Máš chuť na horalku?

Písmo: A- | A+

- „Máš chuť na horalku?“ - „Aj hej, idem kúpiť do bufetu. Jáááj už nemôžem, veď tam to zrušili. Tak skočím do potravín. Máme 5 minútovú prestávku. To stihnem.“

Toto budú veľmi časté rozhovory v školách od 1. októbra. Vtedy totiž s veľkou pravdepodobnosťou vstúpi do platnosti novela vyhlášky, ktorú minister zdravotníctva predložil do pripomienkového konania.
V dôvodovej správe píše, že štatistiky OECD vykazujú v rámci krajín Európy nadváhu u 21% detí. Upravenie sortimentu v bufetoch, automatoch a iných formách predaja na školách má zároveň korešpondovať s prioritou Európskeho akčného plánu detskej obezity na roky 2014 – 2020. Ním sa obmedzí predaj sladkostí a sladkých nápojov v školách.


Toľko smelý plán ministra. Poďme však do reality. Tú najlepšie vykreslí aj týchto pár fotiek škôl a potravín v ich blízkosti, ktoré som videl na mojich cestách po školách. Ved si všetko zakázané skočia decká kúpiť tam. A najspokojnejšie budú práve obchody v okolí, ktorým sa od októbra určte zvýšia tržby. Alebo chce dať minister decká do pohybu? Behaním hore-dole po sladkosti do obchodov určte spália nejaké tie kalórie.

Partizánske
Partizánske 
Humenné
Humenné 
Topoľčany
Topoľčany 
Skalica
Skalica 
Bratislava
Bratislava 
Obrázok blogu

Samotná myšlienka zlepšiť stravovanie našich detí je skvelá. No ak zákonodarcovia chceli dosiahnuť, aby v školských zariadeniach boli zdraviu prospešné potraviny, mali hlavne zmeniť vyhlášku o receptúrach, ktoré sú pre prípravu jedál pre deti v školských zariadeniach záväzné a následne aj obstarávanie a nákup potravín.

Už minulý rok som napísal, že to treba urobiť komplexne.

Celoslovenská kampaň ohľadom zdravej stravy kde by kuchári, dietológovia, športovci i rodiča našli ten správny pomer sladkostí a zdravého jedla. Následne by sa zmenilo stravovanie v školských zariadeniach a až potom ten malý zlomok v celom tomto procese – sortiment v bufetoch. Takáto iniciatíva už štartuje od septembra: www.jemezdravovskolach.sk.
V našej krajine sa však niekedy robia veci od konca.

PS: ak vo vašom meste je tiež takáto kombinácia školy a potravín, odfoťte to a pošlite mi na môj facebook. Spoločne poukážeme na nezmyselnosť tejto novely.

Skryť Zatvoriť reklamu