Posledná vôla a hádky dedičov

Gróf Ján František Pálfi umrel 2.júna 1908 vo Viedni. Zanechal po sebe rozsiahly majetok a obšírny testament, ktorým svojim dedičom uštedril značné sklamanie. Neodkázal im takmer nič. Najmenej solventným príbuzným poručil malú časť majetku. I to len vo forme zverenstva. Nezabudol ale na štipendiá pre chudobných a nadaných študentov či ozdravovňu pre žiakov a profesorov. Dedičia zúrili...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Dostatočne silno sa ich určite dotkla aj časť testamentuvenovaná jeho rozsiahlej a veľmi hodnotnej umeleckej zbierke. Ján FrantišekPálfy bol zberateľom európskeho formátu. Bol majiteľom rozsiahlej umeleckejzbierky, ktorej význam videl predovšetkým v jej celistvosti. V testamente píše : "Počas môjho dlhéhoživota bolo príčinou mojich zahraničných ciest a tamojších dlhých pobytovnielen to, aby som uspokojil svoje umelecké cítenie, ale aj to, aby somprivezením získaných diel domov pomohol našej vlasti, ktorá je chudobná natieto predmety, zušľachtil naše umelecké cítenie a prebudil umenie.Ukladám preto mojim nástupcom, aby tieto umelecké predmety, maľby, rytinya zlatnícke diela sprístupnili za účelom muzeálnych prehliadok znalcoma záujemcom o výtvarné umenie." Kolekciu 178 obrazov a sôchdaroval Maďarskému národnému múzeu v Budapešti. Ostatné zbierkynachádzajúce sa v Bojniciach, Bratislave, Kráľovej pri Sencia Pezinku mali podľa jeho vôle zostať na svojich miestach a byťsprístupnené verejnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dedičia pohoršení nad testamentomsa nevzdávali nádejí. Vo svojom rozhorčení a honbe za majetkom sa snažilivyužiť všetky cesty, ktoré by mohli viesť k jeho majetku. Išlo predsao veľa. V úmrtnom liste grófa bola ako príčina smrti uvedená stareckábezvládnosť. Dedičia ale na vlastnú žiadosť dali vykonať pitvu. Pitevný nálezuvádza, že gróf mal rakovinu prostaty, prekonal porážku, ktorej následkysprevádzali posledné roky jeho života, a trpel stareckou demenciou. Akopríčinu smrti súdni lekári uviedli progresívnu paralýzu mozgu (syfilis).

Dedičov výsledok zaiste potešil.Hľadali predsa zámienku, ako anulovať jeho testament. Grófa označili zasyfilitika v pokročilom štádiu a vyhlasovali ho za nesvojprávneho.

SkryťVypnúť reklamu

Nasledovalo masívne rozpredávaniegrófových zbierok. To, čo gróf v poslednej vôli neodkázal konkrétnymľudom, inštitúciám či charite, bolo rozpredané záujemcom z mnohých krajín.

Všetko to, čo gróf po dlhé rokyobetavo zhromažďoval pre nasledujúce pokolenia, jeho dedičia horlivorozpredávali. Na zámku zostalo len to, čo sa pre svoju vysokú hmotnosť nedaloodniesť. Alebo to, k čomu sa vzhľadom na dispozičné riešenie zámku nedalodostať. Po grófovi toho napokon pre ďalšie generácie nezostalo veľa. Krásnumyšlienku a dlhoročnú snahu zničila chamtivosť rodinných príslušníkov.

Petra Gordíková

Petra Gordíková

Bloger 
  • Počet článkov:  126
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu