Ako odpisy z registra trestov odpíšu učiteľov

Príbeh z krajiny, kde sa minula jedna miliarda na informatizáciu: 80-tisíc učiteľov má dokázať svoju bezúhonnosť a nikto nevie ako.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (35)

Ako to už býva, na Slovensku nemôže ísť všetko pekne a hladko. Aj keď zákon platí už druhý mesiac, až teraz sa učitelia konečne dozvedajú od kompetentných úradov, čo to majú vlastne urobiť a ako.

Verzia prvá. Učitelia musia doniesť žiadosť o odpis z registra trestov osobne (a v žiadnom prípade ju nemôžu poslať poštou alebo mailom) na Okresný úrad v sídle kraja. Učitelia zo Spišskej Novej Vsi si tak môžu užiť príjemnú cestu do Košíc – 100 km tam a 100 km naspäť – aby pani na úrade položili na stôl jeden papier.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potvrdenie o podaní „žiadosti o odpis registra trestov“ sa zásadne nevystavuje, lebo načo by vám bolo, minimálne nie na OÚ v Bratislave. Odpis z registra učiteľ nedostane do rúk. A ak do 31. decembra o odpis nepožiada, považujeme ho za kriminálny živel a delikventa, ktorý bude vyhodený z práce.

Nová verzia: Všetko je inak. Ministerstvo skoro po mesiaci hovorí, že žiadosti sa budú posielať elektronicky. Ale až od 1. novembra 2019, lebo teraz musia kompetentní pripraviť špeciálnu online aplikáciu pre učiteľov, kde sa najskôr zaregistrujú a potom pošlú svoje údaje na žiadosť o odpis z registra trestov. A koľko táto špeciálna aplikácia bude zase stáť? Len pripomeniem, že sa tu na informatizáciu minula už 1 miliarda.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte viac nová verzia: Modul sa nepodarilo „spojazdniť“ do 1. novembra a tak sa vyššie spomenuté úkony presúvajú na dátum od 1. decembra.

Verzia budúcnosti?: Tá síce zatiaľ nie je, ale do decembra sa môže stať všeličo. Napríklad tá nová špeciálna aplikácia nemusí fungovať ani od sľubovaného 1. decembra. A čo bude potom nasledovať? Len hádam. Tisíce učiteľov bude pred vianočnými sviatkami chodiť po úradoch, prídu nové verzie, učitelia nebudú učiť… 

Ozaj a prečo to celé robíme? Aby sme sa uistili, že na školách nebudú učiť ľudia obvinení zo sexuálneho zneužívania. To je správne. Ale technické prevedenie, pripravenosť štátu na tento úkon a protichodné informácie od kompetentných sú na zaplakanie.

SkryťVypnúť reklamu

A na koniec dodám, že učiteľa môžu vyhodiť z práce aj za to, ak v minulosti spôsobil závažnú dopravnú nehodu klasifikovanú ako trestný čin všeobecného ohrozenia, či ak ho pred 30 rokmi prichytili s jointom. A politikom zatiaľ na tlačovkách vypadávajú „špáradlá“ a zákonodarcom sa v parlamente pod vplyvom alkoholu pletie jazyk.

Pre viac noviniek zo školstva ma sledujte na Facebooku:

www.facebook.com/branislav.grohling

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu