
Toto miesto sa nachádza neďaleko hraníc s Guatemalou v oblasti Cayo. Na jeho existenciu a lokalitu nás pri ceste upozorňuje pomerne nenápadná tabuľa, smerujúca k rieke Mopan. Názov XUNANTUNICH alebo Stone lady sa pripisuje o legende, ktorú medzi sebou šírili obyvatelia tejto oblasti. Opisovali ducha v dlhých bielych šatách s červenými očami, ktorý sa zjavoval pred „El Castillo". Vystúpil po schodoch a zmizol v kamennej stene.

Hneď po zídení z hlavnej cesty vedúcej z San Ignacio sa nám naskytá pohľad na nepokojnú rieku charakteristickú perejami a nižšie po toku niekoľkými vodopádmi. Aby ste sa autom dostali cez rieku k areálu pyramíd, musíte využiť kompu, ktorá je pod správou tohto areálu a teda nemusíte za ňu zaplatiť. Na prehliadku sme sa vybrali skoro ráno (po predchádzajúcich skúsenostiach z iných lokalít), aby sme si prehliadku vychutnali naplno. Xunantunich otvárajú o 8mej hodine, snažili sme sa teda prísť aspoň 30 minút predtým. A teda na kompu nastupuje aj správca areálu, beriemeho do auta, a pokračujeme asi 2 km k vstupnej bráne. Ocitáme sa v nedotknutej prírode.

Pod vysokými palmami kráľovskými sa nachádzajú 4 učupené drevené domčeky (visitor centre a gift shop), kúpime si lístky po 5 USD na osobu a vystupujeme do mierneho svahu. Je tu už čulý pracovný ruch, niekoľko ľudí kosí trávnik, jeden prúdom vody čistí strechy budov od listov, ďalší zametá v budove, kde je na paneloch vysvetlená história, sú tam mapové podklady, historické aj súčasné fotografie a jedna časť venovaná archeologickým výskumov a archeológom, ktorí sa tejto oblasti venujú už viac ako 100 rokov. Vo vedľajšej budove sú zasa vystavené zrekonštruované stely. Areál má asi 2,5 km2 a nachádza sa tu 26 chrámov a palácov. Časť z nich je veľmi pekne zrekonštruovaná, je tu viditeľný príliv finančných prostriedkov. Je podporovaný niekoľkými univerzitami z USA aj Belize, ale sponzormi sú aj súkromní investori.
Najúchvatnejšou stavbou je nepochybne El Castillo, ktorý možno považovať za druhú najvyššiu stavbu v Belize a má výšku okolo 40 m. Dá sa na ňu vystúpiť, pri stúpaní po schodoch obdivujeme zreštaurované vlysy, obchádzame chrám zo zadnej strany až sa dostávame úplne na vrchol. Výhľad odtiaľto je fascinujúci. Celá oblasť sa nám rozprestiera ako na dlani. Posedením na vrchole tejto pyramídy alebo prechádzkou v okolitých lesoch sa dajú stráviť hodiny.


Záverom. Xunantunich a Belize ako krajina na nás všetkých urobili obrovský dojem. To, čo sme videli a zažili nás akurát podporuje v tom, aby sme budúci rok navštívili túto krajinu spolu z Guatemalou znova. A to, o čom tu píšem je iba čriepok z celej mozaiky tejto úžasnej krajiny.