Pätnásťročné manželstvo ktoré nebolo

Poznám ženu s dvoma deťmi, ktorej manželstvo dlho nefungovalo, až sa nakoniec rozviedla. Smutné, ale bežné. Aj ona aj jej manžel sú katolíci. Už to tak chodí, občas aj katolíkom je ťažko odpustiť a pozliepať to, čo sa rozbilo na tisíc kúskov. Každý to pozná: "Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje", ale občas to už ďalej nejde. Našťastie, spoločnosť je liberálna  a nenúti manželov aby zostali spolu až dokiaľ sa nepovraždia. Stačí sa rozviesť, vysúdiť deti a majetok, a môže sa začať odznova. Našťastie teraz aj cirkev, ktorá kráča s dobou, sa rozhodla podať pomocnú ruku: vyhlásila, že ich manželstvo nikdy nebolo platné. Zabudnite na všetky tie pomýlené roky! Povedzte svojim pubertálnym deťom, že sú nemanželské, a ak chcete, začnite si s čistým svedomím organizovať nový požehnaný zväzok, ktorý človek nikdy nerozlúči.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (180)

Netušil som, aké je to ľahké. Napriek Kódexu kanonického práva, ktorý hovorí: „Uzavreté a dokonané manželstvo nemôže byť rozviazané nijakou ľudskou mocou a z nijakého dôvodu, okrem smrti." Jedine že by človek do manželstva nevstupoval s čistým úmyslom, a napríklad by zatajil isté dôležité skutočnosti.

Hm. Napríklad, že nikdy nebude zarábať tisíce eur mesačne? Že raz bude o šesťdesiat kíl ťažší? Alebo že mu o desať rokov vypadajú vlasy, respektíve že sa po dvoch deťoch už nikdy neukáže na verejnosti v bikinách?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okej, menej ironicky, je možné, že niekto zatají, že je chorý, alebo že celkom určite nemôže mať deti, alebo že už bola trikrát vydatá, prípadne že ju nikdy nemiloval, a páči sa mu iba jej byt v Starom Meste. Fajn, toto je podvod, a takéto zmluvy (lebo manželstvo je celkom iste zmluva), by nemali platiť. Ale aká dlhá je garancia? Je možné oženiť sa, postaviť dom, mať spolu dve zdravé deti, ísť na dovolenky, sláviť Vianoce, a potom si naraz spomenúť, že on bol vlaste do manželstva chudák dotlačený polopravdivými informáciami, výrokmi typu: "Milujem Ťa", ktoré určite boli klamstvom, veď by sa s ním o dvanásť rokov neskôr toľko nehádala, keby to pôvodne myslela vážne ...

SkryťVypnúť reklamu

Stačí podať žiadosť na Senát cirkevného súdu, ktorý si pozve pár svedkov, spíše výpovede, hlboko sa zamyslí, a potom vymaže minulosť akoby nikdy neexistovala. Keď ste tá druhá strana, a náhodou sa Vám to nepozdáva, a spýtate sa, prečo sa takýmito žiadosťami vôbec cirkev zaoberá, dozviete sa, že cirkev musí ísť s dobou. Možno si poviete no to snáď nie, toto je korupcia, určite nekto poťahuje nitky, veď ja to tak nenechám ... Idete na internet, a zistíte, že v USA sa ročne anuluje päťdesiat tisíc manželstiev, teda každý štvrtý katolícky, nerozlučiteľný zväzok. Neuveriteľné, ako tí Američania musia pred svadbou klamať!

SkryťVypnúť reklamu

Ateisti si teraz možno povedia, že toto sú umelé problémy, za ktoré si môžu sami kresťania, ktorí sa zbytočne zaväzujú sľubmi, ktoré sa ťažko plnia. A potom sú prekvapení a depresívni. Ale neverí vo večnosť manželstva väčšina ľudí, ktorá vstupuje do manželstva? Keď ste zaľúbení, dúfate, že to potrvá večne.

Kresťania si akurát navyše sľúbia, že sa na to nevybodnú, ani keď to začne ísť z kopca. Občas sa voľný pád zastaví, a potom sú radi, že sa niečomu takému zaviazali. Občas nie, a potom si je treba priznať, že sa spolu ďalej nedá žiť. Ak ste kresťan, mali by ste mať dve možnosti: uspokojíte sa s tým, že ste opäť sám, alebo uznáte, že potrebujete k životu iného partnera a úplne stopercentý kresťan už z Vás nikdy nebude, lebo ste z jednej veľkej skúšky prepadli. To ale ešte neznamená, že vás už nikdy nič pekné v živote nečaká, alebo že keď ste nezvládli kresťanské manželstvo, musíte teraz nevyhnutne začať aj podvádzať a kradnúť.

SkryťVypnúť reklamu

Kresťanstvo a cirkev sa môže zdať ako irelevantná inštitúcia. Káže zvláštne a nepopulárne veci. Ale pokiaľ to, čo káže, je morálne, a koniec koncov slúži dobru, na popularite nezáleží. Prežije. Ale ak v nej prevládne pokrytectvo, ak bude jedným dychom brojiť proti antikoncepcii a zároveň vyhlasovať celoživotné manželstvá za neplatné, je s ňou amen.

Ináč, dobre sa mi toto celé píše, lebo moja katolícka manželka ešte žiadosť o anulovanie nepodala. Trochu sa toho aj bojím, lebo som jej pred desiatimi rokmi zatajil, že v tridsiatke začnem chrápať ...

Martin Grecula

Martin Grecula

Bloger 
  • Počet článkov:  20
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pozorujem svet. Snažím sa pochopiť, o čo ľuďom ide. A o čo ide mne. Zoznam autorových rubrík:  Zo zemeguleZ rodnej hrudyRozvahy a odvahy

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu