Alena Gessert
Ako chutí južná Čína
Jedlo má v čínskej kultúre vysoké postavenie. Nejde iba o samotnú výživu organizmu, je to akási dômyselná hra. Stretáva sa pri ňom celá rodina, má silný sociálny aspekt, a pri jedle sa dohaduje aj obchod.
Som človek, ktorý sa na svet pozerá otvorenými očami a vníma ho všetkými zmyslami. Zoznam autorových rubrík: Ako to vidím ja, Moje vnímanie sveta
Jedlo má v čínskej kultúre vysoké postavenie. Nejde iba o samotnú výživu organizmu, je to akási dômyselná hra. Stretáva sa pri ňom celá rodina, má silný sociálny aspekt, a pri jedle sa dohaduje aj obchod.
Počas uplynulého decembra a januára sme sa rozhodli pre mesačnú dovolenku v Thajsku. Sme polobatôžkári, t.j. batoh naložíme do požičaného auta a poďho za krásami a zážitkami po vopred nevytýčenej ceste.
Naše prvé kroky či kilometre v Belize som popísala v predchádzajúcom blogu. No tie najkrajšie, ale aj najstresujúcejšie zážitky nás ešte len čakali.
Po niekoľkých dňoch strávených v podzemí mexického Yucatánu vo februári – marci 2012 sme sa rozhodli si užiť trošku slnka v neďaleko ležiacom Belize.
La Gomera je jeden z Kanárskych ostrovov, ktorý je o čosi menej navštevovaný ako jeho väčší a známejší bratia Teneriffe či Gran Canaria.
Zimné obdobie nie je práve najideálnejším pre návštevu tejto prekrásnej oblasti Sečuánu v Číne, ale ak sa chcete vyhnúť masám turistov a nevadí Vám chlad, čas je to podľa mňa ideálny.
Čína. Krajina mnohých protikladov. Nedotknutej prírody a veľkomiest ukrývajúcich sa v smogu. Bohatstva aj obrovskej chudoby. Nového aj starého. Zakázaného aj povoleného. Krajina taká obrovská. Plochou, mestami, srdcami ľudí, odvahou, láskavosťou, úctou a hrdosťou. Aby človek spoznal aspoň kúsok z nej, musí navštíviť z každého trošku. Ja som za dva mesiace spoznala iba jej časť, juhovýchodnú Čínu a jej provincie Chongqing a Guanxi. Stretla som sa s mladými ľuďmi, s úspešnými riaditeľmi, ale aj chudobnými ľuďmi na vidieku. Každý z nich mi však do ďalšieho života odovzdal. Nie vecnými darmi ale možnosťou okúsiť a skúsiť, ktorú mi dali.
Pico de Teide je najvyšším vrcholom Kanárskych ostrovov a vďaka tomu je ho vidieť odvšadiaľ. Jeho domovom je ostrov Tenerife, ale pohľadom naň je možné sa pokochať z Gran Canarie, La Gomery, La Palmy, či El Hierra. Je vždy iný, ale vždy hrdý a majestátny. Sopka, ktorá nechce ostať zabudnutá a preto sa občas prihlási o slovo. Svoju aktivitu dáva vedieť horúcimi stúpajúcimi parami ale aj sírovou arómou, ktorá sa nesie okolím vrcholu. Ponúkam niekoľko pohľadov naň.
K Slovenskému krasu mám silný srdcový vzťah. Aj keď odtiaľto nepochádzam, rokmi, počas ktorých tu „pracujem“, sme sa zblížili a stali sme sa najlepšími priateľmi. Považujem ho za výnimočnú krajinu, veď nie nadarmo dostal tento priliehavý názov. Môj pozitívny vzťah k tomuto kúsku zeme je čím ďalej tým viac očividnejší, preto som sa rozhodla napísať tento krátky príspevok. Aby si ľudia z môjho okolia prečítali to, čo tušili. Viem, že nás je viac, ktorí žijeme týmto krajom. Naše cesty sa skrížili a mnohí sa stretávame pravidelne, aj to ma vedie k týmto riadkom, aby vedeli, že nie sú sami...
Každý, koho aspoň trochu zaujíma mayská kultúra, túži navštíviť lokality v strednej Amerike. Čo sa týka počtu takýchto sprístupnených pamiatok, najznámejšie sú práve tie na území Mexika (Chichen Itza, Tulum, Coba a i.), či slávny Tikal v Guatemale. Pri prechode západnou časťou štátu Belize do Tikalu sme však narazili na miesta očarujúce, pokojné a zároveň divoké... Z nich bol práve Xunantunich oázou pokoja, v ktorej nenarážate na masy turistov, ale bosí sa môžete poprechádzať neuveriteľne zelenou trávou pomedzi stavby dýchajúce históriou, pričom väčšina z nich bola postavená medzi rokmi 200-900.
Balkánskym krajinám sa časť ľudí vyhýba mysliac si, že viac IN je letieť na Bali, do Mexika alebo aspoň do západnej Európy... Do - na prvé počutie - zvučných miest, s pekne upratanými ulicami a dobrými reštauráciami. My sme sa tentoraz rozhodli pre Bukurešť, aj keď v mojom prípade nie celkom dobrovoľne, ale pracovne. Vlak ponúka obrovské výhody, a to nielen cenu, možnosť pohodlnej cesty - aj keď trošku dlhšej (cca 20 hod aj s prestupom v Budapešti) a čo je pre mňa dôležité, možnosť vidieť krajinu, ktorou prechádzate. Pre viac ako rokom sme absolvovali vlakom Burgas, tak sme aspoň vedeli, čo očakávať a o preto bolo pre nás ľahšie sa na takúto cestu psychicky aj fyzicky pripraviť.
Po náročnom dni , už tzv. „zapolárnom dni" nás čakala ešte náročnejšia noc. Mali sme urýchlenie odstaviť náš autobus, no žiadna možnosť nebola, a tak sme sa bleskovo a na mieste rozhodli, že sa z preplavíme ešte počas noci (čo cez polárnu noc nie je naozaj problém) na ostrovy Lofoty a Vesterály.
Ranné vstávanie po „preoslavovanej" noci bolo pre väčšinu zúčastnených naozaj ťažké, tak sa samozrejme odchod samovoľne presúval, čím vznikol sklz niekoľko desiatok minút, no naše kroky - otáčky kolies neohrozene viedli cez Nórske hranice do hlavné mesta Osla. Vďaka vybaveniu autobusu dvoma GPS prijímačmi sme chvalabohu trafili aj do centra mesta k parkovisku, kde sme odstavili bus.
Myslím, že zahraničná exkurzia pre našich študentov je udalosťou celého štúdia, a preto sa už niekedy v septembri stretávam od nich s otázkou, kde pôjdeme v lete. Vždy je to veľmi ťažká otázka... väčšina si to predstavuje ako dovolenku pri mori, s vyvalenými šunkami a chladivým koktailom v ruke. Avšak, načo ísť do krajiny, kde sa dostanú bežne aj sami, s rodičmi, či partiou. Nás lákajú skôr miesta, ktoré nie sú bežné, smer východ alebo sever, pričom sa snažíme túto cenu stlačiť čo najnižšie, aby si to mohol dovoliť naozaj každý... S kilometrami sa nič spraviť nedá, autobus žerie koľko žerie, ubytko je stále najvyšší výdavok a preto sme si už zvykli robiť tieto exkurzie so stanmi, či už nadivoko, alebo raz za čas aj v kempe, keď už atmosféra v autobuse nie je voňavá a dusná...
Po roku som sa teraz v októbri znova z pracovných dôvodov vrátila do Nízkych Tatier, konkrétne Demänovskej doliny, a pomedzi nudné a pre mňa nezaujímavé prednášky som sa aj s niekoľkými kolegami rozhodla pre malú vychádzku smerom vyššie do lesov Demänovskej doliny. Tešila som sa na pokoj a ticho. Práve kvôli hluku z množstva turistov sa necítim dobre vo Vysokých Tatrách, niekedy má človek pocit, že je na nejakej nákupnej promenáde veľkomesta, a preto dva protismerné prúdy „masy" ľudí, kedy naozaj nemáte šancu prebehnúť z jedného prúdu do druhého, nie sú nič pre mňa. Tí, čo ma poznajú, vedia o čom hovorím.