Zámok a topánky

Väčšina ľudí má ako posledného majiteľa Bojnického zámku zafixovaného grófa Jána Františka Pálfiho. Nie je to ale tak úplne pravda. Po grófovi totiž zámok ešte istý čas vlastnil podnikateľ Baťa, ktorý sa v tom období už veľmi úspešne venoval výrobe obuvi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu


Firmu Baťa založili v roku1894 traja súrodenci. Po ťažkých začiatkoch a prvotných neúspechochnastalo šťastnejšie obdobie plné úspechov. Vojnová konjunktúra v rokoch1914 -1918 priniesla nové zákazky a pomohla navýšiť zisky. Následne užprichádzal jeden úspech za druhým. V roku 1925 bola založená Baťova školaprace a firma mala 563 predajní v ČSR. V roku 1926 bol položenýzákladný kameň Baťovej nemocnice. V roku 1927 bola v Baťovýchpodnikoch zavedená pásová výroba. V roku 1928 získala ČSR svetové prvenstvo vo výrobe topánok. Začali vznikať pobočky v Nemecku, Poľsku , Švajčiarsku či Indii.V roku 1930 bol zavedený päťdenný 40-hodinový pracovný týždeň a dennávýroba presiahla 100 000 párov obuvi. Okolo roku 1937 pôsobí firma v 33štátoch sveta na troch kontinentoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Firme sa darilo, tržby rástli domiliónov,...A obuvnícki podnikatelia prejavili záujem o kúpu Bojnickéhozámku spoločne s priľahlými pozemkami a kúpeľmi. Predajná zmluva bolapodpísaná v roku 1939. Za zámok, hospodárske budovy, kúpele, živýi mŕtvy inventár a pôdu s rozlohou 11 000 hektárov získaliPálfiovci 10 miliónov. Baťovci sa stali vlastníkmi zámku i kúpeľov. Kúpelemali slúžiť predovšetkým na odpočinok pre zamestnancov a v roku 1942začali v areáli rekonštrukčné práce. Priestory v zámku mali slúžiť akokancelárie, ubytovne pre mládež a sklady.

V roku 1945 boli všetkyBaťove podniky znárodnené. Rovnaký osud mal i Bojnický zámok.

Petra Gordíková

Petra Gordíková

Bloger 
  • Počet článkov:  126
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu