom sa obviňujú, osočujú, podozrievajú, zápasia priamo, alebo cez „biele kone“ svetovej politiky a dokola obhajujú vlastné záujmy. Možno preto, že im vôbec nejde o mier a blahobyt vo svete, ale len o to, ktorá z týchto krajín bude najsilnejšia, najmocnejšia, prvá, ktorá bude de facto vládnuť svetom, nie ho viesť a ísť mu príkladom. 

Skryť Vypnúť reklamu

 Američania obhajujú svoje záujmy otvorene. Bežne sa o tom píše, hoci, obsah tohto slovného spojenia je pomerne hmlistý, nejasný. Ale robia to priamo a otvorene a sú vnímaní, že sú akože tí dobrí. Rusi to robia zjavne skryto. Akosi prešpekulovanejšie, Je veľmi pravdepodobne, že podporujú rôzne konflikty, podsúvajú dezinformácie, manipulujú. Ale skryto a zákerne, lebo sú tí zlí. Som presvedčený, že je to čert ako diabol. A preto ich nemám rád. Srdia ma. 

 Hoci som totiž prestal čítať noviny, lebo neobjektívnosť informácií, hodnotení a podporovaných názorov vládnucich elít ma presvedčovala, že veci sa nepomenúvajú pravými menami a na nete sledujem správy skôr nepravidelne, nevidel som, že by sa o tom explicitne (priamo vyjadrené) písalo. Ale, že Amerika za roky rokúce obhajovala svoje záujmy kde-kade po svete (od Vietnamu, Grenady, až po Irak a najnovšie Irán) a Rusi napr. u nás, v Afganistane, alebo naposledy na Ukrajine je fakt. Obyčajná agresia kvôli svojim, možno až svetovládnym ambíciám, sa pomenúva obhajovaním vlastných záujmov a dá sa nazvať aj ochranou demokracie, svetového mieru a ešte byť vďačný a servilný voči arogancii a tuposti ako naposledy prezident Francúzska pri oslavách v Normandii. Skrátka a dobre agresia voči ktorejkoľvek krajine, s akýmkoľvek deklarovaným cieľom nie je obhajovanie vlastných záujmov. Je to agresia.

Skryť Vypnúť reklamu

 Obhajovanie záujmov USA pri brehoch Ázie, v arabskom svete, z princípu obhajoby vlastných záujmov neveští nič dobré. Ani neviem, že by sa písalo, že Američania idú chrániť mier, alebo obyvateľov nejakej krajiny. Idú obhajovať svoje záujmy. Akéže obhajovanie záujmov mimo svoj kontinent? Navyše aj bez súhlasu a mandátu OSN, alebo svetového spoločenstva. Napr. teraz taký Irán. USA vypovedajú ťažko dohodnutú jadrovú dohodu s Iránom, potom začnú ekonomicky vydierať a vzápätí sú si „takmer“ isté, a akýsi britský minister tiež, že za útokom na nejaké tankery je práve Irán. To by musel byť Irán, padnutý na hlavu a ťažko debilný, keď vie, že USA vedú voči nemu kampaň, aby zaútočil na nejaké tankery. A to asi teda nie je. Nejde mi to do hlavy. Takže on, ten Irán, si doslova pýta agresiu, lebo sa nevie dočkať útoku USA? Akože Irán je taký blbý, alebo USA považujú za blbých nás? Ale účel svätí prostriedky a to môže splniť tak, že vytvorí ilúziu, že prípadný vojenský zásah USA je plne opodstatnený a dokonca môže byť s tichým, alebo hlasným, súhlasom, ako chcete, schválený. Že nejde o ochranu čohokoľvek iného, ale v prvom rade o zdroje ropy, ekonomické a svetovládne ambície USA je dosť pravdepodobné. Koniec koncov, takto laicky, kde je napísané, že Irán jadrový program použije vo vojne a že niektoré krajiny na jadrový program nárok majú a iné nie. Ak sa nemýlim, tak jadrové zbrane zatiaľ použili len USA. Žiaľ, im jadrový program nikto nezakázal a navyše sa akosi sami a svojvoľne vyhlásili za ochrancu a záchrancu svetového mieru. Ja teda neviem, ale jednak je to veľmi sebavedomé, až arogantné a potom, veľmi to nevidieť. Skôr naopak. Nemám rád od detstva všelijaké oslavy a oficiality, lebo mi prídu povrchné, pokrytecké. Veď v Normandii nezabezpečili vylodením mier. Pre ten, len tak mimochodom, viac urobili a obetovali Rusi, hoci, treba uznať, vypýtali si za to bohatú daň. Tak, čo riešime, či tam bol náš veľmi prechodný priemer, alebo bývalý prezident? Mňa by skôr zaujímalo, či na oslavy pozvali aj prezidenta Ruska? Len tak, zo slušnosti, preto, že ide o celosvetovú spomienku na víťazstvo nad fašizmom. Ale to je len taká vedľajšia myšlienka.

