Ako ministerstvo školstva pletie hlavu rodičom a učňom

Písmo: A- | A+

Opakuje sa to pravidelne každý rok. Majiteľ pekárne, alebo iného podniku sedí v komisii pri záverečných praktických skúškach učňov. Pozerá a nestačí sa čudovať. Každému z praxe je totiž jasné, že títo mladí sa budú musieť ešte veľa učiť, aby boli použiteľní pre súčasný trh práce. Ale netreba zúfať. Ministerstvo školstva už prišlo so spásonosnou myšlienkou duálneho vzdelávania. Ako šibnutím čarovného prútika by sa mali vyriešiť všetky „nešváry“ odborného vzdelávania, vrátane nezamestnanosti absolventov. Ale je to skutočne tak?

Aby bolo jasné, nie som proti myšlienke duálneho vzdelávania ako takého. Niečo podobné sme tu už kedysi mali. Aj ja, keď som študoval na priemyslovke v odbore výroba obuvi, tak som mal týždeň „teórie“ v škole a potom som týždeň praxoval v Závodoch 29. augusta. Malo to zmysel. Ale to, čo dnes ministerstvo pripravuje, nie je to isté. Berieme si príklady z Nemecka, Rakúska či Švajčiarska, ale povedzme si pravdu. Duálne vzdelávanie je aj v týchto krajinách len malou časťou systému odborného vzdelávania a tiež je vhodné len pre určité profesie a len pre zapojenie niektorých veľkých podnikov. Požiadavky na zamestnávateľa, ktoré ukladá, nie sú jednoduché. Samozrejme, musia byť prísne, aby sa nám deti neučili hocikde, ale zároveň tým výrazne obmedzujú zapojenie sa menších firiem, o živnostníkoch už ani nehovoriac.

Nový zákon navrhuje, že zamestnávateľ ako partner v duálnom vzdelávaní musí zabezpečiť „učňovi“ podmienky od prvého ročníka, t. j. zabezpečiť mu hmotné a finančné zabezpečenie, pracovisko praktického vyučovania, inštruktorov....Tieto podmienky sú šité na mieru iba niekoľkým vyvoleným, ktorí to už aj tak robia, len teraz zo zákona na to dostanú aj daňové úľavy.

A ako sa nám zníži nezamestnanosť? Budeme mať síce absolventov lepšie pripravených na trh práce, ale to, že sa budú vzdelávať v rámci duálneho vzdelávania u konkrétneho zamestnávateľa, neznamená automaticky, že budú uňho pracovať aj po skončení školy. Lebo zamestnávateľ môže (ale nemusí) uzatvoriť so žiakom zmluvu o budúcej zmluve. A ak ju uzatvoria, tak žiak sa zaväzuje, že po ukončení štúdia „zotrvá u zamestnávateľa v pracovnom pomere po určitú dobu, najviac tri roky, alebo uhradí zamestnávateľovi náklady, ktoré zamestnávateľ vynaložil na jeho prípravu na povolanie v učebnom odbore alebo v študijnom odbore“. Obávam sa, že hrozí efekt „tri roky a potom heš, už ťa nepotrebujem, lebo mám v zástupe ďalších absolventov duálu, na ktorých dostanem daňové úľavy“.

Duál nie je zlý, ale má aj svoje úskalia, preto nemúťme hlavu rodičom a deťom, že keď pôjdu na duálne vzdelávanie sú v bezpečí. Na ako dlho?

Skryť Zatvoriť reklamu