Za jednu z najkrajších miestností na Bojnickomzámku je považovaná Zlatá sála. Pre niekoho nádherná. Pre niekoho gýčová. Preniekoho jednoducho zaujímavá a fascinujúca.
Zlatásála dostala svoje pomenovanie podľa anjelskeho stropu. Je vyrezávanýz dreva a zlátený lístkovým zlatom. Ide o kazetový strop anachádza sa na ňom 183 anjelských tváričiek, z ktorých každá má inývýraz tváre.

Najväčšíanjel v strede stropu nesie v rukých erb rodiny Pálfiovcovs jeleňom a zlomeným kolesom. Okolo neho sa vinie stuhas nápisom Omnia cum tempore (v preklade znamená „Všetko má svojčas" a bolo to životné krédo posledného šľachtického majiteľa zámku).
Medailónv strede dopĺňajú zlaté symboly štyroch evanjelistov. Jánov orol, Matúšovokrídlený človek, Lukášov býk a Markov lev.
Anjelskystrop dal do Zlatej sály osadiť posledný šľachtický majiteľ zámku. Gróf JánFrantišek Pálfi sa nechal inšpirovať stropom v Akadémii krásnych umenív Benátkach. Po jeho zhliadnutí okamžite zadal spoločnosti Colliz Insbrucku objednávku na zhotovenie kópie prispôsobenej rozmerom budúcejZlatej sály na Bojnickom zámku. Samotný Pálfi sa dokončenia stropu nedožil.Umrel v roku 1908 vo Viedni a strop sa do Bojníc dostal ažv roku 1909.
Podľaplánov mal byť do stredu stropu umiestnený medailón s anjelom a erbomrodiny Pálfiovcov. Vykonávateľ poslednej vôle grófa Pálfiho ale zámer zmenila do stredu nechal z úcty k posledného šľachtickému majiteľovizámku umiestniť jeho portrét. Okolo portrétu sa tiahla stuha s červenýmnápisom Omnia cum tempore a dvoma rokmi - rokom narodenia a rokom úmrtia.
Celégenerácie návštevníkov ako i zamestnancov si anjelský strop pamätajú práves portrétom grófa Pálfiho. Anjelsky medailón, ktorý mal byť pôvodneosadený do stropu, bol umiestený do predsiene Stredného hradu.
Až vo februári 2001 vďaka súhlasu Pamiatkovéhoústavu bol medailón premiestnený na pôvodne určené miesto. Pod túto skutočnosťsa podpísal i fakt, že portrét grófa Pálfiho sa začal viditeľne vlniť, čobolo pravdepodobne spôsobené vlhkosťou. Portrét bol teda odobratý zo stropu,zreštaurovaný a na strop bol konečne umiestnený medailón.

Pri revízii stavu stropu sa zistili dve zaujímavéskutočnosti. Prvá súvisela s drevom, ktoré bolo použité na jeho výrobu.Pôvodne sa predpokladalo, že strop je vyrobený z lipového dreva. Revíziaale odhalila, že z lipového dreva sú len rozety. Zvyšná - podstatnejšia - časťstropu bola zhotovená z dreva borovicového.
Druhá skutočnosť pomohla odhaliť čas záverečnýchprác na strope. Na jednej z anjelských tváričiek sa našiel nápis: "15.II.1909,Gebr.Colli, Josef Dimai aus Insbruck". Josef Damai bol majster firmy Colli,ktorý do Bojníc priviezol komponenty anjelskeho stropu.