Skryť Vypnúť reklamu

 Takže to takto zvonku niekedy vyzerá, že Američania „vyvážajú“ svoje chápanie demokracie, ktoré, zdá sa mi, je dosť rozdielne od klasického európskeho chápania. Lebo "Boh ochraňuj Ameriku". Akože nie celý svet, celý ostatný svet je nám ukradnutý. Bez ohľadu na vôľu tej ktorej krajiny, bez ohľadu na dôsledky, hlavne, že obhája nejaké svoje nároky. Takto sa, tak sa mi vidí, trochu „pokakali“ ako tak fungujúci mier na Blízkom východe, v arabských krajinách Afriky. Nie že by som si nebol vedomý, že v zasiahnutých krajinách nebolo kde čo podľa našich predstáv. Každá krajina, kultúra potrebuje svoj vývoj, svoje tempo vývoja. Len tak mi napadli severské krajiny niekedy agresívnych Vikingov, európske krajiny so svojimi križiackymi výpravami, aj nedávne fašistické Nemecko a Nemecko dnešné. Vždy sa dá vyjednávať, dohodovať, vplývať na iného človeka, než ho jednoducho zabiť. Medzi krajinami je to analogické. Lebo akákoľvek vojna je najväčšie zlo, aj keď sa začne v mene tých najušľachtilejších myšlienok a cieľov. Akožné (ako že) revolúcie, ktoré priniesli do väčšiny takto demokraciou obdarovaných krajín chaos, vojny, smrť, hlad, biedu a nezvládnuteľné vášne, bohato sýtené prísunom zbraní takmer odvšadiaľ, podnecovaním historicky vzniknutých rasových a náboženských tráum (zranení) a ešte živených ekonomickou nerovnosťou medzi takzvaným západným a arabským, či ak chcete aj africkým, dlhoročne vyciciavaným, svetom. Všetko možné, len nie to, čo bolo pôvodne v pláne, alebo aspoň deklarované, či očakávané.

 /Alebo sa aspoň „realizujú“ zásoby zbraní (no, čo že prinášajú len smrť a utrpenie obyčajným ľuďom), ktoré sú nevyužité na sklade? A takým istým nadproduktom sú zásoby prevratných nových technológií, ktoré sú takmer k ničomu, nových televízorov, mobilných telefónov, či registračných kás, alebo autolekárničiek. To len tak, ako hovorím, na margo okraja. Len napr. pri počítačoch, kde Vám, veľmi dobre zaplatený odborník informačných technológií, ľudovo „ajtíčkár“, vysvetlí, že keď nevymeníte počítač, tak Vám nepôjde, keď prestanú podporovať Windows 7, sa dá veľmi dobre zvýšiť odbyt a zisky, lebo spravidla neviete, či má pravdu, alebo len „lakuje“ a tak si ten počítač vymeníte a neriskujete. A takto je to so všetkým. Nestačí v dome jedno auto, musia byť dve, potravín nakupujeme nadbytok a potom ich vyhadzujeme, hoci takmer polovica sveta hladuje./

 Neobhajujeme svoje záujmy, ale, napodiv, záujmy nadnárodných spoločností, ktoré takýmto a rôznymi inými spôsobmi ovládajú svet. A veselo sa bez ohľadu na Zem a jej obyvateľov pokračuje v obhajovaní záujmov krajín, resp. skôr lobby zbrojárskeho priemyslu, lobby ťažiarov ropy, lobby mediálnych maklérov a iluzionistov, v podstate pomerne úzkej skupiny ľudí, ktorí nadprodukciou, nanucovaním blahobytu, ktorý ani nepotrebujeme a vytváraním tlaku na nárast "nemyslenia" a manipuláciami s informáciami ovládajú obyvateľov hlavne tých bohatších krajín.

