Ako príde daľších 2 000 ľudí pre "bufetový" zákon o prácu?

Vždy, keď navštívim nejakú odbornú školu, zastavím sa aj v miestom bufete. Cukrárky a pekári, ktorí sa učia remeslu, tu totiž ponúkajú svoje produkty. Kupoval som voňavé pagáčiky, hrubo pocukrované buchtičky alebo paličky so soľou. Okrem nákupu, som mal ale aj dobrý pocit, že som podporil školu, ktorej sa tak v podstate vrátili náklady. Čo sa ale udeje teraz, keď parlament odklepol „bufetový“ zákon?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Mladí učni sa naučili piecť, získali zručnosť, skúsenosť a navyše sa ich produkty predávali zákazníkom, čím získali peniaze na ďalší materiál, ktorý používali vo výučbe. To už ale nebude možné. Asi každý zástupca pre odborný výcvik si teraz dobre rozmyslí, ako bude fungovať. Možno bude jedna študentka iba miesiť cesto, druhá iba plniť krémom...veď oni sa nepotrebujú učiť a skúšať, stačí vidieť!

Akoby to už i tak nemali odborné školy ťažké. Pani Zmajkovičová bola zrejme príliš sústredená na to, ako „ozdraviť“ školské bufety, a tak nemala možnosť vidieť, na čom sa budúci cukrári či kuchári učia svojmu remeslu. Aby naši politici získali lepší prehľad, spravil som zopár fotiek, ktoré pripájam. Po ich vzhliadnutí sa môžete spýtať, či by nebolo dobré najprv riešiť pomôcky v triedach ako sladkosti v bufetoch. Ak chceme niečo robiť so stravou, najskôr by si mladá generácia mala vytvoriť vzťah k jedlu. Len neviem, či si ho učni vôbec vytvoria, keď musia variť a piecť na takýchto starých prístrojoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chceli zákonodarcovia dosiahnuť, aby deti v školách a školských zariadenia dostávali zdraviu prospešné potraviny, asi by mala zmeniť aj vyhlášku o receptúrach vydaných Ministerstvom školstva, ktoré sú pre prípravu jedál pre deti v školách a školských zariadeniach záväzné. To by malo efekt. Takto sa budú študenti i učitelia, ktorí tiež využívali bufet, stretávať pred vyučovaním v obchode. Možno to, ale bude na niečo dobré. Pri sladkostiach si vytvoria sprisahanecký vzťah a pevné puto. Čo nakoniec mohlo byť cieľom tohto zákona. V celej tejto tragikomédii sa často zabúda na ľudí, ktorí v školských bufetoch pracovali. Na minerálke nikto nezarobí na nájom, ani na mzdu. Podľa prvého odhadu by o zamestnanie mohlo prísť viac ako 2 000 ľudí!

SkryťVypnúť reklamu

A iba na záver a trpké pousmiatie, pripájam aj zopár fotiek, aby ste videli, ako sa učia budúci strojári či kaderníci. Aj keď to z úst politikov nepočuť, myslime na to, že vo vzdelaní je budúcnosť našej krajiny

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
INESS

INESS

107 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

223 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu