Čo spraví hodina dejepisu a branná výchova navyše? Chaos

Ministerstvo rozhodlo, že deviataci základných škôl budú mať namiesto dvoch hodín tri hodiny dejepisu. Čo to v praxi školám spôsobí?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (58)

Hodina dejepisu by mohla pridať nasledovne:

1. Pridá sa navyše k existujúcim hodinám a žiaci budú každý týždeň o hodinu dlhšie v škole

2. Odoberie sa hodina z povinného predmetu (napr. matematiky, fyziky) a pridá sa hodina dejepisu

3. Odoberie sa hodina z takzvaných „disponibilných hodín,“ teda voľných hodín, ktoré má každá škola k dispozícii a môže ich využiť na výučbu nových predmetov, alebo na viac hodín jazykov, viac hodín matematiky a podobne.

Ministerstvo zvolilo tretí krok. Školy odoberú jednu hodinu z disponibilných hodín a pridajú ju k dejepisu. Čo to v praxi znamená?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Škola musí zmeniť školský vzdelávací program. Odoberie napríklad extra hodinu angličtiny, ktorú vyučovala v rámci disponibilných hodín. Zároveň tak škola príde o možnosť špecializovať sa, či prispôsobiť ponuku predmetov potrebám svojich študentov. A pridá ďalšiu povinnú hodinu dejepisu.

Musí sa tiež prerábať rámcový učebný plán, musia sa prerobiť osnovy jednotlivých predmetov, pretože sa musí rozšíriť obsah učiva na hodinách dejepisu a skondenzovať učivo angličtiny do menšieho počtu hodín. Následne bude škola musieť aj meniť úväzky pre učiteľov. Angličtinár bude učiť menej hodín, dejepisár viac. 

SkryťVypnúť reklamu

Toto spraví riaditeľ pri pridaní hodiny dejepisu. V júni príde branná výchova a celý tento byrokratický kolotoč sa roztočí odznova. Nový školský vzdelávací program, nový rámcový učebný plán, nové úväzky. Otázkou tiež bude, kto bude učiť brannú výchovu, keďže učiteľ geografie či telesnej výchovy študuje toto zameranie na vysokej škole. Akú kvalifikáciu má mať učiteľ brannej výchovy? A na úkor akých hodín pôjde branná výchova? Odoberie sa z disponibilných hodín alebo z povinných hodín? Nevedno.

A to nie je všetko. Aktuálne sa totiž 8. a 9. ročník riadi štátnym vzdelávacím programom, no o 2 roky sa budú musieť riadiť inovovaným štátnym vzdelávacím programom. Čiže zase ďalšie zmeny v školskom vzdelávacom programe, v osnovách... A to spomeniem, že rok verejnosť aj ministerstvo hovoria o vízií školstva na 10 rokov, ktorou sa máme riadiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ak to pôjde takto, škola bude v jednom chaotickom kolotoči zmien, kde sa pri každom poryve v spoločnosti raz pridá, raz odoberie hodina a kde riaditeľ namiesto manažovania školy bude stále presúvať hodiny hore-dole a meniť učebné plány. Lenže nikto sa nespýta, ako sa tie hodiny dejepisu učia, z akých učebníc sa učia a nebodaj, aký je ich výsledok.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu