Aktuálne hrozí, že vláda pochová SAV. Stane sa tak, ak ministerstvo nezapíše ústavy SAV do registra verejných výskumných inštitúcií (VVI) a ak koalícia schváli novelu zákona o SAV. Ústavy SAV budú musieť zaniknúť a možno niektoré (uvidíme ktoré) vzniknúť znova ako VVI. Znamená to, že sa ukončia pracovné zmluvy ale aj zmluvy na vedu a výskum. Všetky projekty, čerpanie financií, všetok vedecký výskum SAV budú zastavené a nebude možné v nich pokračovať.
Dôvody, prečo toto ministerstvo robí a prečo po eurofondovom škandále opäť poškodzuje vedu na Slovensku, sú neznáme. Možno ide o snahu zmocniť sa majetkov SAV, ako to nechtiac povedala ministerka v rozhovore pre Trend.
O čo môžeme prísť?
Najprv je dôležité si uvedomiť, že Slovensko je malá krajina. Nemá ropu, vzácne nerastné suroviny či inú výhodu, ktorou by ľahko dobylo svet. Ale má mozgy. Podpora odbornosti a vzdelania obyvateľov je najjednoduchší spôsob, ako sa môže malá krajina presadiť. Alternatívou je, že sa presadí ako „lacná pracovná sila,“ čo je filozofia, ktorú dnes razí táto vláda.
Estónsko si po páde komunizmu vybralo tú prvú možnosť, podporilo najmä IT zručnosti a neskôr dalo svetu Skype či Taxify. Dnes má vyššie mzdy a vyššiu životnú úroveň ako Slovensko a najlepšie školstvo v Európe. U nás je takou liahňou na mozgy Slovenská akadémia vied (SAV).
Čo robí SAV pre Slovensko?
Vedci zo SAV prezentujú vo svete Slovensko viacerými úspechmi Napríklad:
- Alzheimer: Najznámejší je výskum Alzheimerovej choroby pod vedením Michala Nováka, ktorý je jediným slovenským vedcom, ktorého ocenila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO)
- CERN: Slovenskí jadroví fyzici zo SAV vytvorili v CERNe jedinečný prístroj Tatra, ktorého kópiu neskôr vytvorili aj v južnej Afrike. Slovensko je zároveň jedinou krajinou z V4, ktorá má v CERNe vlastné experimenty (dokonca dva)
- Rakovina prostaty: SAV získala tzv. „vedeckého Oskara,“ keď Európska výskumná rada schválila grant pre Jána Tkáča z Chemického ústavu SAV v oblasti diagnostiky rakoviny prostaty inovatívnymi metódami
- Penový hliník: používalo ho Ferrari a plánuje sa jeho využitie aj v domoch
- Pristátie na kométe: Ján Baláž z Ústavu experimentálnej fyziky sa podieľal na vesmírnej misii Rosetta, ktorá ako prvá v histórii uskutočnila pristátie na kométe. Ocenila ho Európska vesmírna agentúra
- Celiakia a iné alergie: Vedci zo SAV vyvinuli metódu na stanovenie presného množstva stopových prvkov pšeničných bielkovín. Výskum bol publikovaný v medzinárodne uznávanom Journal of Proteomics
- Likvidácia múch tsetse: V Keni spustili výskumníci z SAV projekt, ktorý sterilizuje samcov múch tsetse a znižuje tak populáciu tohto nebezpečného hmyzu.
- Bioplasty: Ústav polymérov spolu s STU vyvinul rozložiteľné bioplasty, ktoré možno použiť aj ako hnojivo, za čo získali ocenenia na medzinárodných trhoch
- O výskume vedcov zo SAV, ktorý skúmal rádioaktivitu v černobyľskej oblasti a jej vplyv na rastliny, písali v prestížnom indickom denníku The Hindu
- Archeologický ústav SAV v Nitre oslovili na spoluprácu Kuvajt, Sudán a Saudská arábia
- Práca SAV tiež oslovila 22 zahraničných výskumníkov, ktorí vďaka programu na podporu mobility pracujú na jej ústavoch
Čo robí SAV pre ľudí?
Toto sú niektoré z bežne dostupnejších aktivít SAV
Online slovník Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra. Bez hanby priznávam, že často neviem, ako vyskloňovať niektoré slová a tak využívam túto stránku. Ako sa skloňujú slová Čičmany, Hybe či kotol? Zistíte tu. Ústav tiež prevádzkuje jazykovú poradňu.
Arborétum Mlyňany asi poznáte zo školských výletov. Ide o jeden z najoriginálnejších parkových objektov v Európe. Má 125 ročnú históriu, pravidelne sa rozširuje a aktuálne ho ročne navštívi 40 000 ľudí. Organizujú sa v ňom rôzne podujatia (deň detí, výstava ruží). Organizuje aj vzdelávacie aktivity a pre študentov a žiakov zriadilo počítačovú učebňu a tvorivé dielne.
Otvorená akadémia SAV je projekt, ktorý približuje vedu verejnosti aj mladým ľuďom. V rámci nej SAV usporiadala konferenciu Mladá nádej slovenskej vedy pre stredoškolákov, ktorí uspeli v medzinárodných súťažiach v tejto oblasti. Každý mesiac tiež navštevujú 3 stredné školy, kde jednu hodinu odučí mladý vedec zo SAV a priblíži tak mladým ľuďom kariéru vo vede a výskume.
Okrem toho ústavy SAV prevádzkujú napríklad: Národnú sieť seizmických staníc, Geomagnetické observatórium, Centrálnu databázu archeologických nálezísk, databázu Bibliografia dejín Slovenska, databázu hudobných rukopisov CANTUS, encyklopédiu výtvarného umenia Arslexicon, encyklopédiu Beliana (ktorá má čoskoro vyjsť online), monitorujú jadrové reaktory v Mochovciach a vyvinuli aj protikliešťové ponožky.
Na záver
Pripomeňme si, že podľa prieskumu z júla je SAV najdôveryhodnejšou inštitúciou na Slovensku. Dôveruje jej 71 % opýtaných. Vláde, na druhú stranu, dôveruje 34,2 % ľudí. SAV nám v zahraničí robí meno špičkovým výskumom. Ministerstvo školstva nám robí meno akurát tak eurofondovým škandálom.
Slovensko dokáže svetu ponúknuť svoje mozgy, odbornosť a šikovnosť. Vláda by mala schopných ľudí na Slovensku podporiť, nie hádzať im polená pod nohy. Práca SAV je dôležitá nielen pre reprezentáciu Slovenska, ale aj pre bežných ľudí – pre všetkých, ktorí sa potýkajú s rakovinou, Alzheimerom či inými chorobami.
Táto vláda robí všetko preto, aby šikovných a pracovitých ľudí nepodporovala. Ohrozuje kvalitnú vedeckú inštitúciu a jej celú prácu. V očiach tejto vlády Slovensko nebude podporovať šikovných ľudí, ale bude len továrňou na lacnú pracovnú silu.