 A to tu ešte máme, či to niekto uzná, alebo nie ekologickú a klimatickú krízu. A tie minimálne USA akosi nereflektuje. Neberie na vedomie. Že, do kelu, neobhajujú svoje a naše celosvetové záujmy v tejto oblasti. Ibaže by záchrana miesta, kde všetci žijeme bola v priamom protiklade, voči nie ochrane slabých a rozširovaniu svetovej (tu rozumej americkej demokracie), ale, a to mi príde logické, v protiklade voči záujmom finančnej oligarchie sveta (tu rozumej v prvom rade USA). Fíha, to už nevyzerá len na ekologickú a klimatickú krízu, ale na krízu morálky. Absenciu základnej ľudskej slušnosti. Kdeže je tu boh, ktorý je láska, kde láska k blížnemu svojmu. A že boh ochraňuj Ameriku. Ale, to asi cítite aj sami.

 Žiaľ, nás, bežných ľudí, povedzme, nie zrovna najbohatších, ale určite aspoň sýtych a schopných sem-tam uvažovať, neobhajuje takmer nik. Tých najviac zraniteľných, chudobných, prírodu, Zem, už len zopár rojkov, ako Grétka. Neskutočné, hoci, zdá sa, detinsky naivné, ale hlavne úprimné.

 Európska únia nie je schopná, napriek pol miliarde obyvateľov a nespornej ekonomickej sile, napriek histórii, kultúre a tradícii, ani len sa zjednotiť a sformulovať čím vlastne je a čo chce, postaviť svoje jasné ciele a vymedziť sa voči veľmociam. Napr. napriek varovaniu od spojenca Ameriky vytvoriť vlastnú obranu a obrannú stratégiu.Voči USA je servilná a podlízavá, akoby bola nesvojprávnym dieťaťom, voči Rusku pokrytecká a oportunistická (bezzásadová a ústupčivá), keď sankcionuje, ale spolupracuje a aktuálne hlavný problém, spor o Krym, rieši len naoko. Lebo peniaze, lebo postavenie, lebo moc, hoci na kúsku tohto sveta a iba na chvíľu.

 Neverím, že akákoľvek politická strana, strany, hnutia a ľudia, ktorí si hovoria, bože odpusť, politici, obhája naše záujmy, záujmy prírody, Zeme. Na to sú príliš prepojení na Rusko alebo USA, osobne, mentalitou, aj vlastnými mocichtivými pohnútkami. Tak neostáva, len spoliehať na vlastné sily, zdravý rozum, schopnosť spolupracovať a pud sebazáchovy. Hovoriť o týchto problémoch otvorene a pomenúvať veci pravými menami. Vytvárať a posilňovať kritické postoje k politike akejkoľvek veľmoci (lebo som zámerne zúžil problém, hoci tu do gigantických rozmerov rastie Čina) a požadovať od volených zástupcov, vytvárať na nich tlak, aby jasne a pravdivo formulovali problémy, zaujímali postoje, presadzovali a obhajovali naše záujmy. Mravčia, alebo včelia práca, vyberte si z týchto príznačných príkladov, ktorý chcete, na dlhé roky, pomaly desaťročia. Ja viem. Naivné a idealistické. Som si toho vedomý. Ale aj tak som presvedčený, že pomocnú ruku s najväčšou istotou nájdeme na konci svojho vlastného ramena.

 Chvalabohu, nič netrvá večne. Všetko má svoj začiatok aj koniec. Skončili mnohé, vlastne všetky veci, ktoré kedy začali, alebo ich ten koniec čaká. To je tá dobrá správa. Tá zlá je, že je veľmi neisté, či ten koniec bude úspešný pre tento svet, alebo to bude posledná tragédia.

Eduard Gemza

Eduard Gemza

Bloger 
  • Počet článkov:  33
  •  | 
  • Páči sa:  6x

Som lekár, psychiater, pracoval som ako sekundárny lekár aj primár psychiatrického oddelenia nemocnice, aj v psychiatrickej nemocnici, teraz pracujem na privátnej ambulancii, venujem sa biologickej psychiatrii, aj psychoterapii. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu