
V súčasnosti poznáme vplyvy výroby elektriny a tepla z uhlia dopodrobna. Sú ničivé pre prírodu, ľudské zdravie i pracovnú produktivitu. Napriek tomu vláda od roku 2005 prikazuje ťažiť, povinne nakupovať i spaľovať hnedé uhlie – pozostatok dedičstva minulého režimu. Slovensko má za sebou dlhé obdobie, keď sa diskusia o slovenskom uhlí obmedzila na mediálne prestrelky či dohody medzi politickými predstaviteľmi a súkromnou ťažobnou firmou Hornonitrianske bane Prievidza, a. s. (HBP).
Nastal čas vniesť svetlo do diskusie o uhlí. Preto sme sa rozhodli zistiť, ako vážne tieto skutočnosti berú Slováci a Slovenky.
Hneď na začiatku sme s prekvapením zistili, že na Slovensku neexistuje žiadny verejný prieskum názorov ľudí na uhlie. A to minimálne od roku 2004, keď sa vtedajšia vláda prvýkrát rozhodla, že slovenské uhlie bude všeobecným hospodárskym záujmom.
Ak všetci obyvatelia doplácajú na uhlie, je férové poznať ich názor. Preto sme oslovili agentúru Median SK, aby vykonala prieskum verejnej mienky. Pýtala sa tisíc Slovákov a Sloveniek, čo si myslia o uhlí. Po štrnástich rokoch konečne poznáme názory a postoje ľudí ku slovenskému uhliu.
Výsledky prekvapili. Príjemne!
→ Väčšina Slovákov a Sloveniek sa prikláňa k útlmu ťažby uhlia aj výroby elektriny a tepla z uhlia (60 a 64 percent opýtaných).

→ Ľudia sú výrazne nespokojní so spôsobom, akým sa slovenské uhlie financuje. Až 70 percent Slovákov a Sloveniek odmieta spotrebiteľské doplatky na uhlie a až 74 percent opýtaných je všeobecne proti dotáciám pre firmy ťažiace uhlie.
→ Dôvodom číslo jedna pre útlm uhlia pre Slovákov a Slovenky nie je ekonomická motivácia, ale znečistenie životného prostredia a vplyv ťažby a spaľovania uhlia na ľudské zdravie.

Čo to v praxi znamená?
Ak sa dnes pozrieme okolo seba, aspoň šesť z desiatich našich známych si myslí (a to bez ohľadu na to, či žijeme v malej obci do 1000 obyvateľov alebo v Košiciach), že Slovensko sa má vydať cestou k útlmu uhlia.
… Ak ste muž, myslí si to až 7 z 10 vašich kolegov či kamarátov.
… Ak sa politicky cítite ako konzervatívny volič či volička, vyzerá to podobne.
… Ak sa však považujete za liberála (liberálku), takmer 8 z 10 ľudí z vášho okolia sa s vami zhodne.
… Ak žijete v Trenčianskom kraji, zhodnete sa s ľuďmi, napríklad, z Bratislavského kraja na tom, že Slovensko má ísť cestou k útlmu ťažby a útlmu spaľovania uhlia, pretože na životnom prostredí vám záleží.
… Väčšina z vás verí, že budúcnosť Slovenska môže spočívať v obnoviteľných zdrojoch.
... Deväť z desiatich z vás si praje viac podpory pre rozvoj obnoviteľných zdrojov – nie uhlia.

Slováci majú názor na uhlie
V tomto sú Slováci rovnakí ako zvyšok sveta! Jednoducho platí, že ak kdekoľvek na svete dáte ľuďom na výber, zvolia si možnosť s uhlím skoncovať. Keď výsledky porovnáme s Green Energy Barometer, najrozsiahlejším globálnym prieskumom názorov a postojov, ktorý zverejnila bývalá uhoľná spoločnosť Orsted, vidíme, že na Slovensku rovnako ako v Poľsku, Nemecku či v Číne. Minimálne 7 z 10 ľudí podporuje obnoviteľné zdroje. Pri čistých riešeniach panuje prekvapujúca zhoda naprieč politickým spektrom s jedným zásadným rozdielom: Slováci a Slovenky naozaj neveria, že energetická budúcnosť je v uhlí (len 5 percent v porovnaní so svetovými 14 percentami!).
Vplyv ťažby a spaľovania uhlia na okolitú krajinu, kvalitu ovzdušia a vody je univerzálny jazyk, ktorému rozumieme všetci, aj keď sa občas tvárou v tvár politickému zápasu cítime bezmocní.
Verejné prieskumy tohto typu sú vo svete úplne bežné, najmä, keď ide o kľúčové a kontroverzné otázky, akou je aj podpora uhlia v budúcnosti. Slovenské vlády ani uhoľné firmy si takmer trinásť rokov nezistili názor verejnosti. Naopak, opakovane (naposledy v roku 2013) vyjednávali o obnovení štatútu všeobecného hospodárskeho záujmu pre uhlie.
Bez skutočnej informácie o názoroch i postojoch je jednoduché vytvoriť falošný dojem, že Slováci s ťažbou a spaľovaním uhlia vlastne súhlasia.

80 percent z vás si myslí, že premiér Pellegrini by mal podporiť uhoľný región horná Nitra v prechode na čistú energetiku i čisté pracovné miesta. Náš unikátny prieskum verejnej mienky doplnil chýbajúci kus skladačky. Konečne vieme, čo si Slováci a Slovenky myslia o uhlí.
Nadišiel čas, aby slovenská vláda začala brať verejný záujem vážne. Čo si o tom myslíte vy?
Júlia Sokolovičová, expertka na energetiku, Greenpeace CEE
Prílohy:
Správa z prieskumu verejnej mienky, Median SK, september 